Skocz do zawartości


PRACOWNIK ZMIENIA ETAT OD 01.05. I JAKA PO...


wróć do serwisu Kadry 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_KADER

Guest_KADER
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 16:16

PRACOWNIK CHORUJE OD 04. W CIĄGŁOŚCI DO 15.05.2009 TO JAKA PODSTAWA DO CHOROBOWEGO W MAJU PO ZMIANIE ETATU OD 01.05. I WYNAGRODZENIA?????

#2 Guest_DD59

Guest_DD59
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 16:23

Od 1 maja przeliczasz do wymiaru etatu, zgodnie z aneksem o zatrudnieniu.

#3 Guest_kader

Guest_kader
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 16:25

ale na pewno nawet jak jest ciągłość chorobowego???

#4 Guest_DD59

Guest_DD59
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 16:32

Tak, trzeba przeliczyć.Przecież pracownik podpisał zgodę na umniejszenie etatu? teraz musi się liczyc z umniejszeniem wynagrodzenia w ślad za tym.Tak można by kombinować: pracodawca zmniejsza, ja się zgadzam a zus niech placiza cały etat.Odwrotna sytuacja, gdy następuje zwiększenie etatu, to też trzeba przeliczyć zgodnie z nowymi warunkami.

#5 Guest_marg

Guest_marg
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 16:33

jak nie przepracował ani dnia z nowym wymiarem to stawka jest ta sama

#6 Guest_gw

Guest_gw
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 16:33

sprawdź w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r.o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:"Art. 40. W razie zmiany umowy o pracę (...) polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy"

#7 Guest_kader

Guest_kader
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 16:37

niezdolność trwa od 15.04. do 15.05. nie ma dnia przerwy???

#8 Guest_gw

Guest_gw
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 16:44

zmiana etatu w maju a niezdolność do pracy powstała w kwietniu - czyli tak jak pisze marg i brzmi przepis = stawka bez zmian

#9 Guest_kader

Guest_kader
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 16:45

dzięki-)

#10 Guest_marg

Guest_marg
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 16:52

Ale jeżeli w m-cu maju przepracował conajmniej jeden dzień w nowym wymiarze to uważam że jednak powinno być zróżnicowane wynagodzenia za chorobę Bo owszem nie ustala się podstawy wymiaru świadczeń chorobowych z uwzględnieniem wynagrodzenia przysługującego po zmianie wymiaru czasu pracy w sytuacji, gdy zmiana ta nastąpi w okresie choroby i pobierania z tego tytułu świadczeń chorobowych, a pracownik nie przepracował w nowym wymiarze czasu pracy ani jednego dnia. Przykład Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na 1/2 etatu podwyższono od 15 kwietnia 2008 r. wymiar czasu pracy do pełnego etatu. Pracownik nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres od 14 do 30 kwietnia 2008 r. W dniu zmiany wymiaru czasu pracy pracownik był już niezdolny do pracy. Niezdolność trwała do ostatniego dnia miesiąca, wskutek czego po zmianie wymiaru czasu pracy w miesiącu tym nie przepracował ani jednego dnia. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okres od 14 do 30 kwietnia 2008 r. stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od kwietnia 2007 r. do marca 2008 r. (tj. uzyskane na podstawie umowy o pracę na 1/2 etatu). I drugi Przykład Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na 1/2 etatu, podwyższono od 10 kwietnia 2008 r. wymiar czasu pracy do pełnego etatu. Pracownik nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres od 8 do 20 kwietnia 2008 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okres: -od 8 do 9 kwietnia 2008 r. stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od kwietnia 2007 r. do marca 2008 r.,-od 10 do 20 kwietnia 2008 r. stanowi uzupełnione wynagrodzenie za kwiecień 2008 r. w wysokości ustalonej dla nowego wymiaru czasu pracy (w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy i nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy, pracownik przepracował w nowym wymiarze czasu pracy 8 dni roboczych, tj. od 21 do 30 kwietnia 2008 r.).

#11 Guest_DD59

Guest_DD59
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 23:19

marg, polskie przepisy są chyba dobre dla kombinatorów a nie dla zwykłych uczciwie pracujących ludzi?Też mam wątpliwości, u mnie 3/4 kadry od IX ma zmniejszenie wymiaru zatrudnienia, niektórzy nawet o pół etatu, więc może powiedzieć im o tych zasadach i niech chorują??? a kto będzie uczył???Przepis jest taki jak pisze gw, ponieważ będę miała od IX ten sam problem, jutro idę do ZUS by wyjaśnić te zawiłości.(nauczyciel dostał już w maju wypowiedzenie z ważnością od 1 września zmieniające wymiar z 18/18 na 16/18 etatu i wyraził na to zgodę. Od 27 maja jest na L-4 Od ok 10 lipca będzie na macierzyńskim, do tego jeszcze będzie bez nadgodzin stałych i innych dodatków jak wych, motyw)) Ciekawa jestem ich interpretacji, w razie wątpliwości zwrócę się o pisemną odpowiedź

#12 Guest_lucy

Guest_lucy
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2010 - 14:29

Trochę się "zamotałam". Czyli jak pracownik zachoruje 25 kwietnia do 15 maja, a etat zmienia z 1/1 na 1/2 od 1 maja, to chorobowe liczy się od całego etatu?

#13 Guest_ossa

Guest_ossa
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2010 - 14:42

tak jestprzeczytaj pkt 143 komentarzahttp://www.zus.pl/files/komentarz_chorobowy.pdf

#14 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2010 - 14:51

marg ma racje,nie przelicza się,jest to wyjątek,kiedy zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącach następnych po powstaniu niezdolności do pracy,w tym przypadku do końca nieprzerwanej niezdolności do pracy pracownikowi należy wypłacać wyn.chorobowe,zasiłek lub św.rehabilitacyjne w wysokości wcześniej ustalonej



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych