Skocz do zawartości

nota korygujaca?

wróć do serwisu Księgowość 29 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 22 październik 2008 - 11:00

Wystawiłem fakturke gotówkową , a powinien byc przelew zgodnie z zawarta umową (roboty konserwacyjne i tam była okreslona forma płatności).Nie moge przedrukowac tej faktury i jej podmienić. Czy mozna na tą okolicznośc wystawić note korygująca, dot formy płatności?, czy tez może wysatwić ja w imieniu nabywcy? Poradźcie mi prosze

#2 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 22 październik 2008 - 11:06

myślę że nic nie musisz robić z tym

#3 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 22 październik 2008 - 11:06

notę korygujacą wystawia nabywaca a nie wystawca, powinneś wystawić f-rę korygujacą

#4 Gość_M

Gość_M
  • Goście

Napisano 22 październik 2008 - 11:08

Mam przed sobą druk noty korygującej. Jest pozycja dot. nazwy sprzedawcy i nabywcy, NIP-u sprzedawcy i nabywcy, daty dokonania sprzedaży, daty wystawienia i numeru kolejnego oraz nazwy towaru lub usługi. Nie ma pozycji dot. formy płatności, więc myślę, że nie można tego zrobić notą.

#5 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 22 październik 2008 - 11:47

Muszę to jakoś wyprostować, bo faktura jest niezgodna z umową, nie wydaje mi się, zeby była odstawa do wystawienia faktury korygujacej, bo stawkę VAT mam dobra, ilośc się zgadza, cena też..., chyba pokusze się na napisanie tylko pisemka wyjąsnijacego dla nabywvy i tyle

#6 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 22 październik 2008 - 11:54

przemko przeczytaj to z tego co tu pisze to moszeż wystawić notę korygującą"Korygujemy błędy w dokumentachW praktyce obrotu gospodarczego zdarza się, że w wystawionym dokumencie (fakturze, rachunku) pojawi się błąd. W zależności od rodzaju tego błędu i powodu przez jaki powstał należy poprawić go we wskazany przez przepisy sposób. Należy rozdzielić błędy pojawiające się na dokumentach:A. Błędne kwoty w fakturze VAT wynikające z:1.zastosowania złej stawki vat (np. 7% zamiast 22%), 2.błędu matematycznego w przeliczeniu kwot faktury (zła kwota netto, VAT lub brutto), 3.błędny opis słowny kwoty do zapłaty, 4.zła ilość towaru w fakturze, 5.błędny opis towaru na fakturze (zamiast koszuli męskiej bluzka damska),B. Błędna informacja nie związana z operacjami przeliczeniowymi:1.błędna nazwa odbiorcy, 2.błędna nazwa dostawcy, 3.błędny nip odbiorcy, 4.zły termin płatnościW zależności od błędu jaki znalazł się w dokumencie należy skorzystać z dwóch przewidzianych prawem możliwości poprawy:- dla przypadków A - Faktura VAT - korygująca,- dla przypadków B - Nota korygującaStosowanie obu tych dokumentów ściśle wiąże się z rodzajem popełnionego błędu. Faktury Vat korygujące stosuje się w stosunku do błędów obliczeniowych. Noty korygujące stosuje się wyłącznie do błędów w treści.Dokumenty korygujące muszą być podpisane i zaopatrzone w datę. Jeśli chodzi o strony wystawcy i odbiorcy, również istnieje pewne przyporządkowane. W przypadku faktur korygujących wystawcą korekty jest zawsze wystawca faktury. W przypadku not korygujących wystawcą jest ta storna w której danych popełniono błąd, lub wystawca faktury jeśli błąd dotyczył terminu płatności bądź innych tekstów w fakturze wyłączając nazwę sprzedawcy i odbiorcy. Oznacza to że notę korygującą można wystawić zarówno do "swoich" dokumentów sprzedaży (faktur) bądź zewnętrznych (na których podatnik widnieje jako nabywca). Należy pamiętać, że nie można wystawić noty korygującej na dane odbiorcy faktury. Tak samo odbiorca faktury nie może wystawić noty na dane wystawcy faktury.Bardzo ważne jest również, że nie wolno wystawić noty korygującej zmieniającej wszystkie dane strony. Powodem jest prawne zabezpieczenie się organów skarbowych przed wymienianiem odbiorców z jednych na drugich. Jeśli zaistnieje sytuacja w której rzeczywiście dojdzie do błędu we wszystkich danych jedyną prawnie dozwoloną możliwością poprawy takiego błędu jest wystawienie faktury korygującej na całą wartość faktury i wystawienie drugiej. W praktyce spotkać można również sytuację gdzie jedna strona transakcji odsyła drugiej oryginał i kopię faktury ponieważ pojawiają się błędy w nazwie, a do tego żąda wystawienia kolejnego dokumentu. Takie zachowanie jest nieuzasadnione i nie zależnie od powodu powstania błędu nie powinno być stosowane. Jeśli podatnik otrzyma fakturę od swojego kontrahenta powinien sprawdzić czy nie ma błędu w jego danych. Jeśli takowy się znajdzie winien wystawić notę korygującą do otrzymanej faktury i przesłać ją kontrahentowi. Kopię noty należy podpiąć pod fakturę a w momencie powrotu podpisanego dokumentu podpiąć podpisaną notę pod fakturę. Sprawa faktury korygującej jest nieco trudniejsza. I nie chodzi tu o problem w wystawieniu takiego dokumentu ale o konieczność posiadania podpisanej kopii takiej korekty przez odbiorcę. To data i podpis na korekcie jest warunkiem obniżenia zobowiązania podatkowego wynikającego z tego podstawowego w obrocie gospodarczym dokumentu. Sposobów na wystawienie faktury korygującej jest kilka. Może w niej być tylko korekta błędnych pozycji, może być stan przed korektą i po korekcie, a może być tylko stan po korekcie. Dla jasności sprawy najlepiej jednak jest wystawić fakturę korygującą w której wykazuje się stan przed korektą, korektę i stan po korekcie. Oczywiście korektę może wystawić wyłącznie wystawca faktury.

#7 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 22 październik 2008 - 13:02

~niu serdeczne dzieki za wyczerpujacy wykład, napewno z korzystam teraz i przy nastepnych okazjach (oby tych było jak najmniej) Pozdrowienia dla wszystkich

#8 Gość_iga

Gość_iga
  • Goście

Napisano 17 listopad 2009 - 16:49

pomocy zakupilam towar w ue z watem zerowym po powrocie do domu przeliczylam ciuchy i klaps;[nie zgadzaja sie ceny na faktyrze i ilosci sztuk a pozatym zle nazwy zamiast kurtka -sukienka itp.Dzwonilam do kontrachenta z prośbą o korekte a on na to ze musze tam pojechac osobiscie z fakturami bo on nie wie jak to ma byc jednym slowem mnie olal,Co mam robić?

#9 Gość_jolka 2602

Gość_jolka 2602
  • Goście

Napisano 18 luty 2010 - 22:32

wystawiłam notę korygującą nazwę mojej firmy. Po jakimś czasie okazało się, że w nazwie mojej firmy musi być umieszczony adres Spółki. Czy mogę wystawić notę korygującą do wcześniejszej noty korygującej? Ponoć mogę ale nie mam 100% pewności. Proszę o poradę.

#10 Gość_Gusia

Gość_Gusia
  • Goście

Napisano 19 luty 2010 - 11:15

Z tego co ja wiem, to noty korygującej do poprzednio sporządzonej noty nie można wystawić. Ale można wystawić drugą notę korygującą do faktury, do której już wcześniej była wystawiona nota.

#11 Gość_jolka 2602

Gość_jolka 2602
  • Goście

Napisano 19 luty 2010 - 22:36

bardzo dziękuje za poradę. Mam jeszcze jedno pytanie. Mianowicie czy można wystawić jedną notę korygującą do więcej faktur wystawionych przez tego samego sprzedawcę i dotyczącej tego samego błędu w nazwie firmy. Oczywiście w nocie zamieszczony zostanie numer każdej faktury, której ona dotyczy. Czytałam, że tak można i nie jest to błędem. Może znajdzie się ktoś kto mi to potwierdzi? Bardzo proszę o pomoc w tej kwesti.

#12 Gość_Gusia

Gość_Gusia
  • Goście

Napisano 19 luty 2010 - 22:46

Ja raczej z tym bym się nie zgodziła. Nota wystawiana jest do konkretnej faktury i trzeba ją do tej faktury potem podpiąć. A jak podpiąć jedną notę do kilku faktur?

#13 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 20 luty 2010 - 09:58

Moim zdaniem, w opisanej przez ~jolka 2602 sytuacji wystawić jedna notę korygująca do kilku faktur.Sygnatura: PV/443-374/IV/2005/JW"...Z powyższego wynika, że dopuszczalne jest wystawienie przez nabywcę noty korygującej w przypadku błędnej nazwy nabywcy (brak oznaczenia "Sp. z o.o." w nazwie nabywcy) na fakturze lub fakturze korygującej.Natomiast przepisy obowiązujące w zakresie podatku od towarów i usług nie regulują kwestii wystawiania tzw. zbiorczych not korygujących do kilku faktur lub faktur korygujących.Dlatego też należy stwierdzić, że zbiorcza nota korygująca wystawiona na zasadach określonych w § 18 cyt. rozporządzenia spełnia warunki dla dokumentowania czynności opodatkowanych.W przedstawionym stanie faktycznym kolejne faktury od tego samego dostawcy zawierają ten sam błąd (brak oznaczenia "Sp. z o.o." w nazwie nabywcy). Jednakże pozostałe dane identyfikacyjne nabywcy są poprawne i nie pozostawiają wątpliwości, że faktura odnosi się do Podatnika. Ponieważ ten sam błąd dotyczy wielu faktur, zdaniem tut. Organu, Podatnik może wystawić jedną zbiorczą notę korygującą, poprawiając ten sam powtarzający się błąd na fakturach.Ponadto tut. Organ zauważa, iż zgodnie z § 18 ust. 2 nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią. Z kolei, jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej (§ 18 ust. 4)..."

#14 Gość_Gusia

Gość_Gusia
  • Goście

Napisano 20 luty 2010 - 10:36

No to wszystko jasne :P

#15 Gość_jolka 2602

Gość_jolka 2602
  • Goście

Napisano 20 luty 2010 - 21:16

Tak własnie myślałam, ponieważ dużo czytałam na ten temat i dotarłam między innymi do przytoczonej przez Miraska wypowiedzi. Ale bardzo dziękuję. Prawde mówiąc juz mam napisane takie noty, ale zwlekałam z ich wysłaniem. Proszę jeszcze o wypowiedź odnośnie korekt wystawionych już not korygujących. Gusia radzi mi wystawić drugą notę do faktury a nie do pierwszej noty. I teraz nie wiem czy wystawić notę korygującą do wcześniej wystawionych not czy tak jak radzi Gusia. Nie wiem gdzie mam szukać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nigdzie nie znalazłam nic na ten temat, a ja nie mogę już sobie pozwolić na błąd.Widocznie nie przewidziano takiej sytuacji.

#16 Gość_jolka2602

Gość_jolka2602
  • Goście

Napisano 28 luty 2010 - 16:12

czy nikt nie potrafi mi pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, który opisałam 20 lutego br.? Bardzo proszę poradzcie !!

#17 Gość_vatis

Gość_vatis
  • Goście

Napisano 28 luty 2010 - 17:53

wystaw jeszcze jedna notę kor.do faktury (nie do noty) i napisz jak poprawnie to ma być.

#18 Gość_jolka2602

Gość_jolka2602
  • Goście

Napisano 02 marzec 2010 - 09:36

Vatis dziękuje za poradę. Co do tego że mam wystawić jeszcze jedną notę korygującą to wiem, moje wątpliwości budzi jedno.Mianowicie to iż nota korygująca, która zawiera konieczne elementy (wskazane w rozporządzeniu), posiada status faktury.Skoro tak to dlaczego nie skorygować jej treści tak jak każdej innej faktury?. Co Wy na to?

#19 Gość_jolka2602

Gość_jolka2602
  • Goście

Napisano 05 marzec 2010 - 18:06

czy znajdzie się ktoś kto wypowie się na temat moich rozważań. Ma to sens czy nie? Bardzo proszę o opinie, bo już jestem zupełnie zakręcona.

#20 Gość_ttt

Gość_ttt
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2010 - 11:53

czy można wystawić notę kotygująca, która bedzie dotyczyła dwóch treści tzn. daty wystawienia faktury i terminu płatności? czy można ująć te dwie treści w jednej nocie?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych