Skocz do zawartości


symbol emerytury a odpis na zfśs


wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_roza241

Gość_roza241
  • Goście

Napisano 22 luty 2011 - 09:39

Czy symbol emerytury ma wpływ na odpis socjalny dla emerytowanych nauczycieli? Doszukałam się w starej dokumentacji (2004 r.), że tylko dla nauczycieli, którzy mają emeryturę o symbolu NE, NI, PDN, PPN, PCN można naliczać odpis a np. dla nauczyciela, który ma symbol EW nie można tego zrobić. Czy ktoś zna może podstawę prawną na to. Ja opieram się na Karcie Nauczyciela, a konkretnie art. 53 ust. 2 a tam nie ma mowy o jakimś wyłączeniu. Zdarza się bowiem, że np. emerytowana nauczycielka przechodzi po jakimś czasie na emeryturę męża, np. wojskową i traci już swój symbol NE. Ale czy to jest argument żeby nie naliczać od niej odpisu?

#2 Gość_KAPI412

Gość_KAPI412
  • Goście

Napisano 22 luty 2011 - 09:54

świadczenia wymienione w Karcie nauczyciela przeznaczone są tylko dla nauczycieli i emerytÓw/rencistów -byłych nauczycieli , którzy przeszli na emeryturę na mocy KN, a nie np. z tytułu osiągnietego wieku.Różnica naliczania funduszu polega na wysokości odpisu, który dla nauczycieli jest wyższy. ART. 53, na który się powołujesz wyraźnie mówi: Dla NAUCZYCIELI będąch emerytami, rencistami lub NAUCZYCIELIAMI pobierającymi NAUCZYCIELSKIE kompensacyjne dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych

#3 Gość_Wanda

Gość_Wanda
  • Goście

Napisano 14 marzec 2011 - 11:31

A jak jest z nauczycielami którzy byli na rencie, potem przeszli na emeryturę z racji osiagniętego wieku ale juz nie z symbolem emeryury NE ale E. Teraz aktualnie mam symbol ENP. Czy należą mi się świadczenia socjalne.

#4 Gość_majka

Gość_majka
  • Goście

Napisano 14 marzec 2011 - 14:19

Nauczyciel pobierający emeryturę nauczycielską (art.88 KN ), nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, emeryturę -rentę po zmarłym małżonku, jest cały czas emerytowanym nauczycielem. Symbol emerytury nie ma tu nic do rzeczy. Odszedł na emeryturę ze szkoły? Odszedł! Więc jest nauczycielem-emerytem! Ma prawo do wszystkich świadczeń socjalnych zależnych od sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych