Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Nowy urlop Macierzyński + Rodzicielski a likwidacja zakładu pracy

wróć do serwisu Księgowość 84 odpowiedzi w tym temacie

#61 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6906 postów

Napisano 26 styczeń 2015 - 17:32

30.04.15 kończy mi się urlop macierzyński. doszły mnie słuchy, że zakład pracy w którym byłam zatrudniona w lutym będzie likwidowany. Czy mimo to do końca trwania urlopu macierzyńskiego, będę otrzymywała świadczenia z ZUS?pozdrawiam

tak, otrzymasz pełne świadczenie

#62 Guest_Malina

Guest_Malina
  • Goście

Napisano 12 maj 2015 - 20:03

Witam,

Obecnie jestem na urlopie rodzicielskim do dn. 01.10.2015. Dostałam informację, ze moja firma będzie ogłaszała likwidację. Chciałabym się zapytać co w tej sytuacji mi przysługuje? Mam nie wykorzystany urlop wypoczynkowy za 2014r. i 2015. Pracodawca poinformował mnie, ze muszę podpisać wypowiedzenie? Czy to prawda? Jesli tak, to na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu jej? Co pracodawca powinien w niej zawrzeć, żebym otrzymała wszystkie należne mi prawa (poinformował mnie, ze wypłaci mi tylko ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za ponad 30 dni)? Od kiedy wypowiedzenie bedzie obowiązywało?  Powiedział również, że mam się dowiedzieć czy moge isć na urlop wychowawczy, zebym miała jakies zabezpieczenie finansowe. Czy urlop wychowawczy przysługuje mi w takiej sytuacji.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

#63 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6906 postów

Napisano 12 maj 2015 - 21:00

Witam,

Obecnie jestem na urlopie rodzicielskim do dn. 01.10.2015. Dostałam informację, ze moja firma będzie ogłaszała likwidację. Chciałabym się zapytać co w tej sytuacji mi przysługuje? Mam nie wykorzystany urlop wypoczynkowy za 2014r. i 2015. Pracodawca poinformował mnie, ze muszę podpisać wypowiedzenie? Czy to prawda? Jesli tak, to na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu jej? Co pracodawca powinien w niej zawrzeć, żebym otrzymała wszystkie należne mi prawa (poinformował mnie, ze wypłaci mi tylko ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za ponad 30 dni)? Od kiedy wypowiedzenie bedzie obowiązywało?  Powiedział również, że mam się dowiedzieć czy moge isć na urlop wychowawczy, zebym miała jakies zabezpieczenie finansowe. Czy urlop wychowawczy przysługuje mi w takiej sytuacji.

zwróć uwagę, aby pracodawca w świadectwie pracy wpisał przyczynę rozwiązania umowy "likwidacja pracodawcy" lub powołał się na ustawę z 13 marca 2003 (jeśli podlega);

okres wypowiedzenia od rodzaju umowy i okresu zatrudnienia;

w ostatnim dniu pracy pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu za niewykorz. urlop wypoczynkowy zaległy i proporcjonalnie bieżący;

po rozw. umowy zasiłki wypłaca zus;

nie bedziesz miała prawa do wychowawczego, gdyż jest to uprawnienie pracownika

#64 Guest_Malina

Guest_Malina
  • Goście

Napisano 12 maj 2015 - 22:01

zwróć uwagę, aby pracodawca w świadectwie pracy wpisał przyczynę rozwiązania umowy "likwidacja pracodawcy" lub powołał się na ustawę z 13 marca 2003 (jeśli podlega);

okres wypowiedzenia od rodzaju umowy i okresu zatrudnienia;

w ostatnim dniu pracy pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu za niewykorz. urlop wypoczynkowy zaległy i proporcjonalnie bieżący;

po rozw. umowy zasiłki wypłaca zus;

nie bedziesz miała prawa do wychowawczego, gdyż jest to uprawnienie pracownika

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pracuję od listopada 2011 roku i mam umowę na czas nieokreślony. Czy w związku z tym przysługuje mi również odprawa w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia? Czy pracodawca ma obowiazek mi wypłacić tą odprawę czy może się uchylic od tego? Czy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych (pracowałam na 3/4 etatu - wynagrodzenie 1200 netto)?

#65 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2015 - 12:52

Witam,

moja żona jest w ciąży z terminem na styczeń 2016r., niewykluczone, że z urlopu macierzyńskiego skorzystam ja zamiast żony. Przedsiębiorstwo w którym pracuję (ok. 200 osób ) może ogłosić likwidację/upadłość jeszcze w tym roku. Czy w przypadku gdy mój pracodawca ogłosi upadłość w tym roku, to czy ja od stycznia będę mógł przejść na urlop macierzyński zachowując prawa do świadczeń z ZUS z tytuły urlopu macierzyńskiego?

#66 Abraniak

Abraniak

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 07 czerwiec 2015 - 18:33

A ja mam pytanie odnośnie drugiej strony - zamykam filię w jednym mieście, gdzie była tylko 1 pracownica, ona jest w ciąży i niebawem przyniesie mi zwolnienie. Nie chcę jej robić problemów, ale nie wiem jak to formalnie załatwić - zamykam filię, ale ona dalej jest moim pracownikiem, dostaje pensję za pierwszych 33 dni zwolnienia, potem przejmuje ją ZUS, ale po macierzyńskim w zasadzie nie ma do czego wracać, bo jej stanowiska nie ma. Jak się z nią "rozliczam"?

#67 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2015 - 18:44

A ja mam pytanie odnośnie drugiej strony - zamykam filię w jednym mieście, gdzie była tylko 1 pracownica, ona jest w ciąży i niebawem przyniesie mi zwolnienie. Nie chcę jej robić problemów, ale nie wiem jak to formalnie załatwić - zamykam filię, ale ona dalej jest moim pracownikiem, dostaje pensję za pierwszych 33 dni zwolnienia, potem przejmuje ją ZUS, ale po macierzyńskim w zasadzie nie ma do czego wracać, bo jej stanowiska nie ma. Jak się z nią "rozliczam"?

Wypłacasz jej ekwiwalent za urlop, jeśli taki jej się należy i to wszystko.Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego z ZUS kobieta będzie bezrobotna.

#68 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6906 postów

Napisano 07 czerwiec 2015 - 18:57

zamykasz filię, ale nie likwidujesz działalności, z tego wynika, że nie możesz wypowiedzieć umowy pracownicy w ciąży;

możesz to zrobić dopiero po wykorzystaniu urlopów z tyt. rodzicielstwa

#69 Guest_renata

Guest_renata
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2015 - 13:06

Witam Temat się przewija ale chciałabym jasnej odpowiedzi....obecnie jestem na urlopie wychowawczym ale w międzyczasie zaszłam w ciążę i mam termin na 03.08.2015. mój pracodawca likwiduje działalność z początkiem sierpnia 2015 jakie dokumenty powinnam złożyć i w jakim czasie żeby mieć wypłacony cały zasiłek macierzyński i rodzicielski?

#70 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2015 - 13:56

Witam,

moja żona jest w ciąży z terminem na styczeń 2016r., niewykluczone, że z urlopu macierzyńskiego skorzystam ja zamiast żony. Przedsiębiorstwo w którym pracuję (ok. 200 osób ) może ogłosić likwidację/upadłość jeszcze w tym roku. Czy w przypadku gdy mój pracodawca ogłosi upadłość w tym roku, to czy ja od stycznia będę mógł przejść na urlop macierzyński zachowując prawa do świadczeń z ZUS z tytuły urlopu macierzyńskiego?

Obawiam się, że nie będziesz mógł skorzystać z macierzyńskiego z prostego powodu - w styczniu 2016 nie będziesz miał już tego pracodawcy. Poza tym pierwsze 6 tygodni i tak tylko żona ma prawo do urlopu macierzyńskiego, więc to kolejne 1,5 miesiąca. Twoja firma musiałaby w tym wypadku być zlikwidowana najpóźniej w momencie gdy nabyłbyś prawo do urlopu macierzyńskiego, czyli co najmniej 6 tygodni po porodzie.

Pozdrawiam

#71 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2015 - 11:48

Pomyliłam się, twoja żona musi wykorzystać pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, a nie 6 jak pisałam, byś ty mógł na taki urlop przejść. Co oznacza, że twoja firma musiałaby być w stanie likwidacji co najmniej do końca kwietnia 2016. Zależy od daty porodu.

Pozdrawiam

Obawiam się, że nie będziesz mógł skorzystać z macierzyńskiego z prostego powodu - w styczniu 2016 nie będziesz miał już tego pracodawcy. Poza tym pierwsze 6 tygodni i tak tylko żona ma prawo do urlopu macierzyńskiego, więc to kolejne 1,5 miesiąca. Twoja firma musiałaby w tym wypadku być zlikwidowana najpóźniej w momencie gdy nabyłbyś prawo do urlopu macierzyńskiego, czyli co najmniej 6 tygodni po porodzie.

Pozdrawiam

#72 bosior

bosior

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 13 wrzesień 2015 - 19:08

Dobrze masz wpisaną ilość urlopu przy wymiarze 20 dni i pracy do XI należy się 11 dni. Za te 11 dni z tego roku i 9 z 2012 roku powinnaś otrzymać ekwiwalent, który wypłacany jest ostatniego dnia pracy, chociaż niektóre firmy wypłacają razem z wynagrodzeniem. Skoro umowa trwała do 2 listopada to do tego dnia zakład pracy (jeśli oczywiście jest uprawniony czyli jeśli zatrudnia powyżej 20 osób wypłaca ci zasiłek chorobowy, a od 3 listopada wypłatę przejmie ZUS.
Proponuję zadzwonić do pracodawcy odnośnie wypłaty ekwiwalentu, jeśli to nie przyniesie rezultatu napisz wezwanie do zapłaty i wyślij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Sprawdź czy masz prawidłowo wystawione świadectwo pracy, żebyś nie straciła prawa do macierzyńskiego (art. 30 USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z społecznego w razie choroby i macierzyństwa)

http://www.galeriado...energooszczedne

#73 Dawton

Dawton

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 23 wrzesień 2015 - 13:28

Moja żona jest właśnie w podobnej sytuacji. Teraz już wiemy jakie dokumenty złożyć, aby przysługiwały nam świadczenia. Dziękuję pięknie

#74 Guest_MoniV

Guest_MoniV
  • Goście

Napisano 04 październik 2015 - 19:26

A ja mam takie pytanie

Jestem na urlopie macierzyńskim od 14.04 2015.a od 13.10.2015 rozpocznę url rodzicielski.Szefowa zwleka z wypłatą świadczeń,podobnie jak zwypłatami dla pracowników.

do tej pory otrzymałam tylko za jeden miesiąc.Zgłosiłam już sprawę w ZUS aby przejął wypłaty moich świadczeń.Czy jest szansa że tak się stanie?

Jeśli pracodawca nie dostarczy w terminie wymaganych dokumentów to jak ZUS je wyegzekwuje?

Dodam że w ostatnich dniach większość pracowników odeszła z pracy.Jeżeli ogłoszą upadłość to kto  mnie o tym powiadomi jesli pracodawca tego nie zrobi.Kontakt z szefową miałam telefoniczny a ostatnio nie odbiera tel.

Jak uzyskam od niej świadectwo pracy i inne dokumenty po rozwiązaniu umowy(np PIT)?

#75 Guest_Olga

Guest_Olga
  • Goście

Napisano 18 listopad 2015 - 15:08

Witam urodziłam syna w styczniu i jestem na urlopie macierzyńskim do stycznia 2016, jestem zatrudniona na poł etatu na czas nieokreślony i niedawno dowiedziałam się że zakład pracy został zlikwidowany o czym nie zostałam poinformowana i niedostałam zadnych papierów od pracodawcy a dodatkowo w przzychodni świece na czerwono bo pracodawca wyrejstrował mnie z zusu Mam pytanie co powinnam dostać z papierków od pracodawcy, czy pracodawca musi zapłacić mi zaległy urlop i co z wypowiedzeniem jeżeli firmy już nie ma a ja takowego nie miałam proszę o pomoc.

#76 Guest_Grejżyna

Guest_Grejżyna
  • Goście

Napisano 01 luty 2016 - 10:21

A co się dzieje w przypadku gdy idę na L4 z powodu ciąży, a pracodawca ogłasza likwidacje spółki? W teorii przecież on powinien płacić przez pierwszy miesiąc, a później ZUS. Czy ZUS pokryje w tym wypadku też pierwszy miesiąc?

#77 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 21 marzec 2016 - 09:35

Witam. Jestem na urlopie macierzyńskim, który kończy mi się w kwietniu. Firma, w której pracuje będzie likwidowana też podobno w kwietniu sad.png chciałabym jeszcze przejść na urlop wychowawczy. Moje pytanie brzmi: co mam zrobić i gdzie pójść by być na urlopie wychowawczym i dostawać pieniądze-gdzie mam się zgłosić? Dodam, że umowę podpisaną miałam od września 2014r a kończy mi się we wrześniu bieżącego roku. Pomóżcie... 

#78 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 marzec 2016 - 20:29

Witam. Jestem na urlopie macierzyńskim, który kończy mi się w kwietniu. Firma, w której pracuje będzie likwidowana też podobno w kwietniu sad.png chciałabym jeszcze przejść na urlop wychowawczy. Moje pytanie brzmi: co mam zrobić i gdzie pójść by być na urlopie wychowawczym i dostawać pieniądze-gdzie mam się zgłosić? Dodam, że umowę podpisaną miałam od września 2014r a kończy mi się we wrześniu bieżącego roku. Pomóżcie... 

Urlop wychowawczy to przywilej osoby zatrudnionej. Jeśli firma idzie do likwidacji, dostaniesz rozwiązanie umowy o pracę, a tym samym nie możesz starać się o urlop wychowawczy.

#79 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 22 marzec 2016 - 07:43

Urlop wychowawczy to przywilej osoby zatrudnionej. Jeśli firma idzie do likwidacji, dostaniesz rozwiązanie umowy o pracę, a tym samym nie możesz starać się o urlop wychowawczy.

To co w takim razie zrobić? Potrzebuję jakiś środków do życia.... skoro będę bezrobotna to może do Urzędu Pracy iść? Czy w ogóle na jakiś zasiłek od nich mogę liczyć skoro pracowałam a teraz nie?  

#80 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 marzec 2016 - 12:21

To co w takim razie zrobić? Potrzebuję jakiś środków do życia.... skoro będę bezrobotna to może do Urzędu Pracy iść? Czy w ogóle na jakiś zasiłek od nich mogę liczyć skoro pracowałam a teraz nie?  

Jeśli masz przepracowane 365 dni (urlop macierzyński też się wlicza), a zarobek co najmniej w wysokości najniższej krajowej, to będziesz mogła zarejestrować się w urzędzie pracy i pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych