Skocz do zawartości


dodatek funkcyjny głównego księgowego a chorobowe!!!HELP!!


wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Paula

Guest_Paula
  • Goście

Napisano 21 maj 2009 - 09:32

witajcie !pomocy !HELP! jestem świeżą kadrową,-powedzcie, czy mam potrącic z funkcyjnego głównej księgowej jak za chorobe czy dac całóśc jaka w umowie, gdzies czytałam , że to sie dopiero ptrrąćą w dłuższej chorobie, i gdy jest wyznaczone np.zastepstwo. Wtym przypadku choroba trwała 2 tygodnie, ale dni chorobowego jest 8, bo przedzielone swietami majowymi. POMÓŻCIE !!! BO WYPŁĄTE ROBIE

#2 Guest_kkk

Guest_kkk
  • Goście

Napisano 21 maj 2009 - 09:36

Dodatek funkcyjny a podstawa wynagrodzenia chorobowego i zasiłkówJesteśmy samorządową jednostką budżetową. Nasze zasady wynagradzania reguluje rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego. Nie musimy tworzyć regulaminu wynagradzania. Czy w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku powinniśmy uwzględniać dodatek funkcyjny?Dodatek funkcyjny nie powinien być uwzględniany w podstawie wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Jego włączenie do podstawy mogłoby nastąpić tylko wtedy, gdyby przepisy prawa lub przepisy regulaminu wynagradzania (albo innego aktu wewnętrznego regulującego warunki wynagradzania) przewidywały jego zmniejszenie w okresie nieobecności w pracy spowodowanej chorobą (art. 92 § 2 k.p. oraz art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).Skoro jednostka nie ma obowiązku posiadania regulaminu wynagradzania ani nie jest objęta układem zbiorowym pracy, stosuje wprost rozwiązania przewidziane w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego. Przepisy tego rozporządzenia nie przewidują zmniejszania dodatku funkcyjnego w okresie nieobecności w pracy z uwagi na chorobę. A to oznacza, że powinien być wypłacany w stałej wysokości, oprócz wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.W sytuacji opisanej w pytaniu dodatek funkcyjny nie powinien być uwzględniany w podstawie wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego. Do ustalenia podstawy tych świadczeń stosuje się bowiem zasady obowiązujące przy ustalaniu podstawy zasiłku chorobowego (art. 47 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz przedstawionej interpretacji).PODSTAWY PRAWNE• Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267)• Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 146, poz. 1222; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 38, poz. 261)Źród-o: Rachunkowość Budżetowa 24/2006 (data wydania: 2006-12-30)

#3 Guest_MAJA

Guest_MAJA
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2009 - 20:54

a ja mam pytanko do ~kkk, czy w związku z tym że wypłaca sie w całości dodatek funkcyjny obok zwolnienia lekarskiego to czy płacimy składki społeczne od całej KWOTY DODAtku FUNK. czy tylko od części ....tak jak to robimy przy dodatku stażowym.

#4 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2009 - 23:34

MAJA, w takim przypadku należy oskładkować tylko część odpowiadającą dniom przepracowanym, tak samo jak przy dodatku stażowym

#5 Guest_uśka

Guest_uśka
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2009 - 13:31

~ a gdzie w przepisach jest zaznaczone że dodatek funkcyjny jest zwolniony ze składek skoro ZUS wypowiadałsie tylko na temat dodatku służbowego

#6 Guest_Lexiter

Guest_Lexiter
  • Goście

Napisano 22 listopad 2009 - 01:52

uśka zerknij proszę na § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.)  

#7 Adam

Adam

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 601 postów

Napisano 10 lipiec 2013 - 07:25

W znowelizowanym rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych z 2009 r. nie ma nic o głównych księgowych. Wskazuje to jednoznacznie, że intencją ustawodawcy, który w załączniku nr 3, tabeli IV lit F lp. 1 przewidział dla głównych księgowych gwarancję wyłącznie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego, było pozbawienie tej grupy urzędników prawa do dodatku funkcyjnego. Oznacza to, że pod rządami nowego rozporządzenia główni księgowi zatrudnieni w jednostce wydzielonej z urzędu gminy mają zagwarantowane jedynie wynagrodzenie zasadnicze.W konsekwencji powszechnie obowiązujące przepisy nie przewidują prawa głównej księgowej do dodatku funkcyjnego, a tym bardziej minimalnej wysokości tego świadczenia. Oznacza to, że księgowa może być pozbawiona takiego dodatku, niemniej jednak w przypadku wpisania prawa do tego świadczenia do przepisów wewnątrzzakładowych lub do treści umowy o pracę, pozbawienie księgowej dodatku będzie wymagało zachowania trybu porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego, gdyż powoduje istotne pogorszenie jej warunków pracy.



#8 Guest_Asia

Guest_Asia
  • Goście

Napisano 24 listopad 2016 - 17:19

Podbijam temat bo mam pytanie...

 

Co z funkcyjnym kiedy osoba która miała ten dodatek przyznany pracowała tylko połowę miesiąca?

Czy można go "podzielić"?



#9 Guest_Dyr

Guest_Dyr
  • Goście

Napisano 24 listopad 2016 - 18:00

Oczywiście,że tak.
Przecież nie dasz całego

#10 Guest_Asia

Guest_Asia
  • Goście

Napisano 25 listopad 2016 - 09:03

Dziękuję.

Zmyliła mnie koleżanka która twierdzi że dodatek ten jest niepodzielny i powinien być wypłacony za cały miesiąc. smile.png

.

A czy dodatek ten wchodzi do podstawy wynagrodzenia?

Powinien być pomniejszany np. przy chorobowym?

(od razu dodam że w regulaminie nie mamy żadnego zapisu na ten temat - jedynie "dodatek funcyjny wypłacany jest razem z wynagrodzeniem").

 

Moim zdaniem - wchodzi tylko nie mogę znaleźć na to jasnego przepisu? :/

Bodajże w ust. o świadcz. pieniężn. z ubezp. społ. jest że nie przewiduje się zmniejszania funkcyjnego w okresie choroby... zaś w Kp jest że wynagrodzenie za pracę przysługuje za pracę wykonaną...

 



#11 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 9264 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 25 listopad 2016 - 09:11

Tego nikt ci nie powie.
Jeżeli jakiś składnik wynagrodzenia jest wypłacany za okres pobierania zasiłków, to nie może być wliczany do podstawy ich wymiaru. Musi to jednak jasno wynikać z przepisów o wynagrodzeniu, którymi związany jest pracodawca (w zależności od sytuacji - rozporządzenia, układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagrodzenia czy też w małych firmach umowy o pracę).
 
 
Jeżeli  nie jest wypłacany za  okres choroby, to powinien być do tej podstawy wliczany.
W tym zakresie trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na bardzo istotny wyrok TK (z 24.6.2008 r., SK 16/06) w którym TK uznał, że składniki wynagrodzenia, od których opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są wypłacane za czas pobierania zasiłku chorobowego (te same zasady stosować będziemy także do innych zasiłków) powinny być wliczane do podstawy wymiaru tego świadczenia.
Dopiero wypłacanie danego świadczenia za czas nieobecności spowodowanej chorobą z jednoczesnym nieopłaceniem od wypłaconej za ten czas kwoty ubezpieczenia chorobowego powoduje niezaliczenie go do postawy wymiaru świadczeń chorobowych.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych