Skocz do zawartości


Termin płatności na fakturze - robocze czy kalendarzowe?


wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_nowinka

Gość_nowinka
 • Goście

Napisano 02 wrzesień 2008 - 16:09

Witam,czy ktos może podpowiedzieć, skąd wiadomo, czy termin płaności na fakturze wyrażony jest w dniach roboczych czy kalendarzowych?Z góry dziekuję:(

#2 Gość_karola

Gość_karola
 • Goście

Napisano 02 wrzesień 2008 - 16:26

W kalendarzowych. Pojęcie dni roboczych stosuje się przy rozliczaniu czasu pracy pracowników. Nie ma takiego przepisu który zabraniałby pracodawcy pracowac 7 dni w tygodniu

#3 Gość_Mika

Gość_Mika
 • Goście

Napisano 02 wrzesień 2008 - 16:50

dokładnie tak jest i jeszcze do robienia sprawozdań do GUS używa sie terminu wyrażanego w dniach roboczych

#4 Gość_Mika

Gość_Mika
 • Goście

Napisano 02 wrzesień 2008 - 16:51

a z tym że jeśli termin płatności przypada na dzień wplny od pracy to terminem jest dzień następny po nim

#5 Gość_karola

Gość_karola
 • Goście

Napisano 02 wrzesień 2008 - 17:19

"a z tym że jeśli termin płatności przypada na dzień wplny od pracy to terminem jest dzień następny po nim"dotyczy to tylko zobowiązań budżetowych, natomiast w przypadku rozliczeń między kontrahentami za dzień zapłaty uznaje się dzień wpływu pieniędzy na konto wierzyciela. Nie ma znaczenia czy termin płatności wypadł w dzień "roboczy" czy w sobote lub niedzielę. Stosowny przepis znajdziesz w kodeksie cywilnym.

#6 Gość_janko

Gość_janko
 • Goście

Napisano 02 wrzesień 2008 - 22:04

Jeżeli termin płatności wypada na dzień ustawowo wolny od pracy, czyli niedziele i święta, to termin zostaje przesunięty na następny dzień po nim. Zgodnie z Kodeksem cywilnym. W tym sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

#7 Gość_enia

Gość_enia
 • Goście

Napisano 03 wrzesień 2008 - 08:27

To prawda, że sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, ale np. w moim banku nie dokonam w tym dniu żadnego przelewu, muszę czekać do poniedziałku.

#8 Gość_janko

Gość_janko
 • Goście

Napisano 03 wrzesień 2008 - 08:38

Zgadza się ~enia, dlatego jeżeli jest taka sytuacja zapłaty trzeba dokonać w piątek. Nie ma podstaw prawnych, żeby dokonać zapłaty w poniedziałek(jeżeli termin wypada w sobotę), ponieważ to my wybraliśmy taki bank, a kontrahenta to mało obchodzi i może naliczyć odsetki.Jeszcze do ~karola,napisałeś "za dzień zapłaty uznaje się dzień wpływu pieniędzy na konto wierzyciela", to uzależnione jest od umowy, zamówienia lub uzgodnień między stronami. Może przecież być też np."za dzień zapłaty uznaje się dzień obciążenia rachunku nabywcy", wszystko uzależnione od uzgodnień stron.

#9 Gość_Karol

Gość_Karol
 • Goście

Napisano 16 styczeń 2009 - 22:20

~Janko a jeśli w umowie nie ma wyraźnie zaznaczone to czy za dzień zappłaty uznaje się dzień wpływu środków na konto wierzyciela, czy dzień obciążenia konta dłużnika? Jeśli można to konkretne Art, lub nr ustaw.

#10 Gość_waldy

Gość_waldy
 • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 14:19

"Jeżeli termin płatności wypada na dzień ustawowo wolny od pracy, czyli niedziele i święta, to termin zostaje przesunięty na następny dzień po nim. Zgodnie z Kodeksem cywilnym". Czy to prawda - 15-ty termin płatności/niedziela/ wpłacam 16-tego-poniedziałek i tak są zaksięgowane -- naliczają jeden dzień odsetek, kto ma rację? Jeżeli jest gdzieś jakiś paragraf to proszę o podanie,nie chodzi o ten jeden dzień ale wmawiają mi, że tak ma być

#11 Adelajda

Adelajda

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 477 postów

Napisano 09 lipiec 2013 - 13:45

Proszę o pomoc jak skorygować termin płatności oraz wyrażoną słownie na fakturze kwotę należności.

Co zrobić w sytuacji, gdy moja faktura sprzedażowa ma nieprawidłowo określony termin płatności? Handlowiec wystawił fakturę z terminem płatności 14 dni, natomiast pieniądze od klienta już dotarły i faktura powinna mieć adnotację „zapłacona”. Czy trzeba korygować taką pomyłkę? A co w przypadku, gdy otrzymaliśmy fakturę VAT, na której kwota słownie i kwota cyfrowo nie są takie same. Czy mogę do takiej faktury wystawić notę korygującą, czy musi być to faktura korygująca wystawiona przez wystawcę faktury?

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych