Skocz do zawartości

Zdjęcie

złożony PIT-36 zamiast PIT-37 - co robić?

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Adelajda

Adelajda

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 420 postów

Napisano 21 marzec 2013 - 11:47

rozliczałam się wspólnie z małżonkiem, pomyliłam się i złożyłam PIT-36 a powinnam złożyć PIT-37. Słuchajcie, co teraz mam zrobić, jak załatwić zmianę z urzędem?

#2 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 marzec 2013 - 23:02

W takim przypadku powinnaś złożyć korektę zeznania ....PIT-37 (poprzez zaznaczenie korekta w odpowiednim kwadracie) wraz z pisemnym wyjaśnieniem jej przyczyn. To dodatkowe pismo, powinno wystarczyć, a treść pisma będzie taka, że przyczyną złożenia korekty jest złożenie zeznania rocznego za 2012 r. na niewłaściwym formularzu. To powinno załatwić sprawę.

#3 monkep

monkep

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 550 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 marzec 2013 - 06:45

Korekty dokonywać należy aż do zakończenia okresu przedawnienia, zatem z reguły powinno się ją dokonywać przez 5 lat licząc od końca roku, w którym składana jest deklaracja. Zeznania za 2012 rok korygować należy zatem aż do końca 2018 roku.
Korekty dokonuje się składając:
- deklarację podatkową (zgodnie ze wzorem obowiązującym w roku, z którego deklarację się koryguje) – oznaczoną jako „korekta” (w formularzu podatkowym podatnik posiada zawsze wybór pomiędzy „złożeniem zeznania” a „korektą zeznania”),-
pisemne uzasadnienie przyczyn korekty (do deklaracji elektronicznych jest to załącznik ORD-ZU).
Uprawnienie do skorygowania deklaracji:

[*]ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;
    [*]przysługuje nadal po zakończeniu:
    [*]kontroli podatkowej,
    [*]postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
    [/list]

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy