Skocz do zawartości

umowa do dnia porodu a zasiłek macierzyński

wróć do serwisu Kadry 97 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Agi

Gość_Agi
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2013 - 11:33

Witam! Pracownica miała przedłużoną umowę do dnia porodu. Pomóżcie... Czy za pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego wypłacamy pracownicy pieniądze czy też nie? Oczywiście jesteśmy do tego uprawnieni (powyżej 20 pracowników). Uważam, że skoro to jest ostatni dzień trwania umowy to powinniśmy wypłacić. Wypełniając jednak druk Z-3 wyczytałam, że wypłatę przejmuje ZUS i zgłupiałam Dołączona grafika

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3245 postów

Napisano 25 kwiecień 2013 - 11:35

Możesz za ten 1 dzień nie wypłacać, wypłatę przejmie ZUS w całości, ale musisz to zaznaczyć w z-3

#3 Gość_Agi

Gość_Agi
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2013 - 11:48

Czyli jeżeli wypłacę zasiłek za ten jeden dzień to będzie wszystko ok? Myślałam, że to jest jakiś błąd z opisu widniejącego w druku Z-3.

#4 Gość_Agi

Gość_Agi
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2013 - 12:51

Mam jeszcze jedno pytanie. W jakim terminie muszę wysłać do ZUSu druk Z-3? Pracownica dopiero gdzieś koło majówki wyjdzie ze szpitala i wtedy dostarczy mi akt urodzenia, który muszę dołączyć do ZUS Z-3, więc kiedy mam to wysłać? Są jakieś terminy np. 7 dni?

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7556 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 kwiecień 2013 - 12:56

Sama napisałaś,że umowa jest przedłużona do dnia porodu.Za ten dzień porodu zasiłek macierzyński płaci jednak ZUS bo firma wypłaca urlop macierzyński ,który pracownicy nie przysługuje.Od tego dnia przyjmuje świadczenie ZUS.Terminu na wysłanie Z-3 wraz ze świadectwem pracy i innymi dokumentami uprawniającymi do wypłaty zasiłku.Wiadomo,że należy zrobić to niezwłocznie ,po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów .

#6 Gość_Agi

Gość_Agi
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2013 - 13:16

Uważam, że skoro w dniu porodu (czyli w dzień za który przysługuje zasiłek macierzyński) pracownica nadal u nas pracuje to my powinniśmy za ten dzień zapłacić a za następne płaci ZUS.

Nie rozumiem o co w tym zdaniu... "Za ten dzień porodu zasiłek macierzyński płaci jednak ZUS bo firma wypłaca urlop macierzyński ,który pracownicy nie przysługuje"

Pracownicy w dniu porodu przyszługuje zarówno zasiłek macierzyński i urlop macierzyński.

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7556 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 kwiecień 2013 - 15:28

Różnica jest taka,że urlop macierzyński przysługuje pracownicy ,która nadal pozostaje w stosunku pracy ,natomiast w tym przypadku umowa została przedłużona do dnia porodu i w tym wypadku przysługuje zasiłek macierzyński.
W przypadku pracownicy, z którą umowa o pracę ulega przedłużeniu z mocy prawa, jeżeli nie korzystała ona z urlopu i zasiłku macierzyńskiego przed porodem, przyjęta została zasada, że pracodawca, który wypłaca zasiłki swoim pracownikom, może nie wypłacać jej zasiłku macierzyńskiego za 1 dzień dzień porodu – i całość wypłaty przekazać do oddziału ZUS. Przysługujący pracownicy zasiłek macierzyński za cały okres wypłaci oddział ZUS właściwy według jej miejsca zamieszkania.
Spotkałam się nawet z interpretacją ZUS ,że za wypłacony urlop macierzyński za 1 dzień kazano dokonać w takim przypadku korekty.Według mnie wypłacenie pracownicy też nie powinno być błędem.

#8 Gość_Agi

Gość_Agi
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2013 - 06:52

Dzięki za wytłumaczenie i pomoc.

#9 Gość_dorota

Gość_dorota
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2013 - 18:21

Witam

Chciałabym się dowiedzieć czy przysługuje mi dodatkowy urlop macierzyński podczas gdy moja umowa o pracę została przedłużona tylko do dnia porodu.

#10 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7556 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 czerwiec 2013 - 00:57

Ponieważ umowa zostaje przedłużona do dnia porodu ,będzie przysługiwał Ci zasiłek macierzyński w wysokości urlopu macierzyńskiego  wraz z dodatkowym  macierzyńskim,tak jak innym .

#11 Gość_dorota

Gość_dorota
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2013 - 10:19

Dziękuję za szybką odpowiedź. Rozumiem, że dodatkowy urlop macierzyński to 6 tygodni, czyli łącznie 20 + 6. A czy dodatkowy urlop rodzicielski w wysokości kolejnych 26 tygodni mnie dotyczy? pozdrawiam, Dorota.

#12 Gość_Ola

Gość_Ola
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2013 - 17:39

Przyłączam się do pytania, czy dodatkowy urlop rodzicielski należy się osobie której kończy się umowa o pracę z dniem porodu.

#13 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1133 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 02 lipiec 2013 - 18:34

Witajcie !

Co do okresu dodatkowego urlopu macierzyńskiego to zasiłek macierzyński za ten czas przysługuje (jest tak od bodaj 2010 r.)

natomiast co do rodzicielskiego to zdaje się że mamy pierwszą poważną lukę w tej reformie dotyczącą  wogóle możliwości udania się na urlop rodzicielski kobiet których umowa o pracę uległa rozwiązaniu z dniem porodu ... :(

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

#14 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3245 postów

Napisano 02 lipiec 2013 - 20:23

Takim kobietom urlop rodzicielski należy się. Warunkiem otrzymania urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie podstawowego macierzyńskiego i dodatkowego w pełnej wysokości, no i oczywiście złożenie wniosku o rodzicielski na 14 dni przed rozpoczęciem

#15 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1133 postów

Napisano 02 lipiec 2013 - 23:16

Takim kobietom urlop rodzicielski należy się. Warunkiem otrzymania urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie podstawowego macierzyńskiego i dodatkowego w pełnej wysokości, no i oczywiście złożenie wniosku o rodzicielski na 14 dni przed rozpoczęciem

a czy mogłabyś podać przepis z którego to wynika ?

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

#16 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7556 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 lipiec 2013 - 00:30

Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (za okres do 26 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka) będzie wynosił, tak jak to jest obecnie, 100% podstawy wymiaru zasiłku. 

ustawa z dnia 28 maja 2013 r.

o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw[art. 184 otrzymuje brzmienie:

„Art. 184. Za czas urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych odrębnymi przepisami.”;/ czyli 60 %.

Pracodawcy udzielają urlopu ,ZUS po zakończeniu umowy wypłaca zasiłki.

#17 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3245 postów

Napisano 03 lipiec 2013 - 08:37

Ustawa z dnia 28 maja 2013 r.

o zmianie ustawy – Kodeks [color=#0033CC;font-weight:bold;margin:0;]pracy[/color] oraz niektórych innych ustaw art. 182 (1a) otrzymuje brzmienie:

„Art. 1821a. § 1. Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze określonym w art. 1821 § 1 pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

§ 2. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze wielokrotności tygodnia.

§ 3. Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać wymiaru określonego w § 1.

§ 4. Urlopu rodzicielskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

§ 5. We wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego określa się termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego – termin zakończenia poprzedniej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu. Pracownik składający wniosek dołącza do wniosku pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu przez okres wskazany we wniosku przez drugiego z rodziców dziecka albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z tego urlopu w okresie objętym wnioskiem.

#18 Gość_Ola

Gość_Ola
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2013 - 12:05

No dobrze tylko że my już po porodzie nie jesteśmy pracownikami. Nie przysługuje nam urlop a tylko zasiłek i dla tego nie wiem jak to będzie z tym dodatkowym urlopem rodzicielskim... 

#19 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1133 postów

Napisano 03 lipiec 2013 - 12:08

Witaj !

Urlopu udzieli Ci jeszcze pracodawca a świadczył będzie już ZUS.

#20 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3245 postów

Napisano 03 lipiec 2013 - 12:32

Należy wam się urlop rodzicielski (według ustawy nazywany zasiłkiem macierzyńskim). Musi być spełniony warunek wykorzystania w pełnej wysokości macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego.

[font="arial;"]W ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512, z późn. zm.[font="arial;"][font="arial;"][12][/font][/font][/font])) wprowadza się następujące zmiany:

ust. 5 otrzymuje brzmienie:

„5. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu rodzicielskiego, z zastrzeżeniem ust. 6.”,

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy