Skocz do zawartości

zakup mieszkania a odliczenia od podatku

wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2011 - 14:24

Witam serdecznie i bardzo proszę o pomoc.Jestem osobą samotną, w tym roku za kilka dni podpiszę akt notarialny na zakup niewielkiej kawalerki. Kupuję ją na ogromny kredyt i jeszcze muszę wyremontować. Bardzo proszę mi prosto! napisać (wytłumaczyć)co będę mogła odliczyć od podatku lub dochodu (pewnie już za rok 2011). Albo jakie mogę otrzymać ulgi. Coś związanego z remontem lub z kredytem? Każda złotówka się dla mnie liczy. Czy zbierać wszystkie faktury za remont? Umowę przedwstępną podpisałam jeszcze w 2010 r. i wpłaciłam zaliczkę i prowizję biurowi pośrednictwa , czy coś w związku z tym mogę odliczyć w PIT 37? Czytem te wszystki artykuły i ustawy i niewiele z tego rozumiem :-( .

#2 Guest_maszka

Guest_maszka
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2011 - 14:49

wiem ze na pewno jak bedzie mieszkanie Twoje to zbieraj f-ry na materiały budowlane-bedziesz mogła odliczyć ulgę za VAT. a w PIT-37 to nie jestem pewna-moze ulga odsetkowa? niech inni sie wypowiedzą

#3 Guest_maszka

Guest_maszka
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2011 - 14:50

www.ksiegowosc.infor.pl/raport-dnia/125769,Jak-od-2011-r-ubiegac-sie-o-zwrot-VAT-za-materialy-budowlane.html

#4 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2011 - 19:16

niestety nie ma już żadnych ulg w podatku dochodowym, związanych z nabyciem mieszkania czy też remontemjedyne co wchodzi w grę to ewentualnie zwrot VAT od zakupu materiałów budowlanych /tzw. VZM/ o czym wyżej pisze maszka

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2011 - 06:20

Dziękuję za odpowiedzi. A jakiś rat czy odsetek od kredytu... też nic?A jak konkretnie załatwia się ten zwrot VAT i jakie są do tego "papiery" potrzebne? Tylko od zakuou czy od remontu mieszkania też?

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2011 - 06:39

"Okna i drzwi, ościeżnice i progi, z drewna" - To znaczy, że metalowych drzwi nie mogę? (Takie są tańsze) . A o co chodzi z tymi "wyłączeniami" ?

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2011 - 06:43

W p. 6 i 44 jest mowa o drzwiach, po co 2 razy?

#8 Guest_marza

Guest_marza
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2011 - 20:33

Jeżeli chodzi o zwrot vat z materiałów budowlanych to jest specjalny wykaz pkwiu z roku 2010,które podlegają odliczeniu ale niestety wiele rzeczy w nim nie ma,a te które są nie zawsz podlegają odliczeniu takie jak np gwożdzie. zwrot ten może nastąpić przy remoncie i przy budowie .Inne są tylko limity zwrotu dla każdej z inwestycji.rozliczyć się trzeba na formularzy vzm 1,(formularz główny)vzm 1B dla materiałów ,które nigdzie nie były odliczane vzm 1-A dla materiałów ,które były rozliczane vzm c dla materiałów ze stawką 23 %/.

#9 papierówka

papierówka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 218 postów

Napisano 07 lipiec 2013 - 15:43

W załączniku do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym zostały wymienione czynności, które możemy zaliczyć do remontu. Ustawodawca wprowadził podział na remont budynku mieszkalnego i lokalu mieszkalnego. Zakres czynności, które zaliczamy do remontu lokalu mieszkalnego, jest węższy niż wykaz czynności dotyczący remontu budynku mieszkalnego.

Robotami zaliczanymi do remontu budynku mieszkalnego są:

1. Remont lub modernizacja przyłączy, elementów przyłączy budynku lub wykonanie nowych przyłączy, obejmujące:

a) przyłącza wodociągowe, hydrofornie,

b  )przyłącza kanalizacyjne, bezodpływowe zbiorniki ścieków, urządzenia do oczyszczania ścieków,

c) przyłącza sieci cieplnej, węzły cieplne, kotłownie,

d) przyłącza do linii elektrycznej.

2. Wykonanie nowego przyłącza do sieci gazowej.

3. Remont i modernizacja fundamentów, łącznie z izolacjami, obejmujące:

a) wzmocnienie fundamentów lub ich zabezpieczenie,

b ) izolacje przeciwwodne, przeciwwilgociowe, cieplne,

c) osuszanie fundamentów.

4. Remont lub modernizacja elementów konstrukcyjnych budynku lub ich części, dotyczące:

a) konstrukcji stropów,

b ) konstrukcji ścian nośnych i zewnętrznych,

c) konstrukcji i pokrycia dachu,

d) docieplenia stropów i stropodachów,

e) kanałów spalinowych i wentylacyjnych,

f) pozostałych elementów konstrukcyjnych budynku, jak np. słupów, podciągów, schodów, zadaszeń, balkonów, loggii, izolacji przeciwwodnych, dźwiękochłonnych.

5. Remont lub modernizacja elewacji budynku, obejmujące:

a) tynki i okładziny zewnętrzne,

b ) malowanie elewacji,

c) docieplenie ścian budynku,

d) obróbki blacharskie i elementy odwodnienia budynku.

6. Wbudowanie nowych, wymiana lub remont okien oraz drzwi zewnętrznych.

7. Przebudowa układu funkcjonalnego budynku, obejmująca:

a) sanitariaty i kuchnie,

b ) wjazdy, podjazdy, zabezpieczenia i wykonanie innych elementów związanych z udostępnieniem i przystosowaniem budynku dla osób niepełnosprawnych.

8. Remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji budynku, obejmujące rozprowadzanie po budynku instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:

a) instalacji sanitarnych,

b ) instalacji elektrycznych, odgromowych i uziemienia,

c) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,

d) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,

e) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych,

f) instalacji i urządzeń grzewczych.

9. Wykonanie nowych instalacji gazowych.

10. Wykonanie nowych instalacji wykorzystujących alternatywne źródła energii.

Robotami zaliczanymi do remontu lokalu mieszkalnego są:

1. Remont, modernizacja lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:

a) ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych,

Dołączona grafika podłóg i posadzek,

c) okien, świetlików i drzwi,

d) powłok malarskich i tapet,

e) elementów kowalsko-ślusarskich,

f) izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnych i cieplnych.

2. Remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:

a) instalacji sanitarnych,

Dołączona grafika instalacji elektrycznych,

c) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,

d) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,

e) instalacji i urządzeń grzewczych,

f) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych,

g) instalacji wykorzystujących alternatywne źródła energii.

3. Wykonanie nowych instalacji gazowych.

Remont może być dokonany tylko w istniejącym budynku lub lokalu, który został oddany do użytkowania.

Wykaz materiałów budowlanych: http://www.transport...odmrozp3wrz.pdf

#10 Guest_Dominik

Guest_Dominik
  • Goście

Napisano 05 luty 2016 - 13:12

Dzień dobry, proszę o podpowiedź co do tego, bo mam wątpliwości, czy przeznaczając przychód uzyskany przez sprzedaż nieruchomości na zakup działki na własne cele mieszkaniowe, pojawi się konieczność odprowadzenia podatku od sprzedaży darowanej nieruchomości? Dodam, że oprócz przedmiotowej darowanej nieruchomości jestem współwłaścicielem domu na zasadach wspólnoty małżeńskiej.

#11 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 05 luty 2016 - 13:36

Nie można jakoś jaśniej pisać? Dostałeś w darowiźnie nieruchomość i nie minęło 5 lat od darowania? Bo to chyba istotne w sprawie??? Tak, możesz darowiznę sprzedać i w ciagu 2 lat przeznaczyć pieniądze na zakup m.in. działki BUDOWLANEJ. Oczywiście koniecznie trzeba złożyć w US PIT 39, bez tego jest podatek. To, że masz inne lokum nie ma nic do rzeczy.

Jeśli od darowizny minęło 5 lat sprzedajesz bez podatku i koniecznosci zakupu czegokolwiek.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych