Skocz do zawartości

"Odwrotne obciążenie" na fakturze

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_nowa

Gość_nowa
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2013 - 18:24

Dostałam fakturę z firmy leasingowej gdzie wartość netto i wartość brutto są w tej samej kwocie - dajmy na to 300 zł. Natomiast w rubryce VAT jest napisane "odwrotne obciążenie". Czy sama mam naliczyć VAT? I jak to zrobić?

#2 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 kwiecień 2013 - 21:22

2. Faktura powinna zawierać dodatkowo
5) w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy "odwrotne obciążenie"

W takim przypadku powinnaś wystawić fakturę wewnętrzną, gdzie rozliczysz VAT naliczony i należny.

#3 Gość_nowa

Gość_nowa
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2013 - 08:36

2. Faktura powinna zawierać dodatkowo
5) w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy "odwrotne obciążenie"

W takim przypadku powinnaś wystawić fakturę wewnętrzną, gdzie rozliczysz VAT naliczony i należny.

Dziękuję za odpowiedź, ale mam wątpliwości, bo czytałam, że teraz nie trzeba już wystawiać faktur wewnętrznych tylko wystarczy zapisać obliczenia na fakturze.

Druga sprawa to to, że ja nie wiem jak to wyliczyć.

Czy do tych 300 zł dodać VAT, czyli 300 zł + 69 zł VAT = 369 zł brutto?
Czy też powinno być 293,9 zł netto + 56,10 zł VAT = 300 zł brutto?

A może jakoś inaczej? Jak to w ogóle zaksięgować?

#4 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 kwiecień 2013 - 09:05

To prawda nie ma już obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych tak jak było to do końca 2012. Możesz takich wyliczeń dokonać na fakturze zakupu. Są również nieodpłatne transakcje do których trzeba wystawić dokument, którym będzie najczęście już znana faktura wewnętrzna.Kwota z faktury jest Twoją kwotą netto do której doliczasz VAT, czyli wyliczenia nr 1.

#5 Gość_aneta

Gość_aneta
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2013 - 08:36

Faktura VAT - podatek rozlicza nabywca (procedura marży-towary używane) faktura za kupno ksera, czy dobrze robię ujmując taką fakturę  od razu do kpir w kol. 10 ,  czy powinnam ująć ją w rej. VAT i wyliczyć VAT należny i naliczony ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy