Skocz do zawartości

pit a umowa o dzieło

wróć do serwisu Księgowość 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_marklar

Gość_marklar
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2010 - 23:25

Witam, mam taki problem, w czerwcu 2009 uzyskalem dochód z tytulu umowy o dzieło (brutto 110zł), jedynym dokumentem jaki to poświadcza jest rachunek jaki otrzymalem po ukończeniu pracy. Nie dostałem z tego tytułu od zleceniodawcy żadnego PITu. i tu moje pytanie - czy mam się rozliczać na podstawie tego rachunku? (jest na nim podana kwota brutto, koszty uzyskania przychodów (50%)55zł, dochód 55zł, i podatek (18%)-10zł, oraz kwota netto), czy też nie rozliczać się z tego w ogóle? albo usilować skontaktować sie z pracodawcą? co będzie dość trudneproszę o pomoc osoby bardziej kompetentne, bo mnie to przerasta chyba jednak:(

#2 Gość_xyz

Gość_xyz
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2010 - 23:43

Dziwne, bo powinna to być umowa ryczałtowa a są potrącone koszty uzyskania. W takim przypadku pracodawca powinien wystawić PIT-11.

#3 Gość_marklar

Gość_marklar
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2010 - 00:08

hymm pamiętam że na rękę dostałem wtedy 100zł i taką kwotę jako kwotę netto mam wymienioną w rachunku. to co mam zrobić w danej sytuacji? usiłować skontaktować się z pracodawcą?

#4 Gość_xyz

Gość_xyz
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2010 - 00:10

Oczywiście. Pracodawca powinien wytłumaczyć dlaczego nie wystawił PIT-11.

#5 Gość_marklar

Gość_marklar
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2010 - 00:32

a jeśli nie uda mi się do 30stego z nim skontaktować, to rozliczać się na podstawie rachunku? czy tez pomijać to w picie?

#6 Gość_xyz

Gość_xyz
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2010 - 01:41

"Jeżeli z jakichś powodów podatnik nie otrzymał jeszcze od swojego pracodawcy (płatnika)informacji PIT 11, powinien jak najszybciej się z nim skontaktować w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Jeżeli mimo to pracodawca nadal będzie się ociągał z przekazaniem PIT, można wysłać do niego pismo ponaglające. Kopię pisma można przesłać także do urzędu skarbowego.Jeżeli płatnik nadal nie wystawi informacji o wysokości uzyskanych dochodów, zeznanie roczne należy sporządzić na podstawie własnych danych (np. zawartej umowy, wyciągów bankowych). Brak PIT-11 od płatnika nie zwalnia podatnika z obowiązku rozliczenia się z uzyskanych dochodów. Należy pamiętać, aby do zeznania załączyć pismo wyjaśniające, że podatnik nie otrzymał od płatnika informacji PIT-11, a zeznanie wypełnił według posiadanych dokumentów i najlepszej swojej wiedzy.Jak wpisać w zeznaniu dane, gdy nie mamy informacji od płatnika?Do obliczenia podatku niezbędne jest wskazanie nie tylko wysokości wynagrodzenia brutto, potrąconych składek ubezpieczeniowych, ale także wiedza w zakresie pobranych i odprowadzonych przez płatnika zaliczek. Pomocne mogą się okazać odcinki z wypłaty otrzymywane od pracodawcy, z których wynikają informacje o wysokości wynagrodzenia brutto, wynagrodzenia do wypłaty, zastosowanych kosztach uzyskania przychodu, a także o wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Informacje dotyczące składek ubezpieczeniowych znajdują się natomiast na otrzymywanym od pracodawcy formularzu składanym do urzędu ubezpieczeń ZUS RMUA.A jak będzie np. przy umowach o dzieło, gdy wynagrodzenie miesięczne nie było wyższe niż 200 zł?W przypadku umów cywilnoprawnych, w których kwota należności wynikająca z umowy w skali miesiąca nie przekracza 200 zł, jeśli płatnicy pobierali w ciągu roku podatek zryczałtowany, bez zastosowania kosztów (nie dotyczy to umów zawieranych z własnym pracodawcą), rozliczenie wygląda inaczej. Po zakończeniu roku płatnicy nie sporządzają PIT-11, bo tego rodzaju przychody nie są wykazywane w zeznaniach rocznych. W przypadku umów cywilnoprawnych, od których były pobierane zaliczki na podatek dochodowy po odliczeniu kosztów, płatnicy mają obowiązek sporządzić PIT-11. Jeżeli z tego obowiązku się nie wywiążą, podatnik może złożyć zeznanie roczne na podstawie danych wynikających z zawartej umowy oraz rachunku do umowy, który wystawia i podpisuje."

#7 Gość_xyz

Gość_xyz
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2010 - 02:04

Myślę,że ten artykuł rozwieje twoje wątpliwości.

#8 Gość_marklar

Gość_marklar
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2010 - 02:16

ok, czyli rozliczam się z rachunku i nie scigam mego zleceniobiorcy o PIT-11. dzięki za pomoc:)to tak tytułem ostatnich wątpliwości - bom nie rozliczal sie nigdy z rachunku - co gdzie wpisać: kwotę brutto w poz 47 (110zł), koszty uzyskania przychodów (55zł) w poz 48, dochód (55zł) w 49 i podatek (10zł)w 51 PITu 37?przepraszam że tak męczę i raz jeszcze dzięki za rozwianie wątpliwości

#9 Gość_xyz

Gość_xyz
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2010 - 02:29

Odnośnie wpisania kwot: dokładnie tak,jak napisałeś. ;o)

#10 Gość_ada

Gość_ada
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 13:12

od umów o dzieło poniżej 200 zł nie wystawia sie pit-11 ani nie wpisuje sie do pit 37 :/:/

#11 Gość_IS

Gość_IS
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2010 - 12:53

Dzień dobry, a czy jako zleceniodawca mogę zdecydować czy rozliczyć umowę o dzieło (kwota poniżej 200 zł) na zasadach ogólnych, czy ryczałtem? Czy też ryczałt jest obligatoryjny?

#12 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2010 - 13:01

umowa o dzielo ponizej 200 obligotyrejnie musi byc rozliczany ryczalowo.

#13 Gość_IS

Gość_IS
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2010 - 14:11

Dzień dobry, a czy jako zleceniodawca mogę zdecydować czy rozliczyć umowę o dzieło (kwota poniżej 200 zł) na zasadach ogólnych, czy ryczałtem? Czy też ryczałt jest obligatoryjny?

#14 Gość_monia

Gość_monia
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2011 - 11:02

a w jakie sposób jest rozliczanie ryczałtoweProszę o obliczenie umowa o dzieło 200,00zł brutto

#15 Fiona Maphona

Fiona Maphona

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 211 postów

Napisano 15 lipiec 2013 - 00:04

[color=rgb(0,0,0);font-family:helvetica, arial, sans-serif;font-size:13px;]Koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, wynoszą 50% uzyskanego przychodu, pomniejszonego o odliczone przez płatnika składki na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli podatnik nie podlega ubezpieczeniom społecznym (umowa o dzieło nie jest zawarta z własnym [/color]pracodawcą[color=rgb(0,0,0);font-family:helvetica, arial, sans-serif;font-size:13px;] ani nie jest wykonywana na jego rzecz), koszty uzyskania powinny zostać naliczone bezpośrednio od przychodu. W 2013 r. koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami nie mogą przekroczyć 42 764 zł (art. 22 ust. 9 pkt 3 w zw. z ust. 9a).[/color]

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych