Skocz do zawartości

Księgowanie faktur -rozliczenie wpł zaliczki

wróć do serwisu Księgowość 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Haka

Gość_Haka
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2009 - 15:07

Proszę o pomoc 06,08,09 r wpłacilismy zaliczkę w kwocie 2500,00 zł na wyk i dostawę drzwi.Sprzedawca wystawił nam fakturę zaliczkową.Całkowita wartość wyk i montażu drzwi wynosiła 8000,00 zł. Po wykonaniu usługi sprzedawca wystawił mi fakturę na kwotę 5500,00.Faktury zaliczkowej nie księguje się w koszty,więc jak mam zaksięgować całośc tej usługi.Kiedy zwróciłam się do niego, żeby wystawił mi fakturę na kwotę brutto 8000,00 zł ,pomniejszył wartośc do zapłaty o fakturę zaliczkową 2500,00zł. Wyśmiał mnie i powiedział ,że jestem cyt "głupia".Prowadzimy firmę budowlaną,często wpłacamy zaliczkii pierwszy raz spotykam się z taką interpretacją i rozliczeniem.Jestesmy na KPiR

#2 Gość_Natalia

Gość_Natalia
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2009 - 15:23

Wszystko zależy jaką formę ksiegowości prowadzisz. jeżeli jesteś na pelnej ksiegowości, kostzy ksiegujesz w układzie rodzajowym to f. zaliczkową powinnaś zaksiegować w następujacy sposób;2049,18 641-X / 2500,00 221-2-1-x451,00 221-2 f. po wykonaniu usługi : 4508,20 40X / 5500,00 221-2-1-x 991,80 221-2 ksiegowanie rownoległe rozliczenie zaliczki 2049,48 40X / 641-xJeżeli jesteś na kpir to sporządź dowód wewnętrzny i rozlicz zaliczkę, ktorą wcześniej ujęłaś tylko w rejestrze nabyć. Jako załącznik do dowodu wewnętrznego dołącz ksero f. zaliczkowej i f. ostecznej.

#3 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2009 - 15:24

ma obowiązek wystawić wam fakturę końcową z uwzględnieniem faktury zaliczkowej

#4 Gość_Haka

Gość_Haka
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2009 - 15:35

Dziekuję bardzo za pomoc.Haka

#5 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2009 - 15:43

Zgodnie z art. 106 ust. 3 ustawy o VAT, faktury VAT wystawia się w przypadku otrzymania części należności. Szczegółowo kwestię wystawiania faktur zaliczkowych reguluje § 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.Regulacje wspomnianego rozporządzenia MF stanowią, że fakturę zaliczkową wystawia się nie później niż 7 dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Zasada ta dotyczy otrzymania każdej kolejnej części. Zasadniczo taka faktura powinna spełniać te same wymogi co standardowa faktura VAT. Powinna jednak zawierać ponadto dane dotyczące zamówienia lub umowy, np. nazwę towaru (usługi), cenę netto, ilość zamówionych towarów, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy a także daty i numery poprzednich faktur oraz sumę kwot pobranych wcześniej części należności brutto.Jeżeli zaliczka obejmuje część należności, to po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi należy wystawić fakturę na zasadach ogólnych, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności. Faktura taka powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Jeżeli jednak faktura zaliczkowa obejmuje całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia już faktury.

#6 Gość_beata

Gość_beata
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2009 - 17:41

Czy z faktury zaliczkowej można odliczyć VAT? F-rę zaliczkową mam w sierpniu, a ostateczna będę miała we wrześniu?

#7 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2009 - 19:20

tak do vat zaliczkowe faktury księgujemy i odliczamy vat

#8 Gość_nieobeznana w temacie

Gość_nieobeznana w temacie
  • Goście

Napisano 17 listopad 2009 - 11:25

a co w przypadku gdy fa zaliczkowa dotyczy inwestycji?? bo ja mam podobną sytuację. Mam fa zaliczkową na montaż okien, który dotyczy budynku w budowie. Szef kazał zaksięgowac w normalnym rejestrze jako zwykła fa zakupową. Ale nie wiem jak to póxniej rozliczyc kiedy dostane normalna fa. Będzie spoko jesli to będzie fa korygujaca. Ale w innym wypadku bede miec kłopot z tym B) bo to powinno mi iśc jako zwiększenie wartości ŚT ale przecież zaliczka pójdzie jako zwykły zakup więc nie zwiekszy się wartośc inwestycji :) Pomóżcie

#9 Gość_dziunia

Gość_dziunia
  • Goście

Napisano 24 listopad 2010 - 13:30

mam pytanie czy mogę w PKPiR zaksięgować fakturę zaliczkową?

#10 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 24 listopad 2010 - 13:38

Fa ZALICZKOWE nie stanowią KUP.Ewidencjonuje się je tylko w rejestrze VAT.

#11 Gość_dziunia

Gość_dziunia
  • Goście

Napisano 24 listopad 2010 - 13:40

dziękuję bardzo i rozumiem że mam ją tylko wpisać na ewid.zakupów ale nie ksiegować

#12 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 24 listopad 2010 - 13:52

Dokładnie tak.Ewidencjonujesz tę Fa tylko dla potrzeb rozliczenia podatku VAT .Otrzymując Fakturę końcową, która powinna uwzględniać Fa zaliczkową, księgujesz w całości w koszty, ( jeżeli nie dotyczy zwiększenia ŚT) zaś do rejestru VAT wprowadzasz różnicę wynikającą z rozliczenia Fa zaliczkowej.

#13 Gość_dziunia

Gość_dziunia
  • Goście

Napisano 24 listopad 2010 - 14:15

jeszcze raz serdeczne dzięki.pozdrawiam

#14 Gość_krystyna

Gość_krystyna
  • Goście

Napisano 26 listopad 2010 - 11:21

czy faktura końcowa powinna zawierać w powołanie na faktury zaliczkowe w rozbiciu na kwoty zaliczki netto . vat. i brutto , czy wystarczy powołanie na numer fv zaliczkowej , datę wystawienia oraz wartość brytto

#15 Gość_karola

Gość_karola
  • Goście

Napisano 20 październik 2011 - 19:13

bardzo przydały mi się powyższe informacje. Dziękuję Miraskowi

#16 papierówka

papierówka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 211 postów

Napisano 08 lipiec 2013 - 08:09

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 15.12.2011 r. (sygn. IPPP1/443-1428/11-2/ISZ):"Należy więc przyjąć, iż dopuszczalna jest taka sytuacja, że zwrot zaliczki następuje poprzez jej przeksięgowanie zgodnie z dyspozycją podmiotu, który ją wpłacił. Zawierając porozumienie Wnioskodawca zaakceptował fakt, że w jego wyniku wpłacona przez Kontrahenta kwota zostaje zaliczona jako rekompensata za utracone korzyści, a do ww. odszkodowania przewidziany jest odmienny tryb rozliczania transakcji. Ponieważ między Wnioskodawcą a Kupującym nie doszło ostatecznie do żadnej transakcji podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, po zawarciu porozumienia, Wnioskodawca zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej do wcześniej wystawionej faktury na otrzymaną od Kupującego zaliczkę - korygując ją do zera".więcej: http://ksiegowosc.in...rygujacej-.html

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych