Skocz do zawartości

Zdjęcie

Roczny urlop macierzyński

wróć do serwisu Księgowość 116 odpowiedzi w tym temacie

#1 dru8d

dru8d

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 25 marzec 2013 - 17:55

Witam. Mam parę pytań na temat rocznego urlopu macierzyńskiego. Moja żona może urodzić dziecko w każdej chwili. Niestety ustawa o tym urlopie jest nadal w fazie projektu. Ma wejść w życie 1 września 2013 roku. Chcielibyśmy skorzystać z tego rocznego urlopu od razu z zasiłkiem w wysokości 80% dochodu. Czy w tej chwili jest to w ogóle możliwe? Czy można składać podanie do zakładu pracy o roczny urlop macierzyński już teraz?My razem z żoną doszliśmy do wniosku, że skoro ustawa nie jest podpisana to nie można tego zrobić. Przez pierwsze pół roku urlopu żona będzie dostawała 100% dochodu, a przez następne 60%. Jednak jako laicy szukamy potwierdzenia od kogoś kto się po prostu na tym zna. Czy z tym pytaniem należałoby zwrócić się do miejscowego oddziału ZUSu? Proszę o informację, bo sprawa dla nas jest bardzo pilna! Z góry dziękuję za odpowiedzi.

#2 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1133 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 25 marzec 2013 - 19:35

Witaj !Tak na szybko zapoznaj się z linkim poniżej dużo powinien Ci w tej kwestii wyjaśnić bo w zasadzie są tam przedstawione odpowiedzi na pytania które zadałeś powyżej- gdyby jednak coś nadal było niejasne pytaj dalej:http://www.mpips.gov...p-rodzicielski/

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

#3 dru8d

dru8d

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 25 marzec 2013 - 21:05

Dziękuję za odpowiedź, ale niestety w wymienionym źródle jest to wszystko opisane mało szczegółowo.

Są wymienione dwie opcje (cytuję z pytaniem):

Co muszę zrobić, żeby skorzystać z rocznego urlopu rodzicielskiego? Czy muszę to gdzieś zgłosić? Jeśli tak to gdzie i kiedy?

Projekt przewiduje dwa sposoby skorzystania z rocznego urlopu w związku z urodzeniem się dziecka:
a ) złożenie pracodawcy na co najmniej 14 dni przed przewidywaną datą porodu pisemnego wniosku o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze albo
b ) złożenie pracodawcy w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem dodatkowego urlopu macierzyńskiego pisemnego wniosku o udzielenie takiego urlopu, a następnie w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego - pisemnego wniosku o udzielenie takiego urlopu.

Uproszczę moje pytanie do granic możliwości. Czy moja żona może skorzystać w tej chwili z zacytowanej opcji A, czy też tylko z opcji B?

Nie zapominajmy, że jest to nadal projekt ustawy!

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6815 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 marzec 2013 - 21:37

Ponieważ ustawa jest jeszcze nie podpisana ,więc jeżeli nie jest ogłoszona w Dzienniku Ustaw trudno pisać podanie o urlop ,który jest w fazie projektu.
Wariant B zacytowany przez Ciebie na pewno , Was obowiązuje ,co do terminów składania kolejnych podań.Z tego co wszyscy wiemy z nowego urlopu bedą mogły skorzystać wszystkie mamy ,które urodzą dzieci po 17 marca 2013 roku.
Jeżeli firma ,w której pracuje żona liczy mniej niż 20 pracowników i urlop macierzyński wypłaca ZUS zwróć się z zapytaniem bezpośrednio do ZUS zapisując sobie dane osoby ,która udziela informacji.Natomiast, jeżeli pracodawca wypłaca swiadczenie ,powinien uwzględnić podanie po wejściu w życie ustawy.Byc może ,że zostaną ogłoszone wytyczne jak postepować z rodzicami ,których dzieci urodziły się pomiędzy 17 marca 2013 a 1 września 2013.

#5 Gość_Magda

Gość_Magda
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2013 - 17:44

Narazie nie można korzystać z tej ustawy gdyż ona jeszcze nie obowiązuje dlatego najpierw idzie się na 100% a dopiero potem 60% nie można narazie wybrać opcji ze na rok i płatne 80%.Też urodziłam dziecko 28 marca i rozmawiałam z panią z ministerstwa na ten temat

#6 Gość_MONIKA

Gość_MONIKA
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2013 - 11:59

Czyli rozumiem że składała pani po staremu - o podstawowy macierzyński i dopiero jak sie bedzie kończył to złozy pani o kolejne pół roku ?

#7 Gość_IZZZ

Gość_IZZZ
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2013 - 16:29

A co z kobietami ktore maja umowe na czas okreslony? wiem ze od dnia porodu do konca umowy przysluguje mi urlop macierzynsi a potem zasilek z zus, i teraz nie wiem czy mi przysluguje roczny urlop skoro nie bede juz zatrudniona?

#8 Gość_Mama Szymka

Gość_Mama Szymka
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2013 - 12:07

Ja mam dylemat jaki wniosek złożyć u pracodawcy- wg starych zasad dodatkowy urlop macierzyński przysługiwał w wymiarze 4 tygodnie na jedno dziecko, wg. nowego projektu 6 tygodni. Potem dodatkowe 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Ale skoro ustawa nie została jeszcze zatwierdzona w sejmie to mam mętlik w głowie;/

#9 Gość_Mama Szymka

Gość_Mama Szymka
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2013 - 12:09

Dodam, że jestem Mamą I Kwartału 2013 i zaraz kończy mi się podstawowy urlop macierzyński. Pan Premier ogłosił już oficjalnie, że ustawa obejmie także nasze dzieci

#10 micra84

micra84

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 24 postów

Napisano 29 kwiecień 2013 - 12:22

Mam pytanie co do urlopu macierzyńskiego...głównie chodzi o to:pracownica zaszła w ciąże, w sierpniu urodziła, we wrześniu umowa jej się skończyła i z ZUS-u miała zasiłek macierzyński - ten okres wliczamy do zasiłku dla bezrobotnych natomiast do stażu pracy czy praw do większego urlopu wypoczynkowego już nie. Nie jestem tego pewna i chciałabym się upewnić

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6815 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 kwiecień 2013 - 13:44

Okres zasiłku macierzyńskiego,który wliczamy do okresu stażu pracy tylko w sytuacji art. 177 § 4 kodeksu pracy Przewiduje on, że okres przebywania na zasiłku macierzyńskim po rozwiązaniu umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem z powodu upadłości lub likwidacji zakładu wchodzi do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze w pozostałych przypadkach między innymi w takim o jaki pytasz niestety nie.

#12 Gość_rosemaryna

Gość_rosemaryna
  • Goście

Napisano 01 maj 2013 - 22:01

no właśnie; w jaki sposób będzie naliczane wynagrodzenie dla matek !go Kwartału?

#13 Gość_zielona

Gość_zielona
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2013 - 09:37

Podnoszę temat, może juz ktos praktykował jak jest z wnioskiem o skorzystanie z rocznego urlopu aby zasiłek placony byl w wysokosci 80 % (mac.+dod. + rodz.) termin porodu 30 czerwca . Skłądac juz wniosek o calosc na dziecko jeszcze nie narodzone i jesli ustawa wejdzie w zycie we wrzesniu??

#14 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 869 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 06 czerwiec 2013 - 09:43

O mamo. Nie ma ustawy, nie ma zmian. Nie składa się wniosków. Może nie podpiszą tego aktu prawnego i będzie po staremu. Dołączona grafika

#15 Gość_jajeczko

Gość_jajeczko
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2013 - 13:25

Witam!! Mam również pytanie w celu upewnienia się:

jeżeli mama korzysta z urlopu macierzyńskiego to tato może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego dopiero kiedy mama wróci do pracy? nie mogą korzystać z tych urlopów równocześnie? jak to jest na chwilę obecną?

#16 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3048 postów

Napisano 11 czerwiec 2013 - 13:30

Nie tacierzyńskiego, tylko ojcowskiego.

Mogą korzystać równocześnie- mama z macierzyńskiego, a tata z ojcowskiego (do ukończenia przez dziecko 1 roku życia)

#17 Gość_jajeczko

Gość_jajeczko
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2013 - 13:35

Czyli rozumiem, że jak żona urodziła dziecko 26 maja to ja mogę skorzystać  w czerwcu lub lipcu z 2 tygodni urlopu?  Z góry dziękuję za odpowiedź!!

#18 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3048 postów

Napisano 11 czerwiec 2013 - 13:43

Tak. 7 dni przed planowanym urlopem ojcowskim musisz złożyć wniosek o udzielenie go, ksero potwierdzone za zgodność aktu urodzenia oraz oświadczenie, że nie został pobrany z innego tytułu.

#19 Gość_jajeczko

Gość_jajeczko
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2013 - 14:09

Wielkie dzięki. NIe byłem pewien , bo przeczytałem w poradniku na INFOR- Urlop macierzyński i ojcowski w 2013r, "że urlopem rodzice będą mogli się podzielić jednak nie będzie możliwości skorzystania z niego w tym samym czasie." I to mnie jakoś zaciekawiło. 

#20 Gość_Małgorzata

Gość_Małgorzata
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2013 - 19:53

Witam, syna urodziłam 8 lutego, obecnie jestem na urlopie macierzyńskim, chciałabym być z dzieckiem do 8 lutego 2014, ale nie jestem pewna kwestii formalnych.Rozumiem, że dotyczy mnie:"złożenie pracodawcy w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem dodatkowego urlopu macierzyńskiego pisemnego wniosku o udzielenie takiego urlopu, a następnie w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego - pisemnego wniosku o udzielenie takiego urlopu"Jest też napisane:"Jeżeli jednak pracownica podejmie decyzję o skorzystaniu z urlopu rodzicielskiego jeszcze przed porodem składając wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim – dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego, to wówczas przez cały okres urlopu związanego z urodzeniem się dziecka  będzie jej przysługiwał zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku."Przecież nie mogłam zdecydować się na rodzicielski przed porodem, bo tego nie było, w przeciwieństwie do kobiet, które dopiero urodzą. O co tu chodzi? Czy "skazana jestem" na 60% wynagrodzenia? Proszę o objaśnienie mi tej sytuacji. Pozdrawiam.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych