Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy zawał serca to wypadek przy pracy

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dorcia13

Dorcia13

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 533 postów

Napisano 06 maj 2013 - 13:41

jeden z pracowników cierpi na schorzenie serca, o czym poinformował pracodawcę; podczas wykonywania swoich obowiązków pracowniczych doznał zawału serca... Mnie natomiast interesuje fakt, czy stwierdzone u niego schorzenia serca może również uzasadniać uznanie tego zdarzenia za wypadek przy pracy?

#2 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 06 maj 2013 - 14:47

to zależy od okoliczności tego wypadku. Jesli silny stres ,który wywołał zawał był spowodowany bezpośrednio okolicznościami związanymi z pracą, to będzie to wypadek przy pracy. poszukaj sobie w internecie na stronach związanych z BHP wyroków SN w podobych sprawach. jedna dotyczy kolejarza, któremu pod koła rzucił się samobójca, a druga kierowcy który pokłócił się z przełozonym.W obu przypadkach uznano te zdarzenia za wypadki przy pracy.

#3 Gość_Inga

Gość_Inga
  • Goście

Napisano 08 maj 2013 - 12:44

ja miałam następujący przypadek, pracownik miał zawał serca w trakcie wypełniania obowiązków służbowych, zostało to uznane jako wypadek przy pracy. natomiast kontrola ZUS podważyła protokół, uzasadniając to wieloletnim leczeniem się pracownika na chorobę wieńcową. pomimo odwołania się do sądu, sąd też był takiego zdania. zdarzenie, które jest następstwem choroby pracownika (długoletnie przebywanie pracownika pod opieką kardiologa) nie może być uznane jako wypadek przy pracy. także musisz uważać - różne są koncepcjeDołączona grafika

#4 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 08 maj 2013 - 13:31

dlatego właśnie podałam te dwa konkretne przykłady spraw, w których sąd stanął na stanowisku,że były to wypadki przy pracy, ale powodem zawału były nagłe sytuacje stresowe ,które pojawiły się w trakcie pracy i miały z nią bezpośredni związek ( wypadek komunikacyjny i kłótnia z przełożonym ). Zawał przy drugim śniadaniu w stołówce zakładowej z pewnością za wypadek nie zostałby uznany.

#5 Gość_Ewa

Gość_Ewa
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2013 - 10:37

[color=rgb(0,0,0);background-color:rgb(248,248,248);]"Aby zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, muszą być łącznie spełnione następujące okoliczności: zdarzenie musi mieć charakter nagły, musi być wywołane przyczyną zewnętrzną, musi powodować uraz lub śmierć, nastąpić w związku z pracą, w szczególności podczas lub w związku z wykonywaniem zwykłych czynności lub poleceń przełożonych"[/color] (wzięte stąd: http://www.eporady24...,2,73,7865.html, zresztą tekst dotyczy właśnie urazu serca w trakcie pracy), a więc tak, jak pisze Ida - wypadek musi mieć bezpośredni związek z tym, co zdarzyło się w pracy (np. z kłótnią z szefem), to że pracownik chorował na chorobę wieńcową, nie ma chyba znaczenia w tym przypadku.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych