Skocz do zawartości

Jak księgować? (inna data wystawienia faktury a inna data sprzedaży)

wróć do serwisu Księgowość 50 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_maja

Gość_maja
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2008 - 15:54

W którym miesiącu należy księgowac fakturę jeśli data wystawienia faktury jest np. 05.07.2008 a data sprzedaży czerwiec 2008. Czy wpisać do KPiR jeszcze w miesiącu czerwcu czy można zaliczyć na lpiec?

#2 Gość_dorota

Gość_dorota
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2008 - 15:56

zależy co kupione jeśli towar-materiał to w czerwcu z datą przyjęcia towarów, jeśli inne to w lipcu . A do VAT to w momencie otrzymania faktury

#3 Gość_marzena

Gość_marzena
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2008 - 21:08

ja wystawiam PK do miesiąca czerwca i księguje tak: (np. usługa transportowa ): netto na PK w czerwcu księguje- WN 420 i MA 300 oraz 510 i 490. Natomiast w lipcu księguję fakturę, WN 300 a Ma 202 oraz Wn VAt.(no i VAT rozliczamy w lipcu, a konto 300 nam się zamknie).

#4 Gość_maja

Gość_maja
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2008 - 10:13

Ja nie jestem płatnikiem vat. Do KPiR wprowadzam kwotę brutto. Są to faktury które wystawiam innym instytucjom za świadczone przez naszą firmę usługi. Zapłata za faktury następuje również w lipcu. Ja wprowadzam to wszystko w lipcu, tylko zastanawia mnie fakt czy nie powinnam w czerwcu? Czy robię słusznie?

#5 Gość_laguna02

Gość_laguna02
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2008 - 10:37

istotna jest tylko data fizycznego otrzymania towaru.jeżeli otrzymałaś go w czerwcu to do KPiR idzie w czerwiec.jeżeli chodzi o usługi to bywa różnie, ale o ile nie jest to "budowlanka" istotna jest data protokołu, albo jakiegoś innego dokumentu zdawczo-odbiorczego usługi,bo to on potwierdza kiedy wystąpiło faktyczne zdarzenie gospodarcze.

#6 Gość_marzena

Gość_marzena
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2008 - 12:42

ja na fakturze jeśli chodzi o usł transprtowe konkretnie napisane że "miesiąc sprzedaży czerwiec".

#7 Gość_dorota

Gość_dorota
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2008 - 12:51

Maju tobie chyba chodzi o wasze sprzedażowe faktury. Zasada jest taka że do przychodów księgujesz w momencie wydania towaru,wykonania usługi , chyba że faktura była wystawiona wcześniej to z datą faktury.Dlatego powinnaś do KPIR przychód zaksięgować w czerwcu. A poza tym bardzo szeroko omawiany był ten temat około tygodnia temu.

#8 Gość_maja

Gość_maja
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2008 - 12:58

Dzięki Dorotko, spróbuję poszukać tego tematu.

#9 Gość_dorota

Gość_dorota
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2008 - 13:11

masz go już na tej stronie

#10 Gość_Basia1

Gość_Basia1
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2008 - 15:07

za dzien poniesienia kosztu od 2007 roku uważa się datę wystawienia faktury w obydwu metodach czyli po datą wystawienia niezaleznie od płatności

#11 Gość_dorota

Gość_dorota
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2008 - 15:57

my tu nie mówimy o kosztach a o przychodach.

#12 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2008 - 16:01

Cześc Dorota ;-)))Oj! baaaaardzo szeroko był temat poruszany.Łącznie z kilkoma podstawami prawnymi, inerpretacją US i.... wiele wiele .

#13 Gość_dorota

Gość_dorota
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2008 - 16:05

ale ludzie piszą swoje pytania , a wystarczyłoby poczytać wcześniejsze wypowiedzi.Tak jak z tym tematem o certyfikat, co chwile ktoś od nowa zadaje to pytanie.

#14 Gość_mandziola

Gość_mandziola
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2008 - 16:11

Problem jest jeden - nie ma opcji "szukaj". Gdyby była nie zadawano by tych samych pytań, bo każdy bez problemu znalazłby sobie to co potrzebuje, a pytał o to czego nie może znaleźć:)). Może trzeba poprosić administratora (jesli to mozliwe do zrobienia, oczywiście) o dodanie takiej opcji.

#15 Gość_dorota

Gość_dorota
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2008 - 16:16

no niby jest tu sortowanie wg tematów ale to chyba nie najlepsze rozwiązanie, sortuje po prostu alfabetycznie

#16 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2008 - 16:25

Oczywiście macie rację.Tylko że co niektórzy są naprawdę baaardzo leniwi.Bo ani szukaj... ani czytaj....tylko " gotowce" to nie jest dobra cecha " Księgowego"Trzeba by zgłosic do ADMINA.

#17 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2008 - 16:26

O Mateńko! Nie chciała bym szukac tematu w/g tego "sortowania"....

#18 Gość_PIT

Gość_PIT
  • Goście

Napisano 11 marzec 2009 - 12:39

HEJ,POD JAKĄ DATĄ ZAKSIĘGOWAĆ FAKTURĘ KOSZTOWĄ NP.ZA USŁUGI LEASINGOWE,NA KTÓREJ DATĄ WYSTAWIENIA JEST NP.28 LUTY A DATĄ SPRZEDAŻY JEST 7 MARZEC? GDZIE VAT A GDZIE KOSZTY?POZDRO..

#19 Gość_PIT

Gość_PIT
  • Goście

Napisano 11 marzec 2009 - 13:12

HEJ,OTRZYMAŁEM DUPLIKAT FAKTURY DOTYCZĄCEJ ROKU OBROTOWEGO POPRZEDNIEGO Z DATĄ WYSTAWIENIA ROKU BIERZĄCEGO.SPRAWOZDANIE ROCZNE JEST JUŻ ZAMKNIĘTE ODNOŚNIE ROKU POPRZEDNIEGO.CO ROBIĆ?? POZDRO...

#20 Gość_PIT

Gość_PIT
  • Goście

Napisano 11 marzec 2009 - 13:14

LUDZIE CO JEST,CZY MAM DOPISAĆ..POMOCY!!??

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy