Skocz do zawartości

PZ i RW - dokumenty niezbędne czy spadek z czasów gospodarki centralnie planowanej ?

wróć do serwisu Księgowość 25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_z.szalkowski@belmatools.pl

Gość_z.szalkowski@belmatools.pl
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2006 - 11:07

WitamMam pewien problem, który mnie bardzo zastanawia a ze względu na fakt że nie jestem specjalista od rachunkowości lecz od systemu zarządzania jakością nie potrafię sam sobie na nie odpowiedzieć i z tego względu szukam wsparcia u fachowców. Więc po krótkim wstępie przejdę do sedna sprawy.Chodzi mi o dokumenty księgowe typu PZ I RW - dlaczego są one wystawiane ? i czy jest to obowiązek uregulowany prawnie - jeśli tak to jaka ustawa lub rozporządzenia albo inny dokument ustawodawcy o tym mówi ?Dlaczego jeżeli są w obiegu faktury, programu magazynowe generują rejestry gdzie są informacje o przychodach i rozchodach powstają jeszcze dla potrzeb rachunkowych dokumenty typu PZ I RW ?Pracuje w firmie gdzie prowadzi się bardzo dużą część zakupów bezpośredni o przeznaczonych do produkcji (te materiały nie są wprowadzane na magazyn i w tym celu nie potrzebne jest wystawienie dokumentu PZ i RW) Natomiast są materiały wprowadzane na magazyn i odbywa się to tak że kupujemy materiał dostawca wystawia fakture na podstawie faktury wystawiany jest PZ na podstawie potem z magazynu część schodzi i wystaiwane są RW i potem te PZ I RW są drukowane i przekazywane do biura rachunkowego a ja sie zastanawiam czy napewno dla każdego przyjęcia materiały jest potrzebny dokument? czy chodzi o informację i tka samo dla każdego rozchodu. Czy ważny jest dokument czy informacja ? Czy nie można w ramach jednego indeksu poprostu zapisywać że taki i taki materiał od takiego dostawcy w takiej ilości wszedł na magazyn a po drugiej stronie zdejmować to z magazynu (na zasadzie kartotek materiałowych) po co jeszcze dla każdego działania przyjęcia na magazyn i zdjęcia z magazynu tworzy się jeszcze jakieś dokumenty ? przecież najważniejsza jest informacja

#2 Gość_***

Gość_***
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2006 - 15:05

Samo przyjęcie na magazyn nie jest kosztem wystawiamy PZ powiększa ono wartość magazynu. Rozchód wewnętrzny RW jest kosztem, trzeba zwrócić uwagę na to że zużycie danego surowca nie zawsze jest równe jego przyjęciu. Surowce są zużywane stopniowo. PZ w handlu może mieć inną wartość (wycena towaru, marża) niż faktura zakupu.

#3 Gość_mnm

Gość_mnm
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2007 - 00:20

Myślę, że masz rację. A wszystko zależy od tego czy komuś będzie się chciało opisać to co mówisz w zasadach obiegu dokumentacji w firmie. Nie ma przepisu, który zobowiązywałby do stosowania RW i PZ przy każdej operacji.Może być jeden dokument zbiorczy na koniec miesiąca dla każdego kontrahenta i rodzaju materiału. Jeżeli dobrze zrozumiałam z tego co piszesz wynika, że te dowody są u was stosowane w odniesieniu do części materiałów /nie do materiałów podstawowych/ - no ale tu trzeba byłoby znać szczegóły i specyfikę firmy.

#4 Gość_Basia

Gość_Basia
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2008 - 11:54

hmm uważam, że najlepiej się tym zajmowac na bieżąco. później jest tylko bezsensowny zamęt

#5 Gość_delka

Gość_delka
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2008 - 21:48

Już Ci odpowiadam, jaki sens mają PZ i RW. Otóż chodzi o dokumentowanie zdarzeń gospodarczych - przyjęcie do magazynu niekoniecznie musi pokrywać się z datą wpływu faktury. Nie wiem w jakiej firmie pracujesz, ale w mojej to bardzo częty przypadek : przyjeżdża TIR, rozładunek, a kierowca ma tylko np. CMR-kę(dosawa z zagranicy) i np WZ-kę dostawcy. Materiały (towary idą w "ruch") , a za 2 tygodnie, albo i później (wiadomo jak ostatnio działa poczta) przychodzi listem faktura ze Słowacji, albo z innego zakątka globu, i do tego dzieje się to na przełomie miesięcy, albo czasem roku. Robisz remanent, faktury jeszcze nia ma, a Ty masz w magazynie częśc materiałów(towarów), reszta poszła do produkcji (materiały) lub na sprzedaż(towary). Jak rozliczysz stany magazynowe? Mogą wyjść ujemne :), jeżeli sprzedałeś coś czego jeszcze nie miałeś(no bo nie ma faktury). Do tego właśnie służy PZ . RW analogicznie. Nie wiem czy napisałam jasno dla kogoś kto zarządza jakością :), ale myślę ,że dla każdego jasne jest, że jeśli czegoś nie mam, to nie mogę tego sprzedać( a jeżeli towar/materiał przywiozą do magazynu, a faktura przyjdzie dużo później, to nie będę czekać na przyjęcie do magazynu aż otrzymam fakturę, tyko tym towarem obracam - PZ dokumentuje dostawę towaru/materiału, a faktura sprzedaż- powstanie zobowiązania).Życzę owocnej analizy mojej bazgraniny :.

#6 Gość_hej

Gość_hej
  • Goście

Napisano 23 luty 2008 - 23:55

widzicie date postu?

#7 Gość_slawek

Gość_slawek
  • Goście

Napisano 19 listopad 2008 - 09:02

data chyba malo istotna, bo problem ciekawy. Ja nigdy nie potrafie zrozumiec calego tego szumy w ogol dokumentow, skoro nie sa one wymagane prawnie - bo nikt ustawy nie przytoczyl

#8 Gość_dor-

Gość_dor-
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2009 - 14:25

właśnie gdzie o tym jest w ustawie ?

#9 Gość_pudzian

Gość_pudzian
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2009 - 15:18

hehe

#10 Gość_kasia

Gość_kasia
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2009 - 13:09

mam wz z magazynu i musze na podstawie tego dokumentu wystawic rachunek-co pozniej mam zrobic z ta WZ. czy mam dołaczyc do rachunku dla nabywcy czy mam zostawic pod kopia rachunku dla naszej jednostki . czy musze go zaksiegowac-prosze o dop

#11 Gość_ktoś

Gość_ktoś
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 11:00

Z reguły wz jest potwierdzeniem odebrania towaru przez klienta z magazynu, i na podstawie niej możesz wystawić fa czy rachunek. Faktura zakupu potrzebna jest ci do ustalenia kosztu własnego, bo ceny sprzedaży i tak masz wyższe i ustalone z góry. Nie zawsze dział sprzedaży w firmach znajduje się tam gdzie magazyn i na podstawie podpisanej wz wystawia dokument(rachunek lub fakturę) i przesyła go odbiorcy.. Możesz jeszcze prosić firmę wystawiającą fakturę o przesłąnie dokumentu faxem lub mailem i po problemie

#12 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 11 luty 2010 - 16:23

Dokumenty PZ i RW są niezbędne dla określenia odpowiedzialności majątkowej magazynierów. Wszystko jest dobrze dopóki jest dobrze, ale co się dzieje, gdy powstają braki magazynowe? Dzięki RW zawsze wiesz, kto i kiedy pobrał wydany produkt lub towar oraz kto go wydał.

#13 Gość_przedsiębiorca

Gość_przedsiębiorca
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2010 - 12:24

Moja firma zajmuje się wykonywaniem instalacji włamaniowych. Z reguły wygląda to tak, że kupuję materiały np.: kable, listwy i sprzęt elektroniczny, który następnie montuje u klienta. Po wykonaniu prac wystawiam fakturę na wykonaną usługę - fakturę ogólną bez wyszczególniania pozycji z poszczególnymi materiałami.Czy w takim przypadku - wciągając uprzednio zakupione materiały na magazyn - mogę później wykorzystać RW do rozpisania materiałów z magazynu na poszczególne roboty/wystawione faktury ?

#14 Gość_mika

Gość_mika
  • Goście

Napisano 18 listopad 2010 - 12:16

Witam Prowadze małe przedsiębiorstwo hanlowo usługowe. Moj problem dotyczy rozliczania się ze składu ? Firma z która współpracuje zaproponowała mi żebym u siebie w magazynie zrobiła skład ich towaru. Nigdy czegos takiego nie robiłam jak w związku z tym rozliczać sie mam z ta firma z tego towaru? Jesli ktoś prowadzi taki skład bardzo prosze o odpowiedz na jakich sie to odbywa zasadach i jak to wyglada prawnie jakie przepisy sie do tego odnodzą Pozdrawiam

#15 Gość_.

Gość_.
  • Goście

Napisano 18 listopad 2010 - 13:53

FV dokumentują ruch finasowo-księgowyRW i PZ ruch magazynowy Są to dwa tory niezaleznie ale równolegle biegnące.RW i PZ to dokumenty obrotu magazynowego i muszą być

#16 Gość_Agnieszka

Gość_Agnieszka
  • Goście

Napisano 18 listopad 2010 - 13:56

No to będzie z podaniem przepisów :)Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zawierające co najmniej dane określone w art. 21 ustawy o rachunkowości. Oprócz dowodów zewnętrznych obcych i własnych, mogą być nimi dowody wewnętrzne - dotyczące operacji wewnątrz jednostki, za które uważa się m.in. dowody księgowe potwierdzające przyjęcie towarów do magazynu, wydanie towarów z magazynu na zewnątrz, rozchód towarów wewnątrz jednostki itp. Są to np.: 1) dowód Pz - "Przyjęcie z zewnątrz'” _ dokumentujący przyjęcie towarów do magazynu i będący podstawą porównania ilości towarów przyjętych do magazynu z ilością wykazaną na fakturze zakupu,2) dowód Rw - "Rozchód wewnętrzny" - potwierdzający rozchód towarów na potrzeby wewnętrzne jednostki,3)dowód Zw - "Zwrot towarów" - dokumentujący np. zwrot towarów dostawcy (reklamacje),4) dowód Wz - "Wydanie zewnętrzne towarów" - potwierdzający np. wydanie towarów z magazynu w związku z ich sprzedażą,5) dowód Mm - "Przesunięcie międzymagazynowe" - dokumentujący przemieszczenie towarów między magazynami. Większość jednostek zwyczajowo stosuje powyższe dowody (formularze) obrotu magazynowego, ponieważ zapewniają one realizację przez kierownika jednostki odpowiedniej organizacji rachunkowości i kontroli wewnętrznej, które zostały nałożone przepisami ustawy o rachunkowości.

#17 Gość_everyman

Gość_everyman
  • Goście

Napisano 09 luty 2011 - 13:11

Co oznacza skrót PZ?

#18 Gość_d

Gość_d
  • Goście

Napisano 09 luty 2011 - 13:33

~everyman a umiesz czytać? czy to dla ciebie za dużo? spójrz na post wyzej

#19 Gość_Pilne bardzo

Gość_Pilne bardzo
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 19:36

Dostałam zatrudnienie w firmie usługowej i problem jest ogromny.Poprzedniczka przyjmowała FV Zakupu materiałów i rósł magazyn, wystawiała Wz pod FV Sprzedaży robocizny i materiałów. Więcej jest materiałów niż wystawionych Faktur. Ja myślę że powinny być RW na dane budowy bo materiał jest na budowach a nie na magazynie. Mam teraz problem Biuro rachunkowe uważa, że za dużo wydałam materiałów niż wystawiłam faktur. Płacimy wysoki podatek od magazynu, ale materiały są na budowie a nie w magazynie. Jak mam zmniejszyć stan magazynu i dlaczego nie mogę w miesiącu wydać więcej materiałów niż wystawie faktur sprzedaży.

#20 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 21:41

Jeżeli wydasz więcej materiałów niż wartościowo wystawisz więcej w fakturach sprzedaży, to albo sprzedajesz poniżej kosztów wytworzenia lub masz tzw. zwiększenie robót w toku.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych