Skocz do zawartości

bilans- zobowiązania

wróć do serwisu Księgowość 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Aneta

Gość_Aneta
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2009 - 13:17

Czy do bilansu zobowiązania wobec dostawców wchodzą syntetycznie (saldem konta), czy analitycznie (dwoma saldami WN i Ma), przy czym saldo winien a aktywa (do należności) a saldo ma w pasywa (do zobowiązań)?

#2 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2009 - 15:52

wg mnie dwoma saldami, jeśli takie występują

#3 Gość_Aneta

Gość_Aneta
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2009 - 16:36

Tak też zrobiłam, ale podważyła to znajoma księgowa twierdząc, że do bilansu konta wchodzą syntetycznie, konto zobowiązań z dostawcami jest zdefiniowane jako jednostronne z saldem MA i to saldo ma wejść do zobowiązań w pasywach. Ja zaś kiedyś czytałam o tym, że np. podwójne zapłaty za f-ry kosztowe stanowią naszą należność i winny być wykazywane w aktywach. Jaka jest prawda?

#4 Gość_mandziola

Gość_mandziola
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2009 - 22:29

Zgadzam się z Kolezanką. Skoro masz analitykę dostawcy i odbiorcy, to musisz wykazać zobowiązania i nalezności.

#5 Gość_Aneta

Gość_Aneta
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2009 - 12:01

Nie wiem czy dobrze przedstawiłam mój problem. Mam konto 200 - rozr. z odbiorcami i konto 201 - rozr. z dostawcami. I problem dotyczy tego 201, gdzie wg kont analitycznych wychodzi mi saldo str. WN i Saldo Ma. Natomiast wg syntetycznego zestawienia obrotów i sald na koncie 201 figuruje jedynie saldo MA (poprawne, bo wartość MA z analityki jest większa niż wartość WN). Pytam zaś o to czy do bilansu przenoszę saldo 201 syntetyczne, czy stronę winien 201 do aktywów (należności), a stronę ma do pasywów (zobowiązania)?

#6 Gość_ala

Gość_ala
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2009 - 13:15

skoro masz konto 201-rozr z dostawcami, a masz saldo wn i ma. to oznacza, że masz należność od jakiegos dostawcy, a także zobowiązanie wobec dostawcy, w bilansie wykazujesz i należność i zobowiązanie.

#7 Gość_Aneta

Gość_Aneta
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2009 - 13:22

-alu-, czy możesz podać jakiś przepis, który to ustanawia, bo tak, jak wyżej pisałam ja tak zrobiłam, ale zostało to zakwestionowane przez księgową, która rok wcześniej sporządzała bilans w tej firmie i do pasywów przeniosła saldo zobowiązań z syntetyki (saldo Ma konta 201 pomniejszone o saldo WN tegoż konta).

#8 Gość_ala

Gość_ala
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2009 - 16:12

przepisu nie znam na to, tak mnie uczono w szkole średniej, na studiach, na szkoleniach i ja tak robie od lat. nikt mi nigdy tego nie zakwestionował

#9 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2009 - 17:42

a może niech ta księgowa poda ci przepis, na podstawie którego tak robiła, skoro twierdzi że tak należy robić

#10 Gość_Aneta

Gość_Aneta
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2009 - 20:13

Oh, dziewczyny, gdyby to było takie proste. Ja jej tłumaczę, że mnie jej bilans wychodzi inaczej, a ona na to, że skoro robię bilans pierwszy raz to z pewnością robię go źle. a na drugi dzień zadzwoniła z informacją, ze konsultowała to z kimś i bilans i jej bilans jest prawidłowo, "bo do bilansu przyjmuje sie salda kont syntetycznych" mimo tego, że sama w strukturach kont do bilansu 201 umieściła i w aktywach i w pasywach. A może chodziło jej o to, że gdyby konto zobowiązań na koniec roku wykazywało saldo Wn (co jest raczej niemożliwe) to wtedy idzie w aktywa? Ja tylko chciałam wyjaśnić różnicę, a dowiedziałam się, ze jestem niekompetentna i nie mogę kwestionować rzetelności poprzedniego salda.... BUUUUUU

#11 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2009 - 00:03

Moi zdaniem, Anetko masz rację ;-)))Skoro masz na kontach zobowiązań salda po stronie Wn i Ma, w Bilansie należy kwoty zobowiązań ( saldo Ma )wykazań w pasywach , zaś salda Wn konta zobowiązań wykazać w aktywach, jako należność.Przykład zapłaconej dwa razy tej samej fa przez kontrahenta:Nadpłata w bilansieW wyniku inwentaryzacji okazało się, że kontrahent zapłacił nam dwukrotnie za tę samą fakturę. Kwota ta figuruje na koncie 20 „Rozrachunki z odbiorcami” (saldo Ma). W jakiej pozycji bilansu wykazać tę kwotę?Ustalona kwota omyłkowej wpłaty dokonanej przez kontrahenta, która figuruje na koncie 20 „Rozrachunki z odbiorcami” po stronie Ma tego konta, powinna zostać zwrócona kontrahentowi.Na dzień bilansowy kwotę nadpłaty należności pozostającą na koncie 20 wykazać należy po stronie pasywów jako krótkoterminowe zobowiązanie w poz. B.III.2 lit. i) „Inne”. Nadpłata nie zmniejsza wartości należności wykazywanych w aktach bilansu.To samo dotyczy zobowiązań!!!I artykuł:://ksiegowosc.infor.pl/rachunkowosc/sprawozdawczosc/72669,Czy-trzeba-wykazac-kwote-wyplacona-przez-pomylke.html

#12 Gość_Aneta

Gość_Aneta
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2009 - 15:45

Bardzo Wam dziękuję. dzisiaj znowu miałam monolog tej pani na temat jej nieomylności, ale teraz to już sobie sama poradzę z tym problemem. Mam jeszcze inne pytanie: od czego zacząć sprawdzanie, jeżeli w bilansie suma aktywów nie równa się pasywom?

#13 Gość_emi

Gość_emi
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2009 - 12:31

z tego co tutaj wczesniej napisałaś zaczni od zobowiązań i należności

#14 Adelajda

Adelajda

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 347 postów

Napisano 09 lipiec 2013 - 14:21

Interesuje mnie kwestia czy zapłata przedawnionego zobowiązania stanowi koszt podatkowy.

Chodzi o to, że wraz z moim zaufanym dostawcą przez przeoczenie doprowadziliśmy do sytuacji, w której nie uregulowałem wobec niego zobowiązania za część jednej z dokonanych przez niego dostaw. Faktura została wystawiona prawidłowo, otrzymałem ją w terminie, rozliczyłem w kosztach i odliczyłem VAT. Obecnie zobowiązanie wynikające z tej dostawy towarów na gruncie prawa cywilnego uległo już przedawnieniu. Czy mogłem, wobec braku zapłaty, odliczyć VAT z takiej faktury i zaliczyć w koszty wartość zobowiązania? Czy w takim przypadku, wpłacając obecnie kwotę widniejącą na fakturze, mam możliwość zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych