Skocz do zawartości

Wypłata wynagrodzenia chorobowego - koszty uzyskania

wróć do serwisu Księgowość 59 odpowiedzi w tym temacie

#41 Gość_ula

Gość_ula
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2010 - 10:09

Prosze o podpowiedż czy mogę odliczyć koszty i ulgi za poprzedni miesiąc jesli zapomniałam ich ując w poprzednim miesiącu

#42 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2010 - 10:14

nie możesz,ulga i kup przysługują raz w miesiącu,pracownik w zeznaniu rocznym to sobie odbierze

#43 Gość_Ala

Gość_Ala
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2010 - 18:47

Mam problem wypłaciłam pracownik pracował w mojej firmie do 31.12.2009 w marcu 2010 wypłaciłam nu nagrodę roczna czy powinnam odliczyć mu kup i ulgę podatkową czy nie przecież on już nie był w już stosunku pracy, a jeśli tak to jak to skorygować. Proszę o pomoc z góry dziękuję

#44 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2010 - 23:22

W takim przypadku należało zastosować tylko koszty, bo była to wypłata wynagrodzenia i kup są należne, ustanie zatrudnienia jest tu nieistotne. Braku kosztów już nie skorygujesz, wg mnie do PIT-11 należy dołączyć informację, że może on dodać sobie kup za ten przychód.

#45 Gość_Ala

Gość_Ala
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2010 - 09:29

Bardzo dziękuję. Ale jak taką informację dołączyć, to nie prościej pracownikowi je wpisać w Pit 11 to sobie odbierze nadpłacony podatek przecież jak mówisz nu przysługują, pomóżcie gdzie mogę się tego dowiedzieć jak to teraz prawidłowo zrobić. Dziękuję za każdą pomoc

#46 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2010 - 23:51

Pewnie prościej, ale w PIT-11 muszą być wpisane faktycznie zastosowane koszty a nie takie jakie powinny być - możesz spróbować zadzwonić do swojego US jak oni się zapatrują na to co proponujesz.

#47 Gość_justa

Gość_justa
  • Goście

Napisano 14 październik 2010 - 10:25

witam wszystkich mam pytanie czy kup w picie rocznym wykazuje się również od miesięcy w których pracownik otrzymywał zasiłek chorobowy z zus czy za te miesiące nie dodaje kup i np jezeli pracownik pracowal 3 miesiace i 33 dni pobierał wynagrodzenie za czas choroby płatne z środków pracodawcy to za ten czas licze do rocznego pita a za pozostałe miesiące już nie doliczam jeżeli cały pozostały czas przebywał na zasiłku chorobowym płatnym z zus

#48 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 14 październik 2010 - 12:18

~justa, a na jakiej podstawie sporządzasz pracownikowi PIT-11???Chyba na podstawie rocznej karty wynagrodzeń, która zawiera miesięczne zestawienia z listy płac prawda?Zasiłki z ZUS Cię nie interesują, pracownik otrzyma PIT z ZUS-u.

#49 Gość_isa

Gość_isa
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2010 - 15:19

mam wyrownanie wynagrodzenia chorobowego w wysokości 324,47 zł brutto, Nie pracuje już od kilku miesiecy, miał podwyższone kup. Ile to wyjdzie netto ?tyle samo co brutto ?

#50 Gość_Jola

Gość_Jola
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2010 - 19:48

witam wszystkich. mam pytanie, od miesiąca jestem na zwolnieniu lekarskim ciążowym. Wpłynęła mi dziś wypłata i niemiło mnie zaskoczyła. Byłam pewna, że będę miała wliczone weekendy, a wygląda na to że dostałam czystą wypłatę. Jak to jest w końcu z weekendami podczas chorobowego. Przecież nie choruję od poniedziałku do piątku. Czy ktoś mi pomoże? Dodam jeszcze że pracowałam czasem w weekendy w tej firmie. Dziękuję z góry za pomoc.

#51 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2010 - 23:34

Na pewno chorobowe masz policzone za wszystkie dni, na które opiewało twoje zwolnienie. Bo nalicza się za ilość wskazaną na ZLA, bez wyłączania sobót i niedziel. Tylko jeśli spodziewałaś się takiej samej wypłaty jak za pracę, to byłaś w błędzie. Chorobowe wylicza się ze średniej wynagrodzeń z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, i dlatego wypłata nigdy nie jest taka sama jak normalnego wynagrodzenia.

#52 Gość_Jola

Gość_Jola
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2010 - 11:54

Witam. Dzięki za odpowiedź. Pracowałam w 40 godzinnym wymiarze pracy a za weekendy płacone miałam 100%, więc gdybym miała tych setkowych weekendów bardzo dużo wciągu tych 12 miesięcy z których wyliczana jest średnia to moje obecne wynagrodzenie wyglądałby o wiele lepiej. Ostatecznie nie jest tak źle po prostu nie potrzebnie nastawiałam się na nie wiadomo jaką kasę, stąd to późniejsze rozczarowanie. Dzięki jeszcze raz. Pozdrawiam

#53 Gość_Asia

Gość_Asia
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2011 - 12:28

20 października zaczęło mi się chorobowe z tytułu ciąży. które trwało nieprzerwanie do dnia 19 lutego. Jestem nauczycielem i wypłata wpłacana jest na miesiąc. w październiku dostałam wynagrodzenie normalnie bo nikt nie wiedział, że lekarz da mi l4. W listopadzie jednak dostałam już tylko połowę wypłaty. Teraz wróciłam do pracy po macierzyńskim i okazało się, że wypłata listopadowa musi być potrącona bo miałam cały listopad chorobowe a to już ZUS powinien płacić. Z tego co wiem to przez 30 dni chorobowego płaci pracodawca. Czy mam rację?

#54 Gość_Bogumiła

Gość_Bogumiła
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2011 - 15:09

W listopadzie powinno być potącone nadpłacone wynagrodzenie za październik a wypłacone chorobowe za 12 dni października, w grudniu potrącone chorobowe za listopad (zapłacone przez pracodawcę 21 dni chorobowego , reszta płatna z ZUS)w styczniu potrącone chorobowe za grudzień , w lutym potrącone chorobowe za styczeń itd. Tak,że po powrocie moze się zdarzyć że nauczyciel nie otrzyma wynagrodzenia, bo wcześniej miał nadpłacone.. w listopadzie otrzymałaś mało , bo potrącili ci październik a za chorobowe dostałaś średnią z 12 m-cy. Idź do księgowej lub osoby ,która sporządza listę płac i na pewno otrzymasz stosowne wyjaśnienie.Nie wiem,czy jesteście dużą jednostką (powyżej 21 osób)i chorobowe z ZUS wypłącane jest w zakładzie pracy czy przesyła wam ZUS na konto.

#55 Gość_Iwa

Gość_Iwa
  • Goście

Napisano 08 marzec 2012 - 17:38

Witam, mam mały problem i może ktoś będzie umiał mi pomóc. Pracuję w firmie X w miesiącu listopadzie wypłaciłam wynagrodzenie chorobowe za jeden dzień w kwocie 39 zł oraz 1130 zł za zasiłek chorobowy. Odlczyłam koszty uzyskania przychodów w kwocie właśnie 39 zł tyle ile wyniosło wynagrodzenie chorobowe za ten jeden dzień. Czy zrobiłam to dobrze?? Czy mogłam odliczyć to od koszów uzyskania przychodów??? Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję

#56 Mirasek

Mirasek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 15 marzec 2012 - 15:54

Z wynagrodzenia za czas czas choroby należy odliczyć KUP.Postąpiłaś prawidłowo.Pracownik w rozliczeniu rocznym, może sobie odliczyć koszty w pełnej wysokości, jakie mu w danym roku przysługują.

#57 Gość_Karolina

Gość_Karolina
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2012 - 13:22

Wynagrodzenie chorobowe podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ustawy o pdof.

Zasiłki pieniężne z ubezpieczenia chorobowego podlegają opodatkowaniu jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o pdof.

W przypadku gdy pracodawca obok zasiłku chorobowego wypłaca w danym miesiącu kalendarzowym świadczenia stanowiące przychody ze stosunku pracy (w tym także wynagrodzenie chorobowe), to przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy uwzględnia koszty uzyskania przychodu.
Zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych pracodawca ustala od łącznej kwoty przychodu. Natomiast koszty uzyskania przychodu może odliczyć wyłącznie od przychodu z tytułu stosunku pracy i tylko do wysokości tego przychodu.

"Wynagrodzenie chorobowe podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ustawy o pdof.

Zasiłki pieniężne z ubezpieczenia chorobowego podlegają opodatkowaniu jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o pdof.

W przypadku gdy pracodawca obok zasiłku chorobowego wypłaca w danym miesiącu kalendarzowym świadczenia stanowiące przychody ze stosunku pracy (w tym także wynagrodzenie chorobowe), to przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy uwzględnia koszty uzyskania przychodu.
Zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych pracodawca ustala od łącznej kwoty przychodu. Natomiast koszty uzyskania przychodu może odliczyć wyłącznie od przychodu z tytułu stosunku pracy i tylko do wysokości tego przychodu."

Czy zgodnie z tym co jest napisane powyżej powinny się naliczać KUP w sytuacji, gdy pracownik otrzymał zasiłek chorobowy ale do przychodów w tej samej LP doliczono mu ubezpieczenie na życie i potrącono od niego podatek?

#58 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5104 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 lipiec 2012 - 21:24

"W przypadku gdy pracodawca obok zasiłku chorobowego wypłaca w danym miesiącu kalendarzowym świadczenia stanowiące przychody ze stosunku pracy" - ale tu nie ma wypłaty świadczenia, bo ubezpieczenia się nie wypłaca. Moim zdaniem w tym przypadku kup nie należy uwzględniać.

Od tego ubezpieczenia nie potrącono składek ZUS, tylko zaliczkę na podatek ?

#59 Gość_Karolina

Gość_Karolina
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2012 - 11:24

tak zgadza sie - od ubezpieczenia potrącamy tylko podatek.W takim wypadku jesli np. pracownik przez cały miesiąc przebywa na zasiłku chorobowym i w tej samej LP ma doliczone do przychodu ubezpieczenie na zycie 40zł i odprowadzony podatek 7zł - to KUP program liczy mi w wysokości 40zł.Czy to jest prawidłowe czy powinnam usuwać KUP?

#60 Gość_Magda

Gość_Magda
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2012 - 08:43

podbijam temat. Mi też program uwzględnia KUP a wydaje mi się, że nie powinien mimo, że mam doliczone ubezpieczenie na życie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych