Skocz do zawartości

Główny księgowy-jakie wymagania prawne?

wróć do serwisu Księgowość 31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_kkk

Gość_kkk
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2007 - 10:08

Witam wszystkich.Zwracam się do Was z prośbą bo buszuję po internecie i już zgłupiałam trochę.Czy ktoś może mi napisać (podpierając się konkretnymi przepisami) czy są w polskim prawie jakieś uregulowania dotyczące pełnienia w spółce akcyjnej funkcji głównej księgowej zatrudnionej w ramach normalnego stosunku pracy na podstawie umowy o pracę?Czy taka osoba musi legitymować się certyfikatem zezwalającym na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych?

#2 Gość_Tomek

Gość_Tomek
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2007 - 15:47

Na szczęście nie, wg. mnie głównym księgowym może zostać każdy kto czuje się na siłach i ma wystarczającą wiedzę i odwagę wziąść na siebie odpowiedzialność za księgi w firmie. Poza tym tak często wymagany certyfikat zezwalający na usługowe prowadzenie księg rachunkowych to jakieś nieporozumienie wymyślone przez któregoś min fin. Wystarczy mież studia wyższe z budowy karmników albo nauczanie początkowe i dwa semestry studiów podyplomowych i już się ma taki certyfikat, a ktoś kto ponad 10 lat ora w księgowości nie ma takich uprawnień bo uczelnia którą kończył nie miała w ofercie studiów o specjalizacji "rachunkowość" PS.Księgowa to najbardziej podły zawód - nie zazdroszczę nikomu i sobie też - odpowiedzialność olbrzymia pieniądze gówniane.

#3 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2007 - 15:53

Mnie też bardzo interesuje ten temat i zastanawiam się zarówno w SA jak i Sp. z o.o. czy sa jakies prawne wymogi co do pełnienia takiej funkcji??Prosimy o odpowiedzi B)Serdecznie pozdrowienia dla wszystkich księgowych!!

#4 Gość_Basia_1

Gość_Basia_1
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2007 - 15:12

tak to są cyrki z tymi certyfikatami albo studiami teraz u mnie jest zatrudniona dziewczyna która jest oczywiście postudiach ekonomiczych i pracowała w biurze rachunkowym a jak dałam je do napisania zaświadczenie na którym było wynagrodzenie brutto i netto to w netto chciała wpisac do wypłaty to słów brakuje ale kierownik się zachwycił dokumentami mniejmy nadzieję ze to sie kiedyś zmieni i ona ma mniemanie o sobie

#5 Gość_RYBKA

Gość_RYBKA
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2007 - 23:16

Tomek ma rację ten certyfikat to nieporozumienie !!! Po 29 latach pracy w zawodzie już się napatrzyłam na tych co mają certyfikaty i studia .Pewna pani mająca w/w uprawnienia szukała sald z BO na kontach zespołu " 7" To śmieszne tylko w pierwszym momencie bo tak naprawdę to tragiczne. Ale wracając do tematunie ma żadnych wymagań co do wykształcenia głównego księgowego w S.A.chyba,że regulamin zakładowy mówi innaczej.Jedynie główny księgowy w jednostkach budżetowych musi posiadać wyższe wykształcenie kierunkowe. Pozdrawiam wszystkich ciężko pracujących księgowych !!!

#6 Gość_Kate

Gość_Kate
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2007 - 14:09

Basia_1 chyba to ty wiesz mało o księgowości, a nie zatrudniona u Ciebie dziewczyna. Chciała dobrze wpisać, bo kwota netto wynagrodzenia to kwota do wypłaty.... Chyba że źle skonstruowałaś zdanie lub ja je źle zrozumiałam...pzdr Katka

#7 Gość_islamista accountant on holiday hehehhahaha

Gość_islamista accountant on holiday hehehhahaha
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2007 - 20:15

według mnie 80 % księgowych to debile nie wiedzą skad i jak sie rozwiązuje umowy itp, a to to podstawa

#8 Gość_tutu

Gość_tutu
  • Goście

Napisano 15 listopad 2007 - 22:11

U nas dyro chce się pozbyć członu głowny księgowy

#9 Gość_Kris

Gość_Kris
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2008 - 17:40

Szanowni Państwo, zgodnie z art. 45 ust. 2 ustawy o finansach publicznych głównym księgowym może być osoba, która: 1) ma obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, chyba że przepisy odrębne uzależniają zatrudnienie w jednostce sektora finansów publicznych od posiadania obywatelstwa polskiego; 2) ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych; 3) nie była prawomocnie skazana za przestępstwa: przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo karne skarbowe; 4) spełnia jeden z poniższych warunków:a) ukończyła ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiada co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości,B) ukończyła średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiada co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości,c) jest wpisana do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,d) posiada świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub certyfikat księgowy, wydane na podstawie odrębnych przepisów.Jeśli natomiast jest mowa o jednostce sektora finansów publicznych i głównym księgowym takiej jednostki, to oprócz wspomnianych wymogów dochodzą te z art. 45 ust. 1 przedmiotowej ustawy, czyli głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych, jest pracownik, któremu kierownik jednostki powierza obowiązki i odpowiedzialność w zakresie: 1) prowadzenia rachunkowości jednostki; 2) wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi; 3) dokonywania wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym; 4) dokonywania wstępnej kontroli kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.

#10 Gość_mandziola

Gość_mandziola
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2008 - 21:51

Drogi Kris. Głównym ksiegowym poza sferą finansów publicznych, może być każda osoba, której kierujący firmą na tyle zaufa, żeby jej obowiązki głównego księgowego powierzyć.Przytoczone przez Ciebie przepisy w CAŁOŚCI dotyczą głównych ksiegowych sektora finansów publicznych.I tylko i wyłącznie.

#11 Gość_ewka

Gość_ewka
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2008 - 21:55

oczywiście! tylko finanse publiczne!!!!!!!!!!!!!

#12 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2008 - 01:14

Ufffffff.... temat omawiany już 10000 razy.... do obrzydzenia!!!Wszyscy wiemy jak jest.... i tak jest wszędzie, w każdym zawodzie.... Jedni wykonuja ten zawód z powołania, inni ,bo jest opłacalny - wykonują go czasem lepiej a czasem gorzej. Czasem mechanik samochodowy jest lepszym lakiernikiem, a nie ma wykształcenia w tym kierunku. Znam dyplomowane pielęgniarki, które ukończyły studium rachunkowości i finansów i są bardzo cenionymi księgowymi i dobrymi fachowcami w tej dziedzinie. Znam dziewczynę która zrobiła aplikacje radcowską, a od kilku lat jest główną księgową i wykonuje tę pracę z wielką pasją oraz posiada ogromną wiedzę w zakresie rachunkowości i finansów. Znam osoby wykształcone w kierunku rachunkowości - i nie ważne czy to są wyższe studia, licencjat, policealne.... poprostu brak im tego czegoś.... tej "iskry" brak zamiłowania do tego zawodu, nie pojmują zupełnie na czym to polega. Zawód ten jest zawodem zaufania publicznego a wykonująca go osoba spełnia ważną role w społeczeństwie.Specyfika niezbędnych do wykonywania tego zawodu wiedzy i umiejętności sprawia, że moga go wykonywac osoby o określonych predyspozycjach.Aby cieszyc się dużym prestiżem społecznym , zawód ten należy wykonywac z zachowaniem wszystkich wymagań profesjonalizmu oraz poszanowania zasad etyki.Pracę osoby zajmującej się księgowością(rachunkowością)mozna uznac za zgodną z zasadami etyki jeżeli spełnia zasady:- kompetencji zawodowych- wysokiej jakości pracy- niezalezności zawodowej- odpowiedzialności za przygotowane i prezentowane informacje z zakresu rachunkowości- właściwego postępowania w relacjach z osobami, jednostkami i instytucjami powiązanymi z nią zawodowo ( czego wielu osobom brak...- niestety!) czyli - szacunku, zrozumienia,bezinteresowności, życzliwości, wspólnym zaangażowaniu i wymianie doświadczeń.- właściwego postepowania w przypadkach sporu i sprzeczności interesów,- zachowania tajemnicy zawodowej,- właściwego oferowania usług z dziedziny rachunkowości- ................ i wiele...wiele...Co tu więcej pisac??? Oczywiście mam na myśli - Głównych ksiegowych poza sferą finansów publicznych, choc właściwie nie tylko!

#13 Gość_onka

Gość_onka
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2008 - 14:55

Rozumiem, żadnego wyksztłacenia nie trzeba mieć. A ten certyfikat trzeba czy nie?

#14 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2008 - 17:11

"..Rozumiem, żadnego wyksztłacenia nie trzeba mieć. A ten certyfikat trzeba czy nie?...Kochana - nie wyobrażam sobie na stanowisku Głównego Księgowego osoby bez wykształcenia!!!Uważam, że powinien miec " przynajmniej" średnie wykształcenie i przygotowanie zawodowe w kierunku rachunkowości i finansów.Głównym księgowym nie zostaje się po ukończeniu szkoły podstawowej czy gimanzjum.Certyfikat Księgowego ( na dzień dzisiejszy) potrzebny jest aby usługowo prowadzic innym podmiotom księgi rachunkowe - czyli własną DG.

#15 Gość_gratiska

Gość_gratiska
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2009 - 01:12

a powiedzcie mi jak interpretować sformułowanie dotyczace ksiegowej finansow publicznych "6 lat praktyki w ksiegowosci"? czy stanowisko referent np. d/s płac też sie zalicza? czy musi to byc stanowisko typowe czyli ksiegowy, starszy ksiegowy, zastepca glownego ksiegowego itp. Czy osoba pracujaca w szkole na stanowisku referent moze zostac głowna ksiegowa jesli ma ten 6-letni staz? dodam ze nie chodzi tu o mnie B)

#16 Gość_beti

Gość_beti
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2009 - 21:12

też mnie interesuje certyfikat - a nie mam podyplomowych z rachunkowości......chociaz wymogi na pełnienie funkcji gł. ksiegowego w sferze finansow publicznych spełniam.............ale zgadzam się z jednym to (......ki ) zawód ... a teraz za późno żeby coś zmienić

#17 Gość_bernardino

Gość_bernardino
  • Goście

Napisano 02 luty 2009 - 19:21

jaki certyfikat ???? - to są tylko działy i wydziały aby cymbały nie wiedziałynie się pieniądze podziały...!!!!pozdrawiam

#18 Gość_orcia

Gość_orcia
  • Goście

Napisano 04 marzec 2009 - 17:38

Nie chcę być niegrzeczna, ale jak zamierza zostać głównym księgowym osoba, która samodzielnie nie jest w stanie odnaleźć i zinterpretować przepisów prawa regulujących wykonywanie tego zawodu?!Do beti:Certyfikat: bez egzaminu, jeżeli masz wyższe o specjalności rachunkowość (lub inaczej nazwanej, ale odpowiadającej programowo specjalności rachunkowość) albo jakiekolwiek magisterskie i podyplomowe rachunkowość. Inaczej egzamin w MF.

#19 Gość_aśka

Gość_aśka
  • Goście

Napisano 04 marzec 2009 - 18:15

Witam jestem po raz pierwszy na tym forum i z zainteresowaniem przeczytałam to co pisaliście ja należe do tej grupy która ma certyfikat i uwierzcie mi zdanie tych egzaminów nie jest takie hop, tak jak pisała orcia trzeba wiedzieć co się robi gdzie szukać i jak korzystać ze wszystkich wypocin naszgo ustawodwcy życze miłego bycia "księgowym"

#20 Gość_a

Gość_a
  • Goście

Napisano 22 maj 2009 - 19:41

Witam.Studiowałam prawo, utknęłam nad ostatnim egzaminem, wtedy postanowiłam zmienić zawód,prawo nigdy mi nie leżało. Chwilę pracowałam w biurze rachunkowym - głównie kpir. Potem poszłam na kurs księgowy. Półroczny. Następnie dostałam pracę w spółce zoo. Miałam bardzo dobrą mentorkę, księgową z dużym doświadczeniem, wiele się od niej nauczyłam. Teraz przejmuję księgi, mam być główną od 1 lipca. "Stara " szefowa będzie jeszcze do końca roku wpadać na jeden dzień i ewentualnie pomagać. Powiem wam, że zmiana zawodu to najlepsza decyzja w moim życiu. Pozdrawiam wszystkie księgowe z tzw. nerwem

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych