Skocz do zawartości

Umowa o dzieło a podatek

wróć do serwisu Księgowość 28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Zakus

Gość_Zakus
  • Goście

Napisano 27 marzec 2010 - 13:35

Witam. Mam pytanie. Wyobraźmy sobie sytuacje gdzie pan X ma firme, a Pan Y jest osoba bez firmy, która dla Pana X wykonuje dzieło. Moje pytanie brzmi, jaki podatek od wykonania dzieła i kto musi zapłacić? jak się z tego rozliczyć? pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc :))

#2 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 27 marzec 2010 - 13:38

teraz stawka podatku jest 18 % a zaliczkę pobiera płatnik /firma zlecająca/, przelewa ją do US i po zakończeniu roku wystawia PIT-11

#3 Gość_Artur

Gość_Artur
  • Goście

Napisano 27 marzec 2010 - 13:44

wyliczasz np. dzieło 4.000,00 zł. minus 20 % koszty uzyskania od tego podatek a podatek płaci pan x czyli ten który zlecił dzieło i 20 dnia miesiąca po wypłacie dokonuje wpłaty podatku jako PIT-4

#4 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 27 marzec 2010 - 14:01

podatek płaci pan Y od swojego dochodu z tej umowy, ale płatnikiem jest pan X - jak wyżej napisałam

#5 Gość_Zakus

Gość_Zakus
  • Goście

Napisano 27 marzec 2010 - 14:16

O super, dzięki bardzo. Czy w takim razie w umowie o dzieło, musi być napisana stawka podatku czy to jest ustalone i nie trzeba? Kwota w umowiemoze byc podana NETTO? bedzie mi jako zleceniobiorcy latwiej z określeniem tej kwoty..jeszcze jedno pytanie, czy ja, jak zleceniobiorca, posiadam koszta (np zakup materiałów) to moge to gdzieś uwzględnić? Proszę o wytłumaczenie jak dziecku, bo nie znam sie na sprawach księgowych :):)

#6 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 27 marzec 2010 - 14:32

Stawka podatku wynika z ustawy, nie pisze się jej w umowie. Kwotę w umowie podaje się brutto, a koszty uzyskania przychodu to 20 % - tak jak napisał Artur

#7 Gość_Artur

Gość_Artur
  • Goście

Napisano 27 marzec 2010 - 14:41

Zakus musisz ustalić czy jesteś zleceniobiorcą czy wykonawcą dzieła bo to dwie różne umowy. Jest możliwośc ustalenia indywidualnych kosztów uzyskania ale bardzo rzatko sie to stosuje a już nie przy rozliczeniu miesięcznym raczej przy rocznym a twoje normalne koszty to przy tych umowach 20% i od tej kwoty nie liczy sie podatku

#8 Gość_zakus

Gość_zakus
  • Goście

Napisano 27 marzec 2010 - 15:58

O super, o takie info mi chodziło :))Poruszyłes Arturze kwestie umowy.. hmm kim jestem?... wykonuję projekt graficzny na zlecenie. więc umowa o dzieło chyba będzie odpowiednią prawda??

#9 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 27 marzec 2010 - 16:36

wykonanie projektu graficznego może być na umowę o dzieło

#10 Gość_Artur

Gość_Artur
  • Goście

Napisano 27 marzec 2010 - 20:26

popieram może to być wykonane na podstawie umowy o dzieło

#11 Gość_sg

Gość_sg
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2010 - 15:10

uwaga, przy projekcie graficznym mamy do czynienia z prawami autorskimi, więc stosujemy koszty uzyskania przychodu 50% a nie 20%, a wiec podatek placimy duzo mniejszy.

#12 Gość_MB

Gość_MB
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2010 - 11:19

Podpisałam dziś umowę o dzieło jako Zleceniobiorca (wykonawca). Umowa o projekt graficzny strony (plik .psd). Czy dobrze rozumiem, że 50% kwoty brutto to moje koszty uzyskania przychodu i płacę podatek tylko od reszty? Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą.

#13 Gość_MB

Gość_MB
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2010 - 23:22

Dodatkowo mam pytanie odnośnie daty, kiedy następuje obowiązek naliczenia podatku? Przy FV kluczowa jest data wystawienia FV. Czy przy umowie o dzieło tak samo?- data zawarcia umowy? Przy FV nie ważne, że zapłacona była w kwietniu, liczy się data wystawienia na marzec i w tym miesiącu naliczany jest podatek od dochodu. Jak to się tyczy umowy o dzieło?

#14 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2010 - 23:55

jeśli przedmiot tej umowy jest związany z profilem twojej dg, to musisz wystawić fakturę/rachunek z działalności

#15 Gość_MB

Gość_MB
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2010 - 00:58

Czyli nie ma możliwości załatwienia tego w oparciu o samą umowę? Dobrze wiedzieć :) Moja działalność to tworzenie projektów graficznych i taki projekt mam do stworzenia. Została podpisana umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. W umowie określony jest termin wykonania przeze mnie i termin zapłaty oraz kwota dla zlecającego. Mam rozumieć, że z dniem zakończenia prac zawartym w umowie mam wystawić również FV? Jak wtedy wygląda sprawa z podatkiem? Dalej od wysokości kwoty na FV odliczam 50% jako koszty uzyskania przychodu i za reszte płacę podatek? No i czy FV jest rzeczywiście konieczna w przypadku umowy?

#16 Gość_Artur

Gość_Artur
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2010 - 08:24

jeżeli nie prowadzisz działalności wystawiasz rachunek do umowy o dzieło i w nim rozliczasz kup i podatek

#17 Gość_Łukasz Z.

Gość_Łukasz Z.
  • Goście

Napisano 28 maj 2010 - 15:00

Przepraszam, za ponowne poruszenie tego tematu, nie mniej jednak nie do końca zostały rozwiane moje wątpliwości. Sytuacja przedstawia się następująco:kiedy ja jako wykonawca wystawiam rachunek wraz z umową o dzieło na przykład na kwotę 4000 zł to od tej kwoty pomniejszonej o 20% kosztów uzyskania przychodu muszę opłacić 18% podatku. Czy jednak ten podatek musi zostać opłacony przez zleceniodawcę (PIT-4 jak to było wcześniej napisane), czy też mogę to zrobić ja w imieniu zleceniodawcy. Przyznam, że nie chcę narażać zleceniodawcy na dodatkowe niedogodności, wątpię także w rzetelność i terminowość opłacenia takich rzeczy.

#18 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 28 maj 2010 - 15:07

Łukasz jezeli umowe podpiszesz z firmą to ona z "automatu" staje sie platnikiem podatku dochodowego z tej umowy i ona jest zobowiazana do jego zaplaty.Inaczej jest gdy taka umowe podpisujesz z osoba fizyczną - wtedy ty obliczasz i placisz podatek

#19 Gość_Łukasz Z.

Gość_Łukasz Z.
  • Goście

Napisano 28 maj 2010 - 16:10

Dzięki! wielkie! o to właśnie mi chodziło.

#20 Gość_standby5@interia.pl

Gość_standby5@interia.pl
  • Goście

Napisano 20 luty 2011 - 17:57

witam serdecznie,mam umowę o działo ( na okres próbny - 1miesiąca). Czy pracodawca odprowadza mi składki ?? Czy należy się wyrejestrować z Urzędu Pracy ??Dziękuje za odpowiedz.Proszę o odpowiedz na email standby5@interia.pl

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych