Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia i później

l4 wypowiedzenie zwolnienie lekarskie zus

wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 kony

kony

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 02 marzec 2013 - 09:56

Witam. Chciałbym opisać moją sytuację.Jestem zatrudniony w firmie zatrudniającej ponad 50 osób na umowę o pracę na czas określony (6 lat). Pracuję już 3 lata. W ostatnim okresie byłem w szpitalu oraz na zwolnieniu lekarskim (w sumie 2 tygodnie). Mimo namowy lekarza na przedłużenie L4 po 2 tygodniach wróciłem do pracy i w ten dzień (6.02) dostałem wypowiedzenie kończącem moją umowę dnia 23.02 (z zastrzeżeniem nie pokazywania się w pracy, a mam tylko 5 dni urlopu). Następnego dnia poszedłem do mojego lekarza i dostałem L4 od 7.02 do 25.02. Na kolejnej kontroli lekarskiej dostałem L4 od 26.02 do 8.03.Mam pytania:1) Czy pracodawca miał obowiązek wysłać moje zwolnienie lekarskie, które było dłuższe niż zakończenie mojej umowy o pracę? L4 od 7.02 do 25.02 dostarczyłem do pracodawcy2) Czy pracodawca zapłaci mi za niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego?3) Zwolnienie L4 od 26.02 do 8.03 wysłałem do ZUS, co jeszcze muszę zrobić?4) Czy ZUS wypłaci mi zasiłek chorobowy? Na jakiej podstawie?5) Czy jeśli mam prawo do zasiłku dla bezrobotnych a jestem na L4 mam prawo do zasiłku chorobowego?6) Nie planuję, ale co będzie jeśli dostanę kolejne zwolnienie lekarskie? Jak to jest z prawem do zasiłku chorobowego po okresie wypowiedzenia gdy L4 trwa do 30 dni a powyżej 30 dni?W tej nieciekawej sytuacji będę wdzięczny za informacje z czym mogę się liczyć.Z góry dziękuję.

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7270 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 marzec 2013 - 11:38

Miałeś umowę na czas określony,więc pewnie w umowie miałeś wpisany 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.Nie wiem ,czy napisałeś pracodawcy podanie o wykorzystanie tych 5-ciu dni urlopu wypoczynkowego.Wraz z wypowiedzeniem zapewne pracodawca zwolnił Cię z obowiązku wykonywania pracy,jeżeli to jest zapisane,a nie napisałeś podania o urlop wypoczynkowy ,to powinieneś otrzymać ekwiwalent za ten urlop,jeżeli napisałeś podanie ,ekwiwalentu nie dostaniesz ,ponieważ w okresie wypowiedzenia wykorzystałeś te 5 dni.
Po ustaniu stosunku pracy pracodawca dalsze zwolnienia przesyła do ZUS w celu dalszego wypłacania zasiłku chorobowego.W tej chwili możesz kontynułować to zwolnienie do 182 dni, a za cały okres zwolnienia świadczenie będzie realizował ZUS.Jeden warunek - nie możesz mieć ani jednego dnia przerwy ,nawet w sobotę,czy niedzielę.

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7270 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 marzec 2013 - 11:42

Jeżeli chodzi o rejestrację w Urzędzie Pracy ,nie możesz się zarejestrować do chwili zakończenia zwolnienia lekarskiego.Jeżeli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne,posiadasz je z racji pobierania zasiłku chorobowego,stosowne zaświadczenie wyda Ci Twój ZUS.W Urzędzie Pracy możesz zarejestrować sie po zakończeniu leczenia ,a zasiłek będzie się należał poniewaz umowę o prace wypowiedział pracodawca/nie wiem jakie masz okresy pracy/.Także fakt ,że pozostajesz w tej chwili bez pracy nie pozbawia prawa do zasiłku chorobowego.

#4 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3167 postów

Napisano 02 marzec 2013 - 13:49

kony strasznie namieszałeś. Gdzie wreszcie dostarczyłeś zwolnienie lekarskie, bo w pkt. piszesz, że do pracodawcy, a w 3, ze do ZUS?Zwolnienie na okres od 7 do 26 powinieneś dostarczyć do pracodawcy w terminie 7 dni od dnia otrzymania, następne po ustaniu stosunku pracy do ZUS. Napisz czy otrzymałeś świadectwo pracy i czy pracodawca został poinformowany, że przebywałeś na zwolnieniu lekarskim

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7270 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 marzec 2013 - 14:15

Musisz jeszcze poprosić pracodawcę o wystawienie druku Z-3 zaświadczenie płatnika składek oraz zrobić xero świadectwa pracy i to dostarczyc jak najszybciej do ZUS.Na mejscu dostaniesz do wypełnienia jeszcze jedno oświadczenie ,że nie posiadasz innych źródeł dochodu.Pracodawca nie wie czy Ty nadal jesteś na zasiłku chorobowym,więc dlatego musisz sam poprosić,będzie szybciej.Jest to w Twoim ineresie,bo to przyspieszy wypłate zasiłku chorobowego /ZUS ma na to 30 dni/.

#6 kony

kony

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 02 marzec 2013 - 16:01

Dorota, poprawiłem w poście: L4 od 7.02 do 25.02 do pracodawcy (dostarczyłem 8.02), a L4 od 26.02 do 8.03 do ZUS.Nie dostałem jeszcze świadectwa pracy. Pracodawca o moim L4 od 7.02 do 25.02 wie, natomiast o L4 od 26.02 do 8.03 nie wie (nie jestem już ich pracownikiem)Dlatego, że pierwsze L4 kończyło się 25.02, a umowa o prace 23.02 pytam kto i na jakiej podstawie zapłaci za te 2 dni.Bogusława, dziękuję za szybką odpowiedź.

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7270 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 marzec 2013 - 16:24

Zasiłek chorobowy za L-4 po zakończeniu zatrudnienia od 24 - 25 luty wypłaci już ZUS .W takim razie wraz z oryginałem L-4 powinien pracodawca wysłać ten druk płatnika składek Z-3.Zadzwoń do działu płac i zapytaj ,czy to już wyszło do ZUS.Swoją drogą musisz i tak tam pojechać wypełnić oświadczenie o którym pisałam wyżej.ZUS przysyła je do domu,ale troche czasu mija ,a bez tego świadczenie nie będzie realizowane.Możesz też jeżeli zakład pracy nie wysłał jeszcze dokumentów,odebrać je sam za pokwitowaniem odbioru i dostarczyć do ZUS.

#8 Gość_Klara

Gość_Klara
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2014 - 01:18

Witam.

Jeśli mogę chciałam tu zapytać o swój przypadek. Wiem już że po 30 dniach zasiłek L4 płaci ZUS ale nadal nie wiem jak to rozumieć. Teoretycznie będąc na wypowiedzeniu (3 miesiące, umowa na czas nieokreślony) nadal jestem pracownikiem danego zakładu, więc czy przez ten czas jeśli będę na L4 (mam na myśli cały czas wypowiedzenia) płaci zakład pracy, czy tylko do 30 dni, a kolejne dni L4 płaci już ZUS? Jeśli po rozwiązaniu się umowy nadal będę na L4 przechodzę pod ZUS i tam wszystko załatwiam?

z góry dziękuję za odpowiedź.

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7270 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 styczeń 2014 - 02:53

Pracodawca płaci za chorobę pracownika przez 33 dni (lub 14 dni) w roku kalendarzowym.Od 34 dnia zasiłek chorobowy wypłaca ZUS.Praktycznie wygląda to tak,że pracodawca zatrudniający powyżej 20 osób wypłaca pracownikowi zasiłek chorobowy w imieniu ZUS.Natomiast pracodawca zatrudniający mniej niż 20 osób nie posiada takich uprawnień i zasiłek chorobowy wypłaca pracownikowi bezpośrednio ZUS.

Po zakończeniu umowy o pracę jeżeli zwolnienie jest dłuższe niż okres zatrudnienia pracodawca przesyła druk Z-3 zaświadczenie płatnika składek wraz z drukiem zwolnienia ZLA do ZUS według miejsca zamieszkania.Sama musisz dostarczyć do ZUS druk Z-10 (znajdziesz na stronie ZUS w zakładce formularze) kolejne zwolnienie lekarskie oraz niektóre ZUS -y proszą o kopię świadectwa pracy.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: l4, wypowiedzenie, zwolnienie lekarskie, zus

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy