Skocz do zawartości

Zdjęcie

świadczenie rehabilitacyjne

wróć do serwisu Księgowość 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 zdzislaw

zdzislaw

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 27 luty 2013 - 20:23

Mam 55 lata, przepracowane 12 lat w obecnym zakładzie na stanowisku handlowca i poważne schorzenie kręgosłupa odcinka lędźwiowego .Dnia 2 marca upływa 182 dzień zasiłku chorobowego. W tym okresie raz w m-cu byłem wzywany do ZUS celem ustalenia zasadności zwolnień lekarskich wystawianych przez lekarza prowadzącego – neurologa. W żadnym przypadku lekarze ZUS nie kwestionowali ich słuszności. W tym okresie miałem dwa 2-tygodniowe cykle rehabilitacji które mi pomagały. Na 6 tygodni przed upływem okresu 182 dni wystąpiłem za zaleceniem lekarza o świadczenie rehabilitacyjne. Lekarz orzecznik dnia 23.02.2013 ustalił ,,brak okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego”. W orzeczeniu które odebrałem od lekarza nie ma też stwierdzenia że jestem zdrowy i kwalifikuję się do pracy. Tego samego dnia złożyłem sprzeciw od decyzji orzecznika i dzisiaj otrzymałem tel. informację że mój sprzeciw będzie rozpatrzony przed komisją ok. 9-10 marca . Dnia 4 marca rozpoczynam 2 tygodniowy cykl zabiegów rehabilitacyjnych , na które oczekiwałem 2.5 m-ca.Czy powinienem z nich zrezygnować i powrócić do pracy ?. Pracodawca 3 m-ce temu przesłał mi skierowanie na badania okresowe w zakładzie medycyny pracy , czy mogę to zrobić gdy lekarz prowadzący kieruje mnie na dalsze leczenie?. Od dnia 3 marca nie będą mi przysługiwały żadne świadczenia pieniężne , co powinienem okazać pracodawcy żeby usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy ( prawdopodobnie lekarz nie może mi wystawić dalszego zwolnienia). Chciałbym dodać że z chwilą wystąpienia o świadczenie rehabilitacyjne pracodawca zażądał rozliczenia się ze sprzętu firmowego który posiadałem , i praktycznie nie mam żadnego z nim kontaktu .Proszę o podpowiedzi co powinienem zrobić aby było dla mnie jak najkorzystniej. Jestem zatrudniony na stałą umowę o pracę . Czy to prawda że z chwilą zwolnienia mnie z pracy nie będę mógł zarejestrować w urzędzie pracy i otrzymać świadczeń ZUS gdyż jestem wspólnie z żoną właścicielem 2 hektarów przeliczeniowych ziemi.Proszę o podpowiedzi co powinienem zrobić aby było dla mnie jak najkorzystniej.

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7573 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 luty 2013 - 21:25

Poniewaz złożył pan odwołanie od decyzji orzeczenia ZUS ,termin tej Komisji jest juz bliski,to ja bym zgłosiła się na tą rehabilitacjię, i na komisję. Proszę zabrać dokumenty z tej rehabilitacji / kartę zabiegów i od kiedy do kiedy trwa/ Myslę,że ponieważ ma pan zabiegi to najmniej na ten czas do końca rehabilitacji powinien pan uzyskać świadczenie ,ale od tych orzeczeń są lekarze ZUS .W razie odmowy / a nawet teraz/ porozmawiać z pracodawcą i na podstawie decyzji lekarzy orzeczników usprawiedliwić swoją nieobecność .W razie odmowy /jest to tylko 7 dni/ wróci pan do pracy ,po wykonaniu badań okresowych.Jeżeli pracodawca pana zwolni myślę,że mógłby pan otrzymać zasiłek dla bezrobotnych jeżeli nie ma więcej jak 2 hektary ,a ponieważ jesteście z żoną współwłaścicielami tego areału to przypada faktycznie na pana 1 hektar i to pan wpisuje jako współwłaściciel.

#3 zdzislaw

zdzislaw

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 27 luty 2013 - 21:53

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam

#4 KSU

KSU

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 187 postów

Napisano 27 luty 2013 - 22:00

Proszę uprzedzić pracodawcę że złożone jest odwołanie od decyzji lekarza orzecznika ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawy otrzyma Pan prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od dnia 3 marca. Logicznie myślący pracodawca powinien poczekać na wynik tego odwołania aby później nie musiał Pana przywracać do pracy. Bez orzeczenia lekarza medycyny pracy nie zostanie Pan dopuszczony do pracy a co za tym idzie będzie to nieobecność usprawiedliwiona niepłatna. Gdyby otrzymał Pan świadczenie rehabilitacyjne to pracodawca będzie mógł rozwiazać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia po upływie 3 miesięcy pobierania tego świadczenia na podstawie art.53 kodeksu pracy.

#5 zdzislaw

zdzislaw

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 28 luty 2013 - 17:21

Dziękuję za odpowiedź. Co powinienem dostarczyć pracodawcy od lekarza ,aby moja nieobecność była usprawiedliwiona zwolnienie czy zaświadczenie ?

#6 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7573 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 luty 2013 - 18:40

2 marca kończy się 182 dni zasiłku chorobowego i lekarz nie może wystawić ani jednego dnia więcej ponad ten termin.Datą graniczną tutaj jest 2.03.2013r.Proszę pracodawcy przedstawić kserokopię decyzji odmownej z zasiłku rehabilitacyjnego oraz poświadczone odwołanie od tego orzeczenia i może poprosić od lekarza zaświadczenie .Nadmienię jeszcze ,że pracodawca ,który zwolnił pracownika z powodu długotrwałej choroby na podstawie art.53 powinien przyjąć spowrotem pracownika ,który zgłosi sie do niego po zakończeniu choroby w ciągu 12 miesięcy.

#7 Gość_swirek019

Gość_swirek019
  • Goście

Napisano 03 marzec 2013 - 21:46

Witam serdecznie. jestem po wypadku w pracy mam problemy z kręgosłupem lędzwiowym. od 12.11.2012 jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym, świadczenie mam przyznane do 10.04.2013r.w obecnej chwili czuje się o dużo lepiej i chciałabym wrócić do pracy.Wczoraj dostałam oferte pracy. szkoda jest mi z niej zrezygnować...ponieważ od czasu wypadku w pracy szukam coś innego ponieważ do tej firmy nie chciałabym już wrócić ponieważ kierownictwo tej firmy nawet nie wie jak postąpić w sprawie wypadku w pracy, dodam że protokół powypadkowy dopiero sporządzili po 3 m-cach jak zgłosiłam sprawe do inspekcji pracy bo wcześniej nie reagowali na moje pisma.teraz trafiła się okazja by zmienić prace ale nie wiem czy mogę zrezygnować z świadczenia rehabilitacyjnego .a po drugie niewiem jak na to ZUS patrzy, boję się tego ,żebym czasem nie musiała zwracać świadczenia rehabilitacyjnego.niewiem co zrobić.korzystać dalej z świadczenia czy iść do pracy ? trudna decyzja

#8 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7573 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 marzec 2013 - 22:28

Przede wszystkim do pracy musi Cię dopuścić lekarz medycyny pracy na stosownym druku.Jeżeli lekarz w obecnej chwili nie będzie miał przeciwskazań ,to należy powiadomić ZUS ,żenp. od 15 marca prosisz o niewypłacanie zasiłku rehabilitacyjnego ponieważ lekarz medycyny pracy dopuścił Cię z tym dniem do pracy i będziesz posiadał inne źródło dochodu.Na decyzji przyznającej jest napisane,że zobowiązujesz się do powiadimienia o każdej zmianie więc dopełnisz obowiązek poinformowania ZUS.Świadczenie masz jeszcze tylko na miesiąc ,wiec jak masz dobrą pracę warto spróbować.

#9 Gość_Anna

Gość_Anna
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2013 - 22:12

Witam Mam pytanie odnosnie swiadczenia rehabilitacyjnego. Z powodu iz prowadze dzialalnosc gospodarcza zmuszona bylam zaprzestac pobierania sw.rehab.z koncem stycznia 2013 mimo iz mialam do czerwca. Sytuacja spowodowana byla tym iz czulam sie super i noe mialam pracownika wiec chcialam wrocic do pracy. Jednoczesnie podnioslam sobie skladki zusowskie gdyz pieniadze ktore otrzymywalam na zwolnieniu byly tak niskie ze nie stac mnie bylo na oplaty a dzialalnosc musiala byc prowadzona przez wynajetego pracownika. W kwietniu dowoedzialam sie ze kestem w ciazy. Zasloczenie totalne poniewaz mam.sm. No i zakazenie organizmu spwodowalo ze urodzilam w czerwcu w 24 tygodniu. Od jakich skladek bede miala wylacane macierzynskie?

#10 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7573 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 czerwiec 2013 - 23:45

Większość kobiet prowadzących działalność gospodarczą na wieść o ciąży podwyższa składki.Zasiłek macierzyński będzie wyliczony ze średniej podstawy opłacania składek na ubezpieczenie  chorobowe z 12 miesięcy przed przejściem na zasiłek macierzyński,czyli do podstawy wejdą też miesiące opłacania wyższych składek.

#11 Gość_ZROSPACZONA

Gość_ZROSPACZONA
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2013 - 21:26

zus twierdzi ze nie zaliczy mi skladek na ubezp.chorobowe tych wyzszych oplacanych przez 97 dni poniewaz zrezygnowalam ze swiadczenia rehabilitacyjnego i wrocilam do pracy. Swiadczenie przyznane mialam od listopada 212 do wrzesnia 2013. zrezygnowalam w styczniu 31 i wrocolam do pracy. Po czym od 5 maja 2013 przebywam na zwolnieniu z tyt.ciazy 5 miesiac. Czy mpga tak zrobic? co mam teraz zrobic?

#12 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7573 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 czerwiec 2013 - 22:21

Pisałaś już o swoim problemie w innym temacie.ZUS się broni przed wypłacaniem wyższych zasiłków i zasiłków macierzyńskich .Zrezygnowałaś z zasiłku rehabilitacyjnego w momencie zajścia w ciążę o od tego czasu zaczęłaś opłacać wyższe składki od działalności gospodarczej ,aby mieć wyższe świadczenia.

Co prawda dotyczy zasiłku macierzyńskiego ,ale polecam

http://www.bibliotek...macierzynskiego

http://forum.infor.p...w-ciazy/page-21

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy