Skocz do zawartości

Zaokrąglanie odsetek

wróć do serwisu Księgowość 19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_klima

Gość_klima
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2008 - 16:49

Witam ! Proszę o pomoc. Najemca wpłacił mi na zaległy czynsz 40,00 zł. Po rozliczeniu wpłaty na czynsz i odsetki wyszło mi 36,82 zł na należność główną i 3,18 zł na odsetki. Mam pytanie czy zaokrąglić kowtę należności głównej do 36,80 zł a kwotę odsetek do 3,20 zł czy zaksięgować tak jak wyszło z wyliczenia. Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi.

#2 Gość_BaPa

Gość_BaPa
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2008 - 17:56

Odsetek do wysokości 6,- zł się nie pobiera. Tak wynika z przepisów (nie pamiętam teraz z których) Nawet US nie pobiera odsetek wyliczonych poniżej tej kwoty.

#3 Gość_BaPa

Gość_BaPa
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2008 - 18:47

W internecie znalazłam taki zapis.Uwaga ! Minimalna kwota odsetekOdsetek nie nalicza się, jeżeli wysokość odsetek nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez "Pocztę Polską" za polecenie przesyłki listowej. Obecnie kwota minimalnych odsetek wynosi zatem 2,20zł x 3 = 6,60zł. W związku z zasadami zaokrągleń nie pobiera się odsetek w kwocie 6,00zł

#4 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2008 - 19:01

to tyczy się zaległości podatkowych (chyba)

#5 Gość_Elżbieta

Gość_Elżbieta
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2008 - 19:31

Jest to zapis zgodny z ordynacją podatkową, jestem jedn. samorządową i też nie pobierab do tej kwoty odsetek np. za czynsz (ale tak mam zapisane w polityce rachunkowości).

#6 Gość_dorcia

Gość_dorcia
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2008 - 21:37

dokładnie- to przepisy ordynacji podatkowej mówią o tym co pisze ~BaPa.I to dotyczy odsetek dotyczących zaległości podatkowych. Czynsze są natomiast innymi należnościami, do których takich przepisów się nie stosuje. Także pracuję w jednostce samorządowej i u nas pobiera się każdą kwotę odsetek, nikt się nie bawi oczywiście w naliczanie 0,02 groszy itp., ale już 3 zł. należy jak najbardziej pobrać.A tak wogóle to ~klima pyta jak zaokrąglić powyższą kwotę :-)Odsetki zaokrąglamy w ten sposób, że do wysokości 0,50 zaokrąglamy w dół, a powyżej 0,50 w górę.

#7 Gość_miśka

Gość_miśka
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2008 - 22:54

Zaokrągla się tylko odsetki od zaległości podatkowych. Odsetki ustawowe nie podlegają zaokrągleniom. Można naliczać nawet 0.01 jeżeli w zasadach rachunkowości nie ma zapisu co do traktowania takich odsetek. Kontahent wyliczył i wpłacił prawidłowa kwotę odsetek.

#8 Gość_dorcia

Gość_dorcia
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2008 - 23:05

tak, masz rację Miśka, nie wyraziłam sie do końca jasno. Nalicza się odsetki juz od 1 grosza, tylko w praktyce nikt się z takimi kwotami nie bawi ;-)

#9 Gość_klima

Gość_klima
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 08:14

Witam ponownie ! Chodziło mi czy pobrać 3,18 czy zaokrąglić i pobrać 3,20 zł.

#10 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 09:43

odsetek ustawowych nie zaokrągla się więc pobierasz 3,18

#11 Gość_janko

Gość_janko
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 09:46

"czy zaokrąglić kowtę należności głównej do 36,80 zł a kwotę odsetek do 3,20 zł". Absolutnie należnośc główną nie zaokrąglasz!!! Odsetki możesz naliczać nawet już 0,01zł i bez zaokrąglania,ale są to odsetki ustawowe. Jeżeli są u was jakieś wewnętrzne przepisy, uchwały, lub tym bardziej umowy np. z najemcą które określają sposób i wysokość naliczania odsetek inny niż ustawowy, to już do nich się stosujesz. Często jednak np. nawet w umowach zaznacza się naliczanie odsetek ustawowych, i wtedy jak powyżej. Czyli 3,18

#12 Gość_klima

Gość_klima
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 10:42

Dziękuje wszystkim za podpowiedzi. Pozdrawiam

#13 Gość_Anna Rećko

Gość_Anna Rećko
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2008 - 14:14

Dzień dobry. Mam pytanie i bardzo proszę o odzpowiedz na podstawie jakich przepisów zaokrąglamy odsetki - za czynsz- za wieczyste użytkowanie- za opłaty melioracyjne

#14 Gość_xxx

Gość_xxx
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2008 - 14:53

to są odsetki od należności cywilnoprawnych, nalicza się je wg stopy % dla odsetek ustawowych, ogłaszanej przez Ministra Fin. (Rozporządzenie MF). Teraz wynoszą 11.5%

#15 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2008 - 10:47

dziękuję za odpowiedz ale chodzi mi bardziej o zaokrąglanie odsetek np.naliczanie za czynsz jeżeli mamy 1,44 czy zaokrąglamy do pełmych dziesiatek groszy czy zostawiamy tak jak jest i czy są przepisy które mówią jak należy zaokrąglić odsetki dziękuje za podpowiedzi.

#16 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2008 - 12:03

Jeżeli są to odsetki od należności to nie zaokrąglasz....- jak pisał już ~ Janko w poście wyżej....

#17 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2008 - 13:30

A czy są przepisy które mowią o zaokrągleniu odsetek ustawowych? jezeli są to w jakiej ustawie mogę to znaleść?

#18 Gość_SM

Gość_SM
  • Goście

Napisano 03 listopad 2008 - 12:13

czy od kwoty a,1,69 mam naliczyć odsetki ustawowe / dot. dzierżwy gruntu/

#19 Gość_jolao tak należy naliczyc

Gość_jolao tak należy naliczyc
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2011 - 22:38

należy naliczyc

#20 papierówka

papierówka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 211 postów

Napisano 11 lipiec 2013 - 14:33

Podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.Taka zasada wynika z art. 63 § 1 ordynacji podatkowej.Regulacja ta nie dotyczy opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych, a od 31 marca 2012 roku także niektórych przychodów (dochodów) opodatkowanych 19% zryczałtowanym podatkiem (tzw. podatek Belki).

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych