Skocz do zawartości


świadectwo pracy ,umowy na czas określony

świadectwo pracy umowy na czas określony

wróć do serwisu Kadry 18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_aneczka45

Gość_aneczka45
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2013 - 10:58

Mam pytanie, konkretnie chodzi o ustawię dotyczącą wydawania świadectw pracy po przepracowanych 24 miesiącach. Mam pracownice zatrudnioną w firmie od 05.08.2009 rok ( na 6 m-cy) na czas określony, następnie umowa na zastępstwo od 05.02.2010 do sierpnia 2010 później znów na zastępstwo w 2011 i na zastępstwo na przełomie 2011/2012. Od 01.07.2012 do 30.04.2013 r. umowa na czas określony. W tym czasie nie zostało wystawione ani jedno świadectwo pracy , bo nie było przerwy w zatrudnieniu, pracownik nie składał wniosku o wydanie świadectwa ,i nie było takiego obowiązku ale w związku z nową ustawa nie bardzo wiem jak teraz postąpić. Czy jedno zbiorcze świadectwo za całe te zatrudnienie. cz od 2009 do 2013 czy jakoś podzielić te okresy zatrudnienia?

#2 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6956 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 kwiecień 2013 - 11:08

Skoro do tej pory nie wystawiłaś świadectw pracy ,to wystaw jedno zbiorcze świadectwo na koniec kwietnia br. z końcem umowy trwajacej obecnie na czas okreslony.

#3 Gość_aneczka45

Gość_aneczka45
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2013 - 11:12

a jeżeli zawieram dalej umowę o pracę na czas zastępstwa z w/w pracownicą do powrotu zastępowanej osoby to co ? Mimo wszystko wystawić św. pracy za wcześniejszy okres , dobrze rozumiem?

#4 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5533 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 03 kwiecień 2013 - 11:18

Umowa na zastepstwo jet traktowana jako umowa na czas okreslony. Wystaw 30.04.2013 r.

#5 Katarzynka

Katarzynka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 769 postów

Napisano 03 kwiecień 2013 - 11:19

Są różne szkoły interpretacji tego przepisu, jedna mówi, że skoro pierwsza umowa została zawarta przed 2011 rokiem to nie wystawiasz.

#6 Gość_aneczka45

Gość_aneczka45
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2013 - 11:28

Czyli wystawić za cały okres zatrudnienia - przed wejściem ustawy i w trakcie jej obowiązywania do momentu zakończenia zatrudnienia, czyli z dniem rozwiązania za wszystkie zawarte umowy na jednym świadectwie pracy tak?

#7 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5533 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 03 kwiecień 2013 - 11:34

Jeżeli masz mozliwosc cofniecia czasu......nie wystawilas przed nowelizacja kp

#8 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6956 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 kwiecień 2013 - 11:35

Należy wystawić za cały okres ,ponieważ nie zostawisz przecież umowy z 2009 roku. chociaż zgodnie z art. 3 ustawy nowelizującej, określone w art. 97 § 11-13 K.p. nowe zasady wydawania świadectw pracy stosuje się do stosunków pracy nawiązanych na podstawie umów o pracę wymienionych w tych przepisach, poczynając od dnia wejścia w życie noweli, tj. od 21 marca 2011 roku.

#9 Gość_aneczka45

Gość_aneczka45
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2013 - 11:55

no właśnie ale zostaje mi okres przed wejściem w życie ustawy a wcześniejsze umowy były zawarte w okresie od 05.08.2009 -04.02.2010 r - czas okereślony, nastepnie 05.02.2010-31.08.2010 - na zastepstwo, póżniej 01.09.2010 r -30.06.2011 r. na zastepstwo i za to wystawiłabym świadectwo 1 a nastepnie za okres od 01.07.2011 do zakończenia umowy w dniu 30.04.2013 r. następne świadectwo pracy

#10 Gość_aneczka45

Gość_aneczka45
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2013 - 11:57

czyli za każdą następna umowę po ustawie policzyłabym 24 m-ce i wtedy wystawiła świadectwo pracy po nowelizacji, czy to byłoby zgodne z prawem?

#11 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 03 kwiecień 2013 - 13:08

jesli to zatrudnienie powstało przed wprowadzeniem nowelizacji, to stosujesz do niego strare zasady i wystawiasz jedno swiadectwo po zakończeniu pracy.

#12 Gość_aneczka45

Gość_aneczka45
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2013 - 13:21

zatrudnienie tak naprawdę trwa od 2009 roku, bez żadnej przerwy w zatrudnieniu tylko umowy są zawierane na czas określony lub na zastępstwo, na różne okresy i pracownik nie zgłaszał żeby mu wystawić świadectwo na żądanie

#13 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5533 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 03 kwiecień 2013 - 15:42

Do 20 marca 2011 roku miałaś obowiązek wystawić świadectwo pracy

#14 Gość_aneczka45

Gość_aneczka45
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2013 - 19:05

no ale nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 21 marca 2011 roku i od tego czasy istnieje obowiązek wydania świadectwa pracy dla umów o łącznym okresie 24 m-cy. a wcześniej było tak ze jeżeli okresy zatrudnienia następowały po sbie to nie było obowiązku wydawania świadectwa pracy , no chyba ze na prośbę pracownika, czy coś pomyliłam?

#15 Katarzynka

Katarzynka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 769 postów

Napisano 03 kwiecień 2013 - 19:33

Tak jak napisała Ida - wystawisz zbiorcze świadectwo pracy po zakończeniu stosunku pracy, bo początek zatrudnienia jest przed 21.03.2011 r. i tych umów nie dotyczy ten przepis.

#16 Gość_aneczka45

Gość_aneczka45
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2013 - 06:48

Nawet jeżeli dalej z tym pracownikiem zawieram kolejną umowę na czas określony to teraz moge wypisać świadectwo pracy za wcześniejsze lata do dnia 30.04.2013 r. i na nowa umowę od 01.05.13 r. wypiszę nowe świadectwo pracy po zakończeniu umowy tak?

#17 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6956 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 kwiecień 2013 - 09:36

Nawet jeżeli zawierasz z pracownikiem kolejną umowę należy teraz wystawić świadectwo pracy za wszystkie umowy ,które się już zakończyły.Nową umowę zawierasz na czas określony czy na zastępstwo ?

#18 Gość_aneczka46

Gość_aneczka46
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2013 - 12:58

na zastępstwo, do powroty zastępowanego pracownkia

#19 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5533 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 05 kwiecień 2013 - 15:44

Umowa na czas zastępstwa jest umową na czas określony więc nie musisz wystawiać teraz.



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: świadectwo pracy, umowy na czas określony

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych