Skocz do zawartości


EKWIWALENT za pranie


wróć do serwisu Kadry 49 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_ZUZIA

Gość_ZUZIA
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2011 - 11:32

Proszę mi pomóc, czy ekwiwalent za pranie odzieży jest pozycją opodatkowaną i wchodzi do rozliczenia rocznego?

#2 Gość_Bogda

Gość_Bogda
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2011 - 11:36

Nie jest opodatkowany i nie wchodzi do podstawy wynagrodzenia.

#3 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2011 - 11:38

nie, to świadczenie z tytułu BHP, nieopodatkowane, nieoskładkowane ZUS

#4 Gość_Marek

Gość_Marek
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2011 - 15:35

Muszę Was zmartwić ale chyba od marca 2011 ekwiwalent jest oskładkowany ale nieopodatkowany. Jestem po kontroli ZUS.

#5 Gość_xxx

Gość_xxx
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2011 - 15:43

Wiecie coś na ten temat?

#6 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2011 - 15:53

pierwsze słyszę i nie pamiętam żebym o jakichkolwiek zmianach czytała w prasie fachowej. Muszę poszperać ale nie sądzę,że coś przegapiłam.

#7 Gość_ja

Gość_ja
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2011 - 15:54

Halo..czy to prawda z tym ozusowaniem ekwiwalentu...bo aż sie boję, że coś przeoczyłam...

#8 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2011 - 16:05

Marku przed sekunda sprawdziłam sobie na ISAP-ie aktualny tekst rozporzadzenia i w par 2 ust 1 pkt 6 nie ma żadnych zmian, więc skąd u ciebie taka interpretacja kontrolera ZUS-u ? Napisz może coś więcej.

#9 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2011 - 16:07

o nawet pkt 8 mówi wyraźnie o ekwiwalencie za pranie :))

#10 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2011 - 16:09

Kwota wypłacanego pracownikowi ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej wypłacona w oparciu o Kodeks pracy jest zwolniona: z oskładkowania, co wynika z § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.) i opodatkowania, z opodatkowania, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.). Możemy tu także powołać się na pismo Ministra Finansów z 6 maja 2005 r. MF PB5/AŁ-033-42-627/05 Biuletyn Skarbowy nr 4 z 2005 r., s. 20. nie było żadnych nowych regulacji (w tej kwestii polecam stronę placeonline)

#11 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2011 - 16:15

ja widzę tylko jedną możliwość aby ZUS to zakwestionował. Marek wypłacał taki ekwiwalent np. pracownikom biurowym i to mogłoby byc kwestionowane, bo odzież i ekwiwalenty za jej pranie przysługują jedynie pracownikom wypełniającym przesłanki z art 237 7 k.p.

#12 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2011 - 16:16

.

#13 Gość_ja

Gość_ja
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 13:57

Ale zamieszaliście z tym ekwiwalentem :( bo ja właśnie taki wypłacam też pracownikom biurowym 2 x w roku w symbolicznej kwocie( gdyż zgodnie ze stanowiskiem PIP mamy zapis w regulaminie ,że takim pracownikom też przysługuje ekwiwalent za pranie przydzielonego im polaru i podkoszulka)... i teraz mam niezły zamęt, bo dzwoniłam do swojego oddziału ZUS i Panie tak się zamotały, że raz mówiły , że zwolniony...a później że nie...same nie wiedziały. Reasumując ponawiam prośbą, aby Marek który podzielił się ta wieścią na forum był łaskawy ponownie się odezwać i opisać swoje perypetie z ZUS-em.

#14 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 13:57

popieram :)

#15 Gość_Marek

Gość_Marek
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 14:33

Witam ponownie. Sprawa wygląda tak. Proszę przeczytajcie sobie to rozporządzenie.kadry.infor.pl/akty_prawne/ubezpieczenia/skladki_na_ubezpieczenie_spoleczne/DZU.1998.161.0001106,rozporzadzenie-ministra-pracy-i-polityki-socjalnej-z-dnia-18-grudnia-1998-r-w-sprawie-szczegolowych-zasad-ustalania-podstawy-wymiaru-skladek-na-ubezpieczenia-emerytalne-i-rentowe.html Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 lutego 2010 r. (Dz.U. Nr 31, poz. 167) § 2 ust. 1 pkt 6 przez to, że nie dotyczy zleceniobiorców wykonujących pracę w zakładzie pracy lub miejscu wyznaczonym przez pracodawcę w zakresie wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalentów za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalentów pieniężnych za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego, jest niezgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP. § 2 ust. 1 pkt 6 w w/w zakresie utracił moc 3 marca 2011 r.I taką informację otrzymałem od Pani z kontroli. Proszę o jakieś komentarze bo już sam zgłupiałem. Pozdrawiam i przepraszam za zamieszanie.

#16 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 14:39

ciekawe, że podaje podstawę, której nie uwzględniono w późniejszej ustawie o pdof (dz. u. nr 51 z 2010, poz. 307)

#17 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 15:02

no ale przecież ten wyrok dotyczył zleceniobiorców a nie pracowników?!

#18 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 15:12

no własnie wcale z tego nie wynika, bo argument jest taki, że skoro przepis nie dotyczy zleceniobiorców, to nie mozna go stosować w ogóle do nikogo (tak rozumiem argumentację kontroli i powoływanie się na wyrok)

#19 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 15:25

aaa, chodzi o to,że zakwestionowane przepisy utraciły ważność. No to w takim razie wynika z tego,że może tak byc od tego 03..03.2011 roku. A to dopiero numer!

#20 Gość_ja

Gość_ja
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 15:34

Dzięki Marku za odpowiedź :) I co teraz robimy? ..jak ktos jeszcze w ZUS-ie się o to teraz pytał to proszę napiszcie???



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych