Skocz do zawartości

Kilometrówka - dokumentacja kosztów a spalanie LPG

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Tomasz

Gość_Tomasz
  • Goście

Napisano 11 marzec 2013 - 21:39

Witam!Za chwilę zakładam DG i staram się już wszystko ogarnąć. Mam pytanie odnoście rozliczania kilometrówki.Posiadam od kilku lat auto prywatne na gaz (osobowe). Z mojego dotychczasowego doświadczenia z tym autem wynika, że zdecydowaną większość jego kosztów eksploatacyjnych jak do tej pory stanowiło paliwo. Szacuję, że jest to ok 80%, albo i więcej. Auto jak dotąd na szczęście rzadko się psuło.Auto pali średnio ok 10 L paliwa na 100 km, czyli koszt przejechania 100 km to ok 27 zł przy obecnych cenach.Zastanawiam się, czy w takim przypadku mogę rozliczać całą kilometrówkę w miesiącu fakturami na paliwo (bo przez większość miesięcy tylko takie koszty eksploatacyjne będę mógł potwierdzić fakturami, no chyba że auto zacznie się dużo częściej psuć...)Powiedzmy, że w pierwszym miesiącu przejadę, dla łatwego rachunku, 100 km (na tyle będę miał rozpiskę w ewidencji przebiegu pojazdu). W takim wypadku wg obecnego przelicznika mogę wpisać w koszty kwotę 83,58 zł. Mam fakturę na paliwo (gaz), wpisuję ją jako potwierdzenie poniesionych kosztów. Tylko że przejechanie tych 100 km tak naprawdę kosztowało mnie ok 27 zł, więc tak naprawdę możnaby uznać, że w takiej sytuacji ponad 56 zł to koszty nieuzasadnione...Kwota mała, ale jeżeli w miesiącu przejadę powiedzmy 1000 km, to te wątpliwe koszty to już 560 zł.Moje auto musiałoby spalać 30 litrów na setkę, żeby faktycznie mieć takie koszty paliwa...Z mojej strony rozliczanie się wg kilometrówki byłoby bardzo korzystne, ale zastanawiam się, czy Urząd Skarbowy sie do tego nie przyczepi, jeśli powiedzmy przez 3 miesiące z rzędu będę kilometrówkę rozliczał wyłącznie fakturami na lpg? Albo, gdy po podliczeniu roku wyjdzie, że faktury na lpg to 80% kosztów? (Wtedy by wychodziło, że auto pali ok 24 litry na 100 km)Prosiłbym o rozwianie moich wątpliwości.Tomek

#2 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 marzec 2013 - 23:43

Przebieg pojazdupowinien byćudokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu obowiązana jest osoba używająca tego pojazdu. W razie braku tej ewidencji wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu używania samochodów na potrzeby podatnika nie stanowią kosztu uzyskania przychodów - to z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Dalej mamy...Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać co najmniej następujące dane: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd - dokąd), liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za 1 km przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu oraz podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane.

#3 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 marzec 2013 - 23:52

Nie będzie kosztem paliwo/eksploatacja w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, na podstawie prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.Przy 100km i max kwocie wydatków 83,58 zł, będziesz mógł zaliczyć do kosztów te 27 zł, gdyż na tyle masz udokumentowanych kosztów. Do tego załóżmy w tym samym miesiącu musiałeś wymienić olej w aucie- koszt 150 zł netto, VAT sobie odliczysz natomiast z tych 150 zł kosztem będzie tylko kwota 83,58-27 zł. Pozostała część będzie do rozliczenia w miesiącu następnym.Kwota z kilometrówka to max kwota do jakiej możesz zaliczyć koszty na eksploatację samochodu w danym miesiącu.

#4 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 12 marzec 2013 - 15:52

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

#5 Endriu999

Endriu999

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 00:24

Witam, wtrącę się do tematu bo nadal nie rozumiem (jestem wpodobnej sytuacji):przypadek 1: Przejechałem 100km, tyle wpisałem w kilometrówkę i mam również fakturę na LPG na kwotę 83,58zł (teoretycznie idealnie taką).przypadek 2: Przejechałem 100km, tyle wpisałem w kilometrówkę i mam również fakturę na BENZYNĘ na kwotę 83,58zł (teoretycznie idealnie taką).Tak więc w 1 przypadku jestem dużo do przodu bo odliczam tyle samo a w kieszeni zostaje więcej?To nie ma znaczenia czy ja jeżdżę na LPG czy na benzynie???Bardzo proszę o odpowiedź,Pozdrawiam.

#6 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 06:50

Nie ma znaczenia jakie paliwo jest użyte do napędzania pojazdu, stąd dla wszystkich samochodów staosuje się te same stawki.

W ramach tzw. "kilometrówki" można rozliczać wydatki związane z używaniem w działalności gospodarczej samochodu osobowego, które spełniają wymogi uznania ich za koszty uzyskania przychodów. Do takich kosztów zaliczamy np. koszty najmu (dzierżawy) pojazdu, zakupu paliwa (benzyny, gazu, oleju napędowego), wymiany płynów (oleju, płynu hamulcowego, do szyb) i zakupu smarów, badańdiagnostycznych i przeglądów okresowych (regulacja pracy silnika, hamulców, świateł, geometria kół), napraw bieżących i wymiany zużywających się części (świec, żarówek, ogumienia), usług myjni i konserwacji (zakup środków pielęgnacyjnych), opłaty za przejazd autostradą, opłaty parkingowe, koszty ubezpieczenia.
http://mojafirma.inf...lometrowki.html

#7 Gość_Tomasz

Gość_Tomasz
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2013 - 06:05

Witam,Mam jeszcze jedno pytanie - podobny temat.Prowadzę działalność jednoosobową i do dalszych wypadów w Europę na delegację pożyczam auto od mojego brata.Jeśli użyczyłem pojazd od brata, to jaki koszt mogę odliczyć od przychodu? Przejechałem na delegacji do Niemiec np. 1600km, mam faktury na paliwo, które osztuje ok 700 PLN, a z kilometrówki wynika że 1600x0,84 = 1340 PLN.Kilometrówka uwzględnia wszelkie koszty eksploatacji, nie tylko paliwa, choć fizycznie faktury mam tylko na paliwo. Nie zmienia to jednak faktu, że koszt eksploatacji został poniesiony, ponieważ auto przejechało 1600km i jest o te 1600 km bardziej zużyte. Klocki hamulcowe zostały zużyte, olej trzeba będzie szybciej wymienić, etc, stanie się to za jakiś czas, ale ja o te 1600 km przyspieszyłem cały proces. Powinienem więc zwrócić bratu koszty eksploatacji (minus paliwo, jeśli oddałem mu pełny bak tak jak dostałem), a koszt ten odliczyć od przychodu. Na jakiej zasadzie to mogę zrobić? Czy może to się odbyć na zasadzie umowy cywilnoprawnej, w której określimy, że cena użycie samochodu odpowiada stawce kilometrówki pomniejszonej o koszty paliwa, pod warunkiem zwrotu auta z taką samą ilością benzyny w baku, a faktury za paliwo rozliczę w ramach własnej działalności?Czy jest inna opcja żeby rozliczyć faktyczny koszt podróży równy warośći kilometrówki?

#8 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 25 kwiecień 2013 - 06:21

Przede wszystkim musisz prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 22.04.2010 r. nr IPPB1/415-251/10-6/EC:
warunkiem zaliczenia wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego do kosztów uzyskania przychodów jest prowadzenie przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu. Brak ewidencji przebiegu pojazdu lub prowadzenie tej ewidencji w sposób nie pozwalający na stwierdzenie ww. warunków powoduje, iż wydatek poniesiony z tytułu używania samochodu osobowego niestanowiącego składników majątku podatnika, w tym także na podstawie zawartej umowy użyczenia, nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Powołane powyżej przepisy stanowią o wydatkach z tytułu używania samochodu, a więc jego eksploatacji. Należy przez to rozumieć wydatki związane ze zwykłym używaniem samochodu jak np. wydatki na zakup paliwa, wydatki na bieżące remonty, naprawy, ubezpieczenia.

#9 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 25 kwiecień 2013 - 06:25

Polecam całą interpretację, a tutaj odpowiedz na Twoje pytanie:
stwierdzić należy, iż jeżeli samochód osobowy jest użytkowany dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, czyli spełniona jest przesłanka określona w art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca może do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zaliczyć poniesione i udokumentowane wydatki związane z eksploatacją użyczonego samochodu w kwocie wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu.

1. Musiałbyś mieć umowę użyczenia na podstawie, której zobowiązujesz się ponosić koszty eksploatacyjne
2. Założona ewidencja + dokumenty (faktury) potwierdzające PONIESIONY przez Ciebie wydatek.
3. Jeżeli z wyliczonej stawki wynika kwota wyższa niż ze zgromadzonych faktur przyjmujesz kwotę niższą - chodzi o faktycznie poniesione wydatki.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy