Skocz do zawartości


Zajęcie komornicze a zasiłek macierzyński


wróć do serwisu Kadry 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Weronika

Gość_Weronika
  • Goście

Napisano 05 luty 2010 - 18:37

Witam otrzymałam pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia za prace oraz wierzytelności zasiłku chorobowego , w piśmie tym również pisze że kwotą wolną od potrąceń jest kwota 1317 zł moje pytanie brzmi czy tyczy się to tylko wynagrodzenia za prace czy również zasiłku macierzyńskiego ? z góry dziękuje za pomoc

#2 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 05 luty 2010 - 19:59

zajęcie dotyczy zasiłku również

#3 Gość_Weronika

Gość_Weronika
  • Goście

Napisano 06 luty 2010 - 16:24

ok a czy przy zasiłku obowiązuje również ta kwota wolna od potrąceń czy nie jeżeli nie to ile komornik może potrącić z zasiłku macierzyńskiego ?

#4 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 06 luty 2010 - 21:06

Zasiłek macierzyński podlega zajęciu na takich zasadach jak wynagrodzenie.

#5 Gość_Weronika

Gość_Weronika
  • Goście

Napisano 07 luty 2010 - 22:07

ok dziękuje bardzo za odpowiedź :)

#6 Gość_mk

Gość_mk
  • Goście

Napisano 03 marzec 2010 - 16:58

zaisłek podlega zajęciu na innych zasadach - tak jak emerytury i renty. 25% z zachowaniem innego minimum.

#7 Gość_Anka

Gość_Anka
  • Goście

Napisano 03 marzec 2010 - 16:59

Tak jak pisze mk!!!

#8 Gość_Magda

Gość_Magda
  • Goście

Napisano 03 październik 2013 - 02:58

Witam. Jaki procent komornik ma prawo zabrac z zasilku macierzynskiego? Z zasilku chorobowego wyplacanego przez zus jest to 25%. A z zasilku macierzynskiego?

#9 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 03 październik 2013 - 06:48

A kto Twoim zdaniem wypłaca zasiłek macierzyński? :-)

Podlega on egzekucji na zasadach określonych w art. 139-144 ustawy emerytalnej. W myśl tych przepisów, zasiłek macierzyński (a także zasiłek chorobowy, opiekuńczy oraz świadczenie rehabilitacyjne) podlega egzekucji na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne do wysokości 25% świadczenia.

Wysokość potrącenia ustala się od kwoty zasiłku przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Potrącenia egzekucyjne należności niealimentacyjnych nie mogą naruszyć kwoty wolnej, która jest równa części zasiłku po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy odpowiadającej 50% najniższej emerytury (od 1 marca 2012 r. jest to kwota 399,59 zł, tj. 799,18 zł x 50%). Jeżeli zasiłek chorobowy jest wypłacany tylko za część miesiąca, to kwota wolna od potrąceń podlega proporcjonalnemu obniżeniu



#10 Gość_Magda

Gość_Magda
  • Goście

Napisano 03 październik 2013 - 09:26

Wyplaca zus oczywiscie i z tego co zrozumialam z urlopu macierzynskiego ma prawo zabrac mi 25% tego swiadczenia?W tej chwili komornik sciaga mi 25% zas.chorobowego z dwoch transz ktore dostaje w dwoch malych ratach za niecaly miesiac zwolnienia i z kazdej tej transzy sciaga mi rowno 25% . Czy jest to zgodne z przepisami i czy zus tak krotkie zwolnienie ma prawo wysylac w dwoch transzach. Kwota jako mnniej wiecej dostaje brutto nie przekracza 1100 zl? Prosze o pomoc. Z gory dziekuje :)

#11 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 03 październik 2013 - 09:30

tak, wszystko to jest zgodne z przepisami


Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#12 Gość_Magda

Gość_Magda
  • Goście

Napisano 03 październik 2013 - 20:28

Dziekuje bardzo za informacje :):):)

#13 Gość_tom662

Gość_tom662
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2014 - 14:42

A co w sytuacji kiedy zamiast zusu za chorobowe płaci mi pracodawca? Dostaje kase jak dotychczas, on sam rozlicza się z ZUS, jak nie wnikam.

Jestem na zwolnieniu już ponad 3 miesiące czyli dwie "pensje" chorobowe dostałam od pracodawny. Były to kwoty takie same jak zawsze czyli po odliczeniu kwoty jaka idzie na komornika, nie zmniejszył się procent jaki komornik dostał. Czy pracodawca mnie oszukuje? Skoro piszecie, że od zasiłku chorobowego może zabrac góra 25 %.

 



#14 Sua

Sua

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 902 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 08 styczeń 2014 - 14:58

~tom662 - jeśli to było wynagrodzenie chorobowe - to potrąca się z niego jak z wynagrodzenia za pracę.

Natomiast jeśli to już zasiłek (czyli ponad 33 dni kalendarzowe zwolnienia, a skoro chorujesz 3ci miesiąct to pewnie tak jest) to potrącenie z zasiłku wynosi 25% jego kwoty brutto. Przy zachowaniu kwoty wolnej w wysokości 50% najniższej emerytury....

 

Dzwoń do kadr i zapytaj jak obliczyli potrącenie.



#15 Gość_tom662

Gość_tom662
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2014 - 15:09

Tutaj wyczytałam za to, że jeśli wypłaca pracodawca to odlicza 50%, jeśli ZUS to 25%.

Jesteście w stanie to potwierdzić?

Jestem w ciąży i próbowałam poczytać jak będzie z zasiłkiem macierzyńskim za 3 miesiące a tu taka niespodzianka.

 

http://forum.infor.p...ku-chorobowego/

 



#16 Sua

Sua

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 902 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 08 styczeń 2014 - 15:31

Nie potwierdzam - na takie działanie nie ma podstawy prawnej.

 

Przepisy mówią, że z zasiłków potrąca się 25% kwoty brutto zasiłku. I nie ma tu znaczenia czy płaci pracodawca czy ZUS. Kasa i tak idzie z ZUS. Gdy zasiłki płaci pracodawca to je sobie potem odlicza od składek na ZUS. Nie widzę związku między płatnikiem zasiłku a zasadami potrąceń.



#17 Gość_tom662

Gość_tom662
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2014 - 15:35

Dziękuję bardzo za pomoc Dołączona grafika





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych