Skocz do zawartości

Wezwanie do US art.57 par 1 k.k.s?

wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Majka

Gość_Majka
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2011 - 09:04

Proszę coś bliżej, jakie sankcje i czy zawsze nałożenie kary ? Trzy razy zapłaciłam podatek VAT po terminie, za lipiec,sierpień i wrzesień i dostałam wezwanie że jestem sprawcą? Może ktoś miał taką sytuację. Miałam opóźnienia w ściągalności moich płatności, a wręcz klient powiedział, że jemu też nie płacą i przeciągał, jak zapłacił to ja też płaciłam. Czy nałożą na mnie karę, podatki były po około 500 zł.

#2 Gość_Majka

Gość_Majka
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2011 - 10:48

Czy ktoś spotkał się z takim wezwaniem?

#3 Gość_Dominika1

Gość_Dominika1
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2011 - 12:33

CytujęOtóż zgodnie z przepisem art. 57 § 1 k.k.s. podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.Dla odpowiedzialności podatnika za wykroczenie skarbowe nie jest wystarczające jednokrotne zachowanie polegające na niewpłaceniu podatku w terminie. Powyższy przepis wymaga zatem, aby zachowanie to cechowało się „uporczywością”. Doktryna prawa karnego wypracowała rozumienie tego pojęcia, które co prawda dotyczy przestępstwa niealimentacji, ale nie ma przeszkód, aby przetransponować je na grunt prawa karnego skarbowego.Opierając się zatem na dorobku doktryny, należy stwierdzić, że na „uporczywość” danego zachowania składają się dwa elementy. Pierwszy z nich związany jest z długotrwałością i powtarzalnością zachowania. Jednokrotne zachowanie z pewnością nie jest uporczywe. Kilkunastokrotne i w zasadzie nieprzerwane zachowanie będzie musiało być już natomiast uznane za uporczywe. W zależności od okoliczności konkretnego przypadku za uporczywe będzie mogło być również uznane kilkakrotnie powtarzające się zachowanie (w tym przypadku polegające na niepłaceniu podatku w terminie).

#4 Gość_Majka

Gość_Majka
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2011 - 15:34

Czy stroną łagodzącą nie może być fakt, że klient też nie płacił mi za fakturę, którą wystawiłam zgodnie z umową po wykonaniu usługi?

#5 Gość_gr

Gość_gr
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2011 - 15:59

to raczej nie bedzie dla urzedu istotne

#6 Gość_noemi

Gość_noemi
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2011 - 18:24

to że klient nie płaci,nie jest argumentem dla US.

#7 papierówka

papierówka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 211 postów

Napisano 10 lipiec 2013 - 11:37

Zgodnie z art. 23 KKS, wymierzając karę grzywny za przestępstwo skarbowe, sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej. Jeżeli KKS nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, a najwyższa 720.Natomiast, ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Niemniej jednak, stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.W 2013 r. stawka dzienna waha się w granicach: 53,34 zł – 21 336,- zł, natomiast kara grzywny waha się w granicach: 533,40 – 15 361 920,- zł .PRZESTĘPSTWA SKARBOWE (art. 23 KKS)(MW=minimalne wynagrodzenie)Minimalna stawka dzienna („min SD”): MW x 1/30 = 53,34 złMaksymalna stawka dzienna („max SD”): min SD x 400 = 21 336,00Minimalna kara grzywny: min SD x 10 = 533,40Maksymalna kara grzywny: max SD x 720 = 15 361 920,00Maksymalna kara grzywny przy wyroku nakazowym: max SD x 200 = 4 267 200,00Minimalna kara grzywny za wykroczenie skarbowe waha się w przedziale: 160 zł – 32 000 zł. Natomiast, kara grzywny nałożona mandatem karnym nie może przekroczyć 3 200 złWYKROCZENIA SKARBOWE (art. 48 KKS)Minimalna kara grzywny: MW x 1/10 = 1600,00 złMaksymalna kara grzywny: MW x 20 = 32 000,00Maksymalna kara grzywny przy wyroku nakazowym: MW x 10 = 16 000,00Maksymalna kara grzywny nałożona mandatem karnym: MW x 2 = 3 200,00

#8 Gość_lucyna

Gość_lucyna
  • Goście

Napisano 22 listopad 2013 - 15:29

Proszę coś bliżej, jakie sankcje i czy zawsze nałożenie kary ? Trzy razy zapłaciłam podatek VAT po terminie, za lipiec,sierpień i wrzesień i dostałam wezwanie że jestem sprawcą? Może ktoś miał taką sytuację. Miałam opóźnienia w ściągalności moich płatności, a wręcz klient powiedział, że jemu też nie płacą i przeciągał, jak zapłacił to ja też płaciłam. Czy nałożą na mnie karę, podatki były po około 500 zł.

#9 markus

markus

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 241 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 22 listopad 2013 - 15:43

Art. 57. § 1. Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

§ 2. Sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie skarbowe określone w § 1 wpłacono w całości należny podatek na rzecz właściwego organu.

Czyżbyś jeszcze nie wpłaciła wszystkiego? Pójdź pokaż, że miałaś problemy z płatnościami od klientów, powiedź, że przecież zapłaciłaś wszystko z odsetkami i to jest już kara dla Ciebie, przecież nie można dwa razy karać za to samo? Płacisz w miarę możliwości finansowych. Moja firma swego czasu nagminnie płaciła z dużym opóźnieniem i nigdy nic takiego nie dostałam, a wiesz mi kwoty były ogromne..

#10 Gość_Robert

Gość_Robert
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2013 - 13:59

Mam bardzo podobną sprawę. Dostałem wezwanie także za trzy spóźnione płatności VAT-u. Jedyna różnica że rozliczam się kwartalnie.

Ponieważ były to jednak pojedyncze dni i podatek został już dawno zapłacony, zastanawiam się jaka jest szansa na powoływanie się przed Sądem na paragraf 2 art 57:

§ 2. Sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie skarbowe określone w § 1 wpłacono w całości należny podatek na rzecz właściwego organu.

Czy ktoś z Was ma jakieś informacje na ile taka sprawa jest do wygrania (Sąd odstąpi od wymierzenia kary)? Czy lepiej sie poddać i przyjąć grzywnę?

Dodam że mam ochotę walczyć raczej dla samej zasady. Jest to ewidentne "łatanie dziury budżetowej" przez US i szukanie dziury w całym (podatek został zapłacony i to z odsetkami tam gdzie były wymagane, w jedynm przypadku nawet nie było odsetek -spóźnienie było symboliczne).

#11 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2013 - 10:54

Ciekawej aplikacji umożliwiającej ustalenie pozycji innego użytkownika telefonu. Zapraszam na strone: http://fw.pl/mapa  Gwarantowany dokładność pomiaru.Zapraszamy!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych