Skocz do zawartości


Zdjęcie

podanie o urlop ojcowski przed planowaym porodem dziecka


wróć do serwisu Kadry 19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Piotr

Piotr

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 208 postów

Napisano 29 marzec 2012 - 11:08

WitamCzy pracownik może złożyć podanie o urlop ojcowski przed planowanym porodem dziecka?Matka może złożyć podanie o urlop macierzyński na dwa tygodnie przed planowanym porodem, czy ojciec dziecka ma również takie prawo w związku z urlopem ojcowskim?Jeśli tak to jakie dokumenty musi dostarczyć?Z góry dziękuję za odpowiedź.

#2 Gość_MałaMi

Gość_MałaMi
  • Goście

Napisano 29 marzec 2012 - 11:28

w art. 182 z 3 par.1 jest napisane, że pracownik-ojciec wychowujący dziecko, a przed porodem jeszcze tego dziecka nie wychowuje, więc moim skromnym zdaniem nie może Dołączona grafika

#3 zołza

zołza

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1717 postów

Napisano 29 marzec 2012 - 11:30

Podanie może złożyć, ale korzystać może dopiero od dnia urodzenia się dziecka.; do udzielenia urlopu ojcowskiego konieczny jest akt urodzenia dziecka.

CARPE DIEM!


#4 Piotr

Piotr

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 208 postów

Napisano 29 marzec 2012 - 11:34

załóżmy że podanie złoży na tydzień przed porodem dziecka, czy w związku z tym musi dostarczyć zaświadczenie od ginekologa o planowanym terminie porodu?

#5 zołza

zołza

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1717 postów

Napisano 29 marzec 2012 - 11:55

Moim zdaniem w takiej sytuacji pracodawca może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego (nawet, jeśli pracownik przedstawi zaświadczenie o planowanym porodzie).

CARPE DIEM!


#6 Piotr

Piotr

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 208 postów

Napisano 29 marzec 2012 - 12:11

pracodawca się zgadza, tylko czy oprócz tego podania o ojcowski, pracownik musi obowiązkowo dostarczyć to zaświadczenie o planowanym porodzie?

#7 zołza

zołza

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1717 postów

Napisano 29 marzec 2012 - 12:13

Podstawą do udzielenia urlopu ojcowskiego jest podanie pracownika i akt urodzenia dziecka (a nie zaświadczenie o planowanym porodzie).

CARPE DIEM!


#8 Gość_Ula

Gość_Ula
  • Goście

Napisano 29 marzec 2012 - 12:28

Zaświadczenie o planowym porodzie nie jest dokumentem upoważniającym do urlopu ojcowskiego. Tylko i wyłącznie akt urodzenia dziecka.

#9 Piotr

Piotr

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 208 postów

Napisano 29 marzec 2012 - 12:38

ok. dzięki, myślałem że to jest podobnie jak u pracownicy, która gdy chcę skorzystać z urlopu macierzyńskiego przed porodem musi dostarczyć zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu.

#10 Piotr

Piotr

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 208 postów

Napisano 29 marzec 2012 - 13:32

Na zakończenie tematu:15. Co się dzieje, w sytuacji, gdy wniosek o urlop ojcowski zostanie złożony bez zachowania terminu?Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek składany przez uprawnionego pracownika w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu. Pracodawca musi uwzględnić taki wniosek. Natomiast złożenie wniosku z krótszym, niż 7 dni wyprzedzeniem nie wiąże pracodawcy. Pracownik może wówczas skorzystać z urlopu ojcowskiego w innym terminie, do chwili ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia, o czym warto go powiadomić. Pracodawca może także dobrowolnie udzielić w takim przypadku urlopu ojcowskiego, nie ma jednak takiego obowiązku.

#11 Piotr

Piotr

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 208 postów

Napisano 14 luty 2013 - 09:15

Wracając do tematu, prawie po roku przerwy Dołączona grafika
czy coś się w tej sprawie zmieniło?
załóżmy taką sytuację pracownik chciałby od razu skorzystać z urlopu ojcowskiego od dnia porodu swojego dziecka a pracodawca wyraża na to zgodę, czy może pracownik ten i tak musi poczekać to 7 dni od dnia porodu dziecka i wtedy dopiero będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego.

#12 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 14 luty 2013 - 09:35

ależ skąd, nie musi czekać, jesli pracodawca się zgadza. Termin 7 dni jest dany dla wygody pracodawcy, aby mógł zorganizować pracę na czas nieobecności pracownika
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#13 Gość_Agnieszka

Gość_Agnieszka
  • Goście

Napisano 14 luty 2013 - 09:37

jeżeli pracownik złoży wniosek 7 dni przed datą rozpoczęcie urlopu-pracodawca musi go udzielić.jeżeli wniosek jest "z dziś na jutro" - pracodawca może się zgodzić ale nie musi. to jego dobra wola

#14 Piotr

Piotr

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 208 postów

Napisano 14 luty 2013 - 09:38

a znasz doriss jakieś podobne przypadki z życia wzięte?

#15 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 14 luty 2013 - 09:40

tak, trafiłeś. naszemu pracownikowi przedwczoraj urodziła się córka, ma w domu jeszcze jedno małe dziecko i zwrócił sie o udzielenie mu 2 dni okolicznościowych i url. ojcowskiego od razu, od wczoraj. Bez problemu szef się zgodził.
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#16 Piotr

Piotr

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 208 postów

Napisano 14 luty 2013 - 09:54

dzięki wszystkim za informacje, myślę skoro pracodawca wyraża na to zgodę to raczej ZUS nie powinien się o to "rzucać" :)

#17 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5438 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 14 luty 2013 - 09:56

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika -ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Jeżeli pracownik złóży wniosek w krótszym terminie pracodawca może odmowic ale też może się zgodzic.

#18 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 14 luty 2013 - 10:15

dzięki wszystkim za informacje, myślę skoro pracodawca wyraża na to zgodę to raczej ZUS nie powinien się o to "rzucać" Dołączona grafika

A czemu niby ZUS miałby to kwestionować ,??? Czy to naprawde juz jakaś psychoza na tym forum z ZUSem ??? Przeciez pracownik,któremu urodziło się dziecko ma prawo do takiego urlopu , więc co niby ZUS mógłby kwestionować ???

#19 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5438 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 14 luty 2013 - 10:19

Od dobrej woli pracodawcy zalezy czy udzieli go wczesniej. I pracownik ma do niego prawo a ZUS ma obowiazek wypłaty.

#20 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 14 luty 2013 - 10:35

ZUS nie udziela urlopu ojcowskiego, jedynie wypłaca świadczenie, więc rzucać się nie ma o co:-)
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych