Skocz do zawartości

Praca na pełen etat + własna działalność gospodarcza

wróć do serwisu Księgowość 20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Wojtek

Guest_Wojtek
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 13:23

Witam wszystkich forumowiczów,Chciałbym poradzić się w kwestii prowadzenia własnej firmy i pracy na pełen etat (pracodawca płaci ZUS, zdrowotne itd.). W chwili obecnej pracuje w ten sposób, zarabiam więcej niż średnia krajowa, chciałbym dodatkowo otworzyć własną działalność gospodarczą.I teraz pytanie - jakie byłyby koszty prowadzenia takiej działalności - mam na myśli wszelkiego rodzaju składki odprowadzane do urzędów i koszty dodatkowe (wiem, że trzeba mieć konto w banku, ale podobno są już nawet bezpłatne dla firm) - utrzymanie księgowości, inne opłaty.Ile muszę mieć pieniędzy na sam start?I ostatnie pytanie - faktury. Prawdopodobnie w pierwszych miesiącach moja firma nie będzie zarabiała wiele (~1000-2000 zł na miesiąc). Chciałbym wystawiać moim kontrahentom faktury (chodzi o reklamę w serwisie internetowym). Później chciałbym postawić również sklep on-line i zatrudnić dodatkowe osoby (dwie) do prowadzenia działalności. Dodatkowo będę miał telefony służbowe oraz będę otrzymywał faktury za reklamę i później za towar z hurtowni.Jaką formę działalności byście mi polecili?Z góry dziękuje za pomoc i przepraszam, że pytam o podstawy, ale cóż - kto pyta, nie błądzi.Pozdrawiam!

#2 Guest_wera

Guest_wera
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 14:34

pytania bardzo zasadne ale trudno na nie odpowiedzieć wprost. Za dużo jest zależności. Skoro zarabiasz więcej niż średnia krajowa to proponuje udać się do doradcy podatkowego - ten pomoże Tobie wybrać najkorzystniejsza formę rozliczania z US. Warto poświecić trochę kasy aby potem mieć wyższe zyski.

#3 Guest_mari123

Guest_mari123
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 20:39

Skoro zarabiasz więcej jak najniższa krajowa to z działalności sama zdrowotna(chyba, że praca na rzecz pracodawcy wtedy to co innego), czyli jakieś 250 zł, do tego jeśli chcesz wystawiać faktury od razu to musisz zarejestrować się do VAT-u i zaprowadzić odpowiednią ewidencję. Do tego koszt księgowego- w zależności od ilości dokumentów itp. Skoro będziesz zatrudniał pracowników i ponosił inne regularne koszty to ja wybrałabym raczej zasady ogólne, czyli książkę podatkową.No, a ile musisz posiadać środków na początek to nie jestem w stanie określić.Sam musisz to sobie wyliczyć.

#4 Guest_leticja

Guest_leticja
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2010 - 13:16

ja tez jestem zatrudniona na etat i dodatkowo mam działalność gospodarczą -jestem w ciąży - pytanie - z jakiego tytułu zuz wypłaci mi zasiłek macierzyński?czy moj składki się sumują i płacą mi z tytyułu eteu i działalności, czy może ttylko z jednego ?

#5 Guest_Artur

Guest_Artur
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2010 - 13:27

biznes.interia.pl/news/kazda-przyszla-mama-ma-szanse-na-28-tys-zl,1468334PRZECZYTAJ BO WARTO

#6 Guest_Kamka

Guest_Kamka
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2010 - 14:52

Zus wypłaci z umowy o pracę, bo to jest obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń. Ale mozesz się zwolnic i zacząc opłacać składki z DG w maksymalnej wysokości i dostać zasiłek w kwocie ok 5,700. No chyba że na umowe o pracę masz wiecej, to wtedy bez sensu.

#7 Guest_Nicollee20

Guest_Nicollee20
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2010 - 09:48

a nie ejst tak ze ze z umowy o prace i z dzialalnosci dostaje sie zasilel?

#8 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2010 - 10:08

Umowa o pracę rodzi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.Jeśli z tej umowy opłacasz składki conajmniej od najniższej krajowej to z działalności opłaca sie tylko ub. zdrowotne. Można opłacać z działalności dobrowolnie tylko ub. emerytalne i rentowe.I wtedy nie ma podstaw np. do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z dwóch tytułów, bo nie ma z działanosci ub. chorobowego.A jeśli chodzi o artykuł wczorajszy na interii, to do końca nie jest to wyjaśnione. np. ub. chorobowe z działalności trzeba opłacać conajmniej przez 90 dni i jak sobie podniesiemy jego podstawę to automatycznie trzeba ponieśc podstawę od pozostałych ubezpieczeń społecznych....Nic za darmo... Niestety

#9 Guest_aleksandra

Guest_aleksandra
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2010 - 19:12

witam, czy należy informować pracodawcę o rozpoczęciu działalności gospodarczej? czy pracodawca może mieć z tym problem, jeśli nie jest to działalność konkurencyjna?

#10 Guest_Gusia

Guest_Gusia
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2010 - 22:22

Pracodawcę możesz poinformować o rozpoczęciu DG, ale nie masz takiego obowiązku.Jedyne co musisz, to "odwołać" PIT-2, jeśli taki podpisywałaś przy zatrudnieniu na etat.No i skoro nie jest to działalność konkurencyjna w stosunku do pracodawcy, to nie powinien mieć on żadnych problemów ani pretensji do Ciebie.

#11 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2010 - 00:42

odwołanie PIT-2 jest konieczne o ile dg ma być opodatkowana wg skali czyli na zasadach ogólnych

#12 Remek

Remek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 573 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 13:49

Chciałbym poradzić się w kwestii prowadzenia własnej firmy i pracy na pełen etat (pracodawca płaci ZUS, zdrowotne itd.). W chwili obecnej pracuje w ten sposób, zarabiam więcej niż średnia krajowa, chciałbym dodatkowo otworzyć własną działalność gospodarczą. I teraz pytanie - jakie byłyby koszty prowadzenia takiej działalności - mam na myśli wszelkiego rodzaju składki odprowadzane do urzędów i koszty dodatkowe (wiem, że trzeba mieć konto w banku, ale podobno są już nawet bezpłatne dla firm) - utrzymanie księgowości, inne opłaty. Ile muszę mieć pieniędzy na sam start?

I kolejne pytanie - faktury. Prawdopodobnie w pierwszych miesiącach moja firma nie będzie zarabiała wiele (~1000-2000 zł na miesiąc). Chciałbym wystawiać moim kontrahentom faktury (chodzi o reklamę w serwisie internetowym).Później chciałbym postawić również sklep on-line i zatrudnić dodatkowe osoby (dwie) do prowadzenia działalności. Dodatkowo będę miał telefony służbowe oraz będę otrzymywał faktury za reklamę i później za towar z hurtowni.

Jaką formę działalności byście mi polecili?

#13 Guest_Kamila

Guest_Kamila
  • Goście

Napisano 28 marzec 2014 - 05:55

Ja również prowadzę własną działalność gospodarczą. I moje pytanie czy od zakupu wagi przemysłowej http://www.preciamol...owe/82-mcw.html można odliczyć wat? Przepraszam, może to nie brzmi zbyt profesjonalnie ale właściwie dopiero zaczynamy.

#14 Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 731 postów

Napisano 31 marzec 2014 - 16:45

Witamy,

W celu odpowiedzi na Pana pytania polecamy odwiedzenie strony elektronicznego Punktu Kontaktowego pod adresem:

http://www.eu-go.gov.pl/

Znajdzie tam Pan wszystko na temat prowadzenia i zakładania własnej działalności gospodarczej

Pozdrawiamy

Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

#15 Guest_elka

Guest_elka
  • Goście

Napisano 06 maj 2014 - 19:14

nie jest latwo prowadzic wlasna dzialalnosc ale jak sie trafi na dobre biuro rachunkowe jak np. agnes to jest to duze ulatwienie i troche spraw papierkowych wtedy jest mniej

#16 magdaalena

magdaalena

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 05 maj 2015 - 14:48

zobacz sobie jak to wygląda przy poszczególnych składkach http://poradnik.wfir...c-a-skladki-zus w przypadku zatrudnienia na etacie wraz z działanością

#17 Amar

Amar

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 02 czerwiec 2015 - 21:27

myślę że akurat w tym przypadku bez doradcy finansowego się nie obejdzie, bo zbyt dużo niejasnych rzeczy  jest 

http://www.centrum-jezykow.pl/http://www.centrum-jezykow.pl/uslugi/ - kształcenie językowe w najwyższej jakości 

#18 bakarat

bakarat

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 279 postów

Napisano 02 styczeń 2017 - 16:43

Najlepiej w takim wypadku założyć sklep internetowy. Warto sobie zerknąć na tę stronę http://pasejo.pl . Jest tam bowiem świetny serwis, który z powodzeniem umożliwia prowadzenie w prosty sposób sprzedaży online. Oprogramowanie dla sklepów jest darmowe.

#19 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 17 luty 2017 - 13:56

Witam, 

Jestem zatrudniona w firmie na umowę o pracę (na stanowisku pomoc księgowej). Planuję założyć własną działalność gospodarczą w formie sp. z o.o. (nie związaną z księgowością). Czy mimo że będę pracować w księgowości w innej firmie mogę prowadzić księgowość we własnej firmie? Proszę o jakąś podstawę prawną, Pozdrawiam

#20 Mar-Tax

Mar-Tax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 625 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 17 luty 2017 - 17:02

Witam, 

Jestem zatrudniona w firmie na umowę o pracę (na stanowisku pomoc księgowej). Planuję założyć własną działalność gospodarczą w formie sp. z o.o. (nie związaną z księgowością). Czy mimo że będę pracować w księgowości w innej firmie mogę prowadzić księgowość we własnej firmie? Proszę o jakąś podstawę prawną, Pozdrawiam

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

A tak swoją drogą, to księgowa chyba powinna raczej wiedzieć takie rzeczy...

"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych