Skocz do zawartości

WZ a Faktura

wróć do serwisu Księgowość 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_sprzedawca

Gość_sprzedawca
  • Goście

Napisano 01 październik 2008 - 15:46

Witam serdecznie, Prosze o porade: zakupione codziennie pieczywo odbieram na podst WZ-tek. Po 7 dniach dostaje FV na te WZ-tki. Kiedy do KPiR mam wpisać zakup (KUP jako towar handlowy)?, z data wystawienia faktury, czy każdą WZ osobno,. Dziękuję

#2 Gość_madzia

Gość_madzia
  • Goście

Napisano 01 październik 2008 - 15:51

Na podstawie wz raczej nie księguje sie. Fra jest dokumentem księgowym.

#3 Gość_sprzedawca

Gość_sprzedawca
  • Goście

Napisano 01 październik 2008 - 15:53

no tak, ale zgodnie z przepisami towary handlowe wpisuje się do KPiR jako KUP w dniu otrzymania, - ja się chce upewnić bo tak wpisywało mi biuro rachunkowe (tzn na podst FV a nie WZ)

#4 Gość_sprzedawca

Gość_sprzedawca
  • Goście

Napisano 01 październik 2008 - 22:26

Czy ktoś może wyrazić jeszcze opinię?, prosze bardzo

#5 Gość_Barbara

Gość_Barbara
  • Goście

Napisano 02 październik 2008 - 01:02

w KPR księguje się towar w momencie otrzymania, ewentualnie różnice pomiędzy wartością już wpisaną a później otrzymaną fakturę trzeba skorygować pod datą otrzymania faktury, biuro robilo dobrze

#6 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 02 październik 2008 - 08:23

~Barbara, to ozn, że biuro robiło jednk źle - bo ksiegowało faktury pod datą jej wystawienia, a nie na podst WZ - czyli z datą otrzymania towaru.

#7 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 02 październik 2008 - 09:14

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie prowadzenia KPiR - & 17 - Zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi byc wpisany do księgi, z zastrzeżeniem & 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóżniej przed przekazaniem do magazanu, przerobu lub sprzedaży.Przyjmujesz towary , materiały na podstawie WZ i opisu otrzymanego materiału ( lub towaru handlowego)po otrzymaniu faktury ją załączysz do Wz. & 30 dotyczy własnie prowadzenia księgi przez Biuro wtedy zapisy są dokonywane w porządku chronologicznym na podstawie dowodów, o których mowa w & 12-16.

#8 Gość_sprzdawca

Gość_sprzdawca
  • Goście

Napisano 03 październik 2008 - 09:03

do Miraska - czyli jak sama teraz prowadze KPiR to musze wprowadzac pojedyncze WZ, a jak prowadzi książke biuro to może na podst FV?

#9 Gość_lejski23

Gość_lejski23
  • Goście

Napisano 25 listopad 2008 - 09:40

ja jetsem na lekcji xd no i ? nie wiem ; spadaj! po co? a po co nie? ide. pa ;*

#10 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 25 listopad 2008 - 09:59

Łoooo... a to co?

#11 Gość_Barbara

Gość_Barbara
  • Goście

Napisano 26 listopad 2008 - 22:46

nie ma róznicy kto prowadzi KPIR czy ty czy biuro, wprowadzamy na podstawie przyjęcia towaru do magazynu jeśli przyjęcie towaru nastapiło wcześniej niż wystawienie faktury.

#12 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 26 listopad 2008 - 23:17

Wybacz - Barbara ale nie zgodzę się z Tobą.Jeżeli księgi prowadzi biuro - to ma znaczenie.

#13 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 27 listopad 2008 - 08:49

~Mirasku, i wg Ciebie to udogodnienie dla biura rachunkowego wynika z par 30 rozp. o prowadzeniu pkpir? Mnie to również b. interesuje bo bede (najprawdopodobniej) prowadził ksiązkę w firmie gdzie włąściciel ma 5 sklepów i np. ma 4 dostawców pieczywa na każdy ze sklepów, co daje 20 WZ-tek dziennie. A gdybym mógł księgować jak biuro rach (czyli jak piszesz ~sprzedawca), to zdecydowanie oszczędiło by mi to czas. Prosze o kontynuacvje tematu ;-)))

#14 Gość_beata

Gość_beata
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2008 - 13:48

mam pytanie czy musza byc wystawiane dokumenty wz? czy można tylko wystawić fakturę bez drukowania wz

#15 Gość_wwwwwwww

Gość_wwwwwwww
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2009 - 12:21

Co jeśli nie wystawie faktury do wz w terminie

#16 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2009 - 13:44

Zgodnie z przepisami ustawy i rozporządzenia należy przyjąć, iż zakup materiałów podstawowych i towarów handlowych ujmuje się w księdze podatkowej przychodów i rozchodów, w dacie faktycznego otrzymania towaru gdy czynność ta następuje przed datą wystawienia faktury - w takim przypadku podstawą księgowania będzie dokument sporządzony przez podatnika lub specyfikacja towarów wystawiona przez dostawcę,w dacie wystawienia faktury, jeżeli ta będzie wcześniejsza niż data faktycznego otrzymania towaru.§ 17 rozporządzenia stanowi, iż zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu....Zobacz interpretacje:://interpretacje.tmxp.pl/Podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/167855-dzialalnosc-gospodarcza-ksiegowanie-kosztow-materialy-towar-handlowy.html

#17 Gość_anka

Gość_anka
  • Goście

Napisano 13 listopad 2009 - 18:43

Biuro księguje dokumenty po zakończeniu miesiąca więc może to robić na podstawie faktur, jeśli przyjęcia i faktury są w tym samym miesiącu. Podatnik prowadzący KPiR musi księgować wszystko na bieżąco, więc musi to robić na podstawie WZ. Jeśli towar jest przyjęty na magazyn w miesiącu bieżącym a faktura będzie wystawiona w miesiącu następnym to również biuro musi to zaksięgować na podstawie WZ.

#18 Gość_aaaa

Gość_aaaa
  • Goście

Napisano 12 maj 2010 - 10:32

to jest do bani

#19 Gość_sprzedawca

Gość_sprzedawca
  • Goście

Napisano 12 maj 2010 - 17:10

jak mam księgować specyfikacje to tez rodzaj faktury

#20 Gość_sprzedawca

Gość_sprzedawca