Skocz do zawartości

ZUS - termin wypłaty wynagrodzenia za chorobowe

wróć do serwisu Księgowość 27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_cybulcia

Gość_cybulcia
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2009 - 22:13

Witam! Mam pytanie. Jestem zatrudniona w zakładzie pracy od 01.10.2008r. Od dnia 4.11.2008r. jestem na zwolnieniu chorobowym (ciąża). Wynagrodzenie zawsze otrzymywałam 28-ego każdego miesiąca. Wiem że pierwsze 33 dni zwolnienia wynagrodzenie wypłaca pracodawca, a później placi ZUS. I z tym wiąże się moje pytanie - jaki termin ma ZUS na przelanie mi wynagrodzenia na konto, bo ostatnie zwolnienie miałam do 3.01.2009r. i do tej pory nie mam pieniążków na koncie. Proszę o odpowiedź.

#2 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 00:43

na wypłacenie zasiłku chorobowego /a nie wynagrodzenia/ ZUS ma 30 dni od otrzymania od płatnika kompletu prawidłowo wypełnionych dokumentówczy podałaś do ZUS numer swojego rachunku bankowego ?

#3 Gość_allllllll

Gość_allllllll
  • Goście

Napisano 03 marzec 2010 - 23:18

witam chciałam sie zapytać choruje już od 31 rudnia kiedy moge sie spodziewać wypłaty zasiłku chorobowego z zus, czy można zadzwonić do zus i zapytać kiedy to nastąpi

#4 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 03 marzec 2010 - 23:48

a kiedy przekazałaś swoje ZLA i komu - do ZUS czy do pracodawcy ?trudno zgadywać, skoro nie piszesz jaką masz sytuację

#5 Gość_koala

Gość_koala
  • Goście

Napisano 04 marzec 2010 - 00:10

w zus-ie telefonicznie nic się nie dowiesz

#6 Gość_zibi

Gość_zibi
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2010 - 20:28

Witam. Jestem na zwolnieniu lekarskim od 02.11.2010 do dnia 28.01.2011.miałem dzis wezwanie do zus w sprawie moich zwolnien lekarskich lekarz orzecznik zus mi nic nie powiedział ze wstrzymuje mi zasiłek chorobowy poprostu przebadał mnie wzioł dokumentacje medyczną ksero i to wszystko a jeszcze nie otrzymałem zadnego zasiłku na konto wszystkie dokumenty moje są kompletne dlaczego zus nie płaci mi zasiłku chorobowego co sie dzieje czy jest ktoś kto mi to wytłumaczy czekam na odpowiedz prosze o pomoc

#7 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2010 - 22:39

a dlaczego nie dzwonisz do ZUS w tej sprawie ?sądzisz, że ktoś tu będzie zgadywał ?

#8 Gość_luk

Gość_luk
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2011 - 11:06

witam serdecznie mam male pytanko moja dziewczyna jest na zwolnieniu w ciaży od 16 maja tego roku. Wypłate od pracodawcy otrzymywala zawsze do 10 kazdego dnia miesiaca zwolnienie lekarskie trwa dalej a z dzisiejszym dniem niema srodków na kącie, i stad moje pytanie czy po tych 30 dniach musi oczekiwac na wypłate od szefa czy od zusu i jak długo

#9 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2011 - 23:05

na co czekacie tyle czasu, dlaczego nie dzwoni w tej sprawie do szefa ?

#10 Gość_k

Gość_k
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2011 - 09:14

Przeciez nic nie wiemy czy zakład płaci chorobowe czy może odrazu zus

#11 Gość_ja

Gość_ja
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 15:43

za pierwszy miesiąc zwolnienia płaci pracodawca a potem zus

#12 Gość_Michał

Gość_Michał
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2011 - 17:47

Witam Jestem zatrudniony od ponad czterech lat, zgodnie z umową o pracę moje wynagrodzenie wynosi 6215 zł brutto. Pracodawca wypłacał mi pensje w wysokości 4099,26 zł netto (potrąca pożyczkę mieszkaniową w wysokości 280zł oststnia rata spłaty przypada na wrzesień b.r.) Od dnia 19.07.2011r pozostaję na zwolnieniu lekarskim. I teraz mam pytanie...dlaczego będąc na zwolnieniu co miesiąc dostaję inną pensję, tzn. coraz mniejszą. Wiem, że ZUS wypłaca po 33 dniu choroby. Ale ja w czerwcu dostałem normalnie tj. 4099,26, (w lipcu już na zwolnieniu) 3723,39, w sierpniu 3550,08, a aktualnie za wrzesień juz tylko 3120,12. Będę wdzięczny za w miarę przystępne wytłumaczenie tej sytuacji...no i ile w końcu powinień mi wypłacać ZUZ, bo ostatnia pensja, nawet po potrąceniu ostatniej raty pożyczki to sporo mniej niż 80%, które powinienem dostawać. Z góry dziękuję. M.

#13 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2011 - 19:38

" .. niż 80%, które powinienem dostawać" - tu się mylisz, bo będąc na zwolnieniu nie dostaje się 80 % normalnej wypłaty, lecz to 80 % to jest kwota z podstawy wyliczenia chorobowego. A podstawę wylicza się z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. Poza tym zapewne twoje zwolnienia lekarskie opiewają na różne ilości dni i stąd różna jest kwota brutto zasiłku chorobowego, a nie pensji, jak napisałeś.Inna sprawa to to, że pracodawca wypłacając ci tylko zasiłek chorobowy nie stosuje kup, bo one nie są należne. Tak więc są różne przyczyny tego, że otrzymujesz różne kwoty zasiłku.

#14 Gość_aaa

Gość_aaa
  • Goście

Napisano 26 październik 2011 - 14:16

a jeżeli byłam na zwolnieniu w lipcu a potem w grudniu to za zwolnienie w grudniu wyliczam podstawę z jakich miesięcy?

#15 Gość_aaa

Gość_aaa
  • Goście

Napisano 26 październik 2011 - 14:17

tzn. tak jak do zwolnienia w lipcu czy do grudnia?

#16 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 26 październik 2011 - 14:19

z 12 poprzedzających grudzień, lipiec ewentualnie uzupełniasz

#17 Gość_aaa

Gość_aaa
  • Goście

Napisano 26 październik 2011 - 14:27

ok dziękuję

#18 Fiona Maphona

Fiona Maphona

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 250 postów

Napisano 13 lipiec 2013 - 21:59

pracownikom, osobom wykonującym pracę nakładczą oraz osobom odbywającym służbę zastępczą zasiłek chorobowy przysługuje od 34. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, a jeżeli ukończyli 50 rok życia - od 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 lub odpowiednio do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, zachowują oni prawo do wynagrodzenia, na podstawie art. 92 Kodeksu pracy. Czternastodniowy okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby ma zastosowanie od następnego roku kalendarzowego, w którym osoba będąca pracownikiem, osoba wykonująca pracę nakładczą albo osoba odbywająca służbę zastępczą ukończyła 50 rok życia.Przepis dotyczący czternastodniowego okresu wypłaty wynagrodzenia za okres choroby obowiązuje od 1 lutego 2009 r.

#19 Gość_Agnieszka Tujek

Gość_Agnieszka Tujek
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2013 - 12:52

Witam jestem na zwolnieniu lekarskim od maja 2013r świadczenia dostaje jak wiadomo z ZUS ostatnie zwolnienie do ZUS dostarczyłam 16.07.2013 r za które jeszcze nie dostałam świadczenia.Dodzwonilam się do pani która poinformowała mnie ze jeszcze swiadczenie nie zostały wysłane ani ze niema terminu podanego kiedy zostaną wysłane moje pytanie czy to jest normalne i jaki termin oni maja żeby mi te swiadczenie wysłać? 

#20 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5535 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 14 sierpień 2013 - 13:00

30 dni od daty otrzymania wszytskich dokumentów

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych