Skocz do zawartości

kiedy nie płacimy FP i FGŚP

wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Eliza

Gość_Eliza
  • Goście

Napisano 29 marzec 2012 - 18:39

Jest jednak wyjątek, kiedy w ogóle nie płacimy składki na Fundusz Pracy, a ma to miejsce wówczas, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe będzie w danym miesiącu niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4830 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 marzec 2012 - 21:42

ale nie w każdym przypadku

#3 Gość_Eliza

Gość_Eliza
  • Goście

Napisano 30 marzec 2012 - 00:21

tzn. konkretnie kiedyDołączona grafika

#4 Kuba

Kuba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 30 marzec 2012 - 06:19

Składki na Fundusz Pracy nie płacimy jeżeli pracownik w przeliczeniu na pełny miesiąc nie osiąga minimalnego wynagrodzenia np. masz osobę zatrudnioną na 1/2 etatu, która pracuje od poniedziałku do piątku po 4 h i miesięcznei zarabia 1300 zł brutto (w takim przypadku FP nie naliczasz)Dodatkowo składek na FP i FGŚP nie opłacamy za pracownice powracające po urlopie macierzyńskim i wychowawczym oraz za osoby, które ukończyły 55 lat (kobieta) 60 lat mężczyzna.Zwolnienie przysługuje także przez okres 12 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione po 30.06.2009, które ukończyły 50 lat i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych PUP

"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz"

#5 Gość_Eliza

Gość_Eliza
  • Goście

Napisano 31 marzec 2012 - 01:31

wielkie dzięki za konkretną odp.

#6 Gość_Eliza

Gość_Eliza
  • Goście

Napisano 31 marzec 2012 - 01:38

co z FP jak byłam na zw. lekarskim 25 dni w styczniu i podst .wymiaru wyszła 900.0 ZL a wynagrodz. wynos 1500.0z -Działalność jednoosobowa- to mam płacić?

#7 Gość_Eliza

Gość_Eliza
  • Goście

Napisano 31 marzec 2012 - 01:39

co z FP jak byłam na zw. lekarskim 25 dni w styczniu i podst .wymiaru wyszła 900.0 ZL a wynagrodz. wynos 1500.0z -Działalność jednoosobowa- to mam płacić?

#8 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2012 - 08:02

a ja mam inne pytaniepracownica zataiła fakt, że pracuje u innego pracodawcyu mnie ma 1/2 etatu i nie odprowadzałam FP u tego drugiego też ma 1/2 i też nie odprowadzał on od niej FP.Ja potrącałem ulgę podatkową a ten drugi pracodawca nie. Wynagrodzenie obaj stosujemy po 750,00 PLN brutto (czyli z minimalnego)Mam kontrol z ZUS za okres 2009, 2010, 2011. Dodam jeszcze, że pracownicę zatrudmniam od 2004 roku Kazali mi złożyć korekty i dopłacic FP czy to jest zgodne z przepisami??????????? A jeśli tak to w czy muszę korygować od roku 2004 do dziś????????????Bardzo proszę o szybka odpowiedz!!!

#9 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3165 postów

Napisano 21 sierpień 2012 - 08:23

Jeżeli kontrola była za lata 2009 - 2011 to według mnie te lata korygujesz, będziesz miał wpisane w zaleceniach pokontrolnych. Natomiast rok 2012 powinieneś sam skorygować

#10 Gość_megi

Gość_megi
  • Goście

Napisano 22 październik 2012 - 21:53

czy pomimo wypłaty mniejszej niż minimalna krajowa jednak dot. umowy zlecenia nie odprowadzam składki FGŚP? bo FP na pewno, jednak ja nawet w programie Optima nie widze takiej opcji jak nie naliczaj skłądki FGŚP. Przeczytałam gdzieś, że ten warunek (min. krajowa) akurat nie zwalnia z płacenia FGŚP, czy szłusznie?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy