Skocz do zawartości

odbiorca inny niż nabywca na fakturze VAT

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Sadam

Gość_Sadam
  • Goście

Napisano 27 listopad 2008 - 22:45

Witam szanowne grono!! Zwarcam się z zapytaniem. Zakupiłem monitor na fakturze są podane moje dane nabywcy oraz dane odbiorcy (osoba fizyczna nie związana z firmą; towar został wysłany przez firmę kurierską do tej osoby ponieważ w dniu dostawy nie było nikogo pod adrsem firmy). Czy taki zapis nie budzi wątpliwości dla US. Czy w takim przypadku przysługuje mi prawo do odliczenia VAT?przepraszam jeżeli komuś moje pytanie wyda się banalne ale jestem laikiem w tych sprawach.PozdrawiamSadam

#2 Gość_BB

Gość_BB
  • Goście

Napisano 28 listopad 2008 - 07:10

Poproś o korektę faktury aby wszystkie dane były prawidłowe.

#3 Gość_janko

Gość_janko
  • Goście

Napisano 28 listopad 2008 - 08:34

Nie trzeba korekty, ważne że dane nabywcy są prawidłowe (do celów odliczenia VAT). A odbiorca tez przecież prawidłowy, ale on nie liczy się do celów podatkowych tylko dane sprzedawcy i nabywcy. Masz prawo do odliczenia VAT, ponieważ widniejesz jako nabywca, co nie. Każdy może odebrać Twoją fakturę, aby ew. miał upoważnienie Wasze. I nie musi to być Wasz pracownik. Jeżeli widnieje na fakturze jako odbiorca, to z tego wynika, że takie upoważnienie, czy to ustne czy pisemne ma. Ale w razie czego można wystawić upoważnienie pisemne dla tej osoby (aby się US nie przyczepił), bo może ta osoba podpisała odbiór faktury (choć nie jest to przez przepisy VAT wymagane już ). I żadnych korekt faktur tutaj nie potrzeba.

#4 Gość_księgowa

Gość_księgowa
  • Goście

Napisano 15 luty 2010 - 16:10

Witam, jesteśmy jednostką, która posiada oddziały. Wszyscy jesteśmy zarejestrowani pod jednym numerem KRS i pod jednym numerem NIP. Mam więc pytanko... jakie dane powinny widnieć na fakturach kosztowych: nazwa i adres oddziału i wspólny NIP, czy nazwa i adres siedziby głównej i NIP, czy nazwa siedziby + nazwa oddziału i adres oddziału???? Czy jakieś inne dane?? Proszę o pomoc...

#5 Gość_kerstin

Gość_kerstin
  • Goście

Napisano 03 marzec 2010 - 16:26

wg naszej księgowej poprawne były dwie wersje:jedna z nazwą i adresem naszego oddziału i druga także poprawna z nazwą i adresem głównej siedziby. Obie faktury przyjmowała jako prawidłowe.

#6 Adam

Adam

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 450 postów

Napisano 10 lipiec 2013 - 12:10

Z wyroku WSA w Poznaniu z 17 maja 2013 r., sygn. akt I SA/Po 221/13 wynika, że w przypadku rozbieżności między stanem faktycznym a fakturą ustawodawca dopuścił możliwość skorygowania treści faktury po to, by dokument ten odzwierciedlał rzeczywisty przebieg dokonanej czynności. Błędy można skorygować na dwa sposoby: poprzez wystawienie faktury korygującej przez wystawcę bądź noty korygującej przez nabywcę towarów i usług, przy czym możliwość skorygowania błędów na fakturze poprzez wystawienie noty korygującej jest ograniczona. Zgodnie z par. 15 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub z nabywcą, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą. Zatem błędy w pozycjach na fakturze wymienionych w par. 5 ust. 1 pkt 1–5 można skorygować poprzez wystawienie noty korygującej. A zatem stanowisko organu podatkowego, że skorygować nazwę nabywcy towaru lub usługi można wyłącznie poprzez wystawienie faktury korygującej, jest niezgodne z prawem.

#7 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1746 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 lipiec 2013 - 22:24

§ 5. 1. Faktura powinna zawierać:

1) datę jej wystawienia;

2) kolejny numer, nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;

3) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;

4) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 11 lit. a;

5) numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany dla podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 11 lit. b;

a co jeśli błędny jest sprzedawca, który widnieje na fakturze?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy