Skocz do zawartości


Koszty komornicze i odsetki


wróć do serwisu Księgowość 17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Ania

Gość_Ania
  • Goście

Napisano 15 luty 2013 - 12:05

Cześć, zajmuję się księgowaniem mandatów. Koszty komornicze księguję w paragrafie wydatków 4610, natomiast są jeszcze odsetki, w kwotach około 3 zł. Moje pytanie brzmi, czy mogę te odsetki rónież księgować w paragrafie 4610 na koncie 761??Dziękuję

#2 Gość_BDMB

Gość_BDMB
  • Goście

Napisano 15 luty 2013 - 21:22

W sprawach o wykroczenia nie nalicza się odsetek. Więc o jakich odsetkach piszesz?

#3 Gość_Ania

Gość_Ania
  • Goście

Napisano 16 luty 2013 - 19:53

Kilka dni temu przelano na nasz rachunek kwotę mandatu ściągniętego przez komornika w wysokości 187,70 złW treści przelewu napisano:numer mandatu....... oraz OK 10 złMandat nałożony został u nas na kwotę 200 zł, opłata komornicza wyniosła 10 zł, brakuje jeszcze 2,30 zł.Pozdrawiam

#4 Gość_BDMB

Gość_BDMB
  • Goście

Napisano 16 luty 2013 - 21:35

Organ egzekucyjny potrąca z wyegzekwowanej kwoty 5% opłaty komorniczej i dodatkowo potrąca wydatki związane z przekazaniem wyegzekwowanej kwoty wierzycielowi, Tak więc 2.30 to będzie opłata bankowa.Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym. w administracji:Art. 66.§ 1. Wierzyciel ponosi wydatki związane z przekazaniem mu egzekwowanej należnościlub przedmiotu.§ 2. Wydatki, o których mowa w § 1, organ egzekucyjny pokrywa z wyegzekwowanych kwot.---------------------------------Potrącone 12.30 nalezy pokryć ze środków jednostki przeznaczonych na wydatki.na podstawie WB dokonuję zapisu:130D/221 187.70Poniesiony koszt związany z opłatą komorniczą i bankową należy wg mnie ująć zapisem:402(4330)/240-OK 12.30Uważam, że koszt i wydatek należy ująć w paragrafie 4330. Paragraf 4610 znajduje zastosowanie w przypadkach gdy jednostka ponosi koszty egzekucyjne a nie jak w tym przypadku opłatę komorniczą i opłatę bankową. Koszty egzekucyjne są to koszty które organ egzekucyjny pobiera za wykonane czynności egzekucyjnych. Koszty te obciążają dłużnika. Natomiast opłata komornicza jest to opłata którą się pobiera w wysokości 5% od przekazywanej wierzycielowi kwoty.Nalezność z tyt. mandatu należy rozliczyć zobowiązaniem z tyt. opłaty komorniczej:240-OK/221 12.30a następnie dokonać przesunięcia środków z wydatków na dochody zapisem:130D/130W 12.30Ściaganie należności z tyt. mandatów jest działalnością operacyjną jednostki i dlatego ponoszone z tego tytułu koszty zaliczane są do kosztow operacyjnych a nie pozostałych kosztów operacyjnych.

#5 Gość_Ania

Gość_Ania
  • Goście

Napisano 17 luty 2013 - 10:02

Dzękuję za wyczerpującą odpowiedź!Pozdrawiam

#6 Aleksandra13

Aleksandra13

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 20 luty 2013 - 14:24

Czemu zastosowano koszty w paragrafie 4330?moim zdaniem powinno zostac to zaksięgowane w paragrafie 4430 - opłaty i składki,co wy na to?pozdrawiam

#7 Agnieszka

Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 20 luty 2013 - 15:02

Czemu zastosowano koszty w paragrafie 4330?moim zdaniem powinno zostac to zaksięgowane w paragrafie 4430 - opłaty i składki,co wy na to?pozdrawiam

Ponieważ BDMB lubi szokować niewiedzą

#8 Gość_BDMB

Gość_BDMB
  • Goście

Napisano 21 luty 2013 - 10:59

Przepraszam, miałem na uwadze paragraf 4300 który obejmuje koszty i prowizje bankowe. Potrącenie dokonane przez organ egzekucyjny obejmuje opłatę komorniczą i wydatek związany z przekazaniem wyegzekwowanej kwoty który jest kosztem bankowym. Zgadzam się, że opłatę komorniczą mozna ująć w paragrafie 4430 - opłaty i skladki z równoczesnym ujęciem tego kosztu na koncie 403.

#9 Aleksandra13

Aleksandra13

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 21 luty 2013 - 12:13

A co w przypadku kiedy brak podziału kwoty kosztów (koszty komornicze a opłata bankowa) potrąconej przez organ egzekucyjny.Przyjmując takie załaożenie jak przyjął rozmówca BDMB to jedną wpłatę od komornika należy księgować trzema księgowaniami.nie wpomnę juz na temat pozstałych księgowań z tym związanych tj. przesunięcia z wydatków.Porazka, czy ma ktoś pomysł jak to uprościć?

#10 Gość_BDMB

Gość_BDMB
  • Goście

Napisano 21 luty 2013 - 20:02

Opłata komornicza wynosi 5% przekazywanej kwoty. US na wyciągu podaje kwotę zaliczoną na nalezność główną która w przypadku mandatów jest równa kwocie przekazywanej (w przypadkach innych należności dochodzą jeszcze koszty upomnienia i odsetki). Różnica pomiędzy kwotą otrzymaną a przekazywaną minus 5% kwoty przekazywanej daje kwotę opłaty bankowej. Z praktyki wynika, że opłata bankowa zwiera się w przedziale od 0 do kilkunastu zł - zależy to od umowy jaką zawarł US z bankiem.Ksiegowanie się komplikuje gdy w momencie otrzymania przelewu jednostka nie dysponuje wolnymi środkami w paragrafie z ktorego ma być refundowana potrącona kwota.Jeżeli chodzi o uproszczenia to jedynie możemy liczyć na wcześniej się wypowiadającą, wszystko wiedzącą Agnieszkę. Tylko Agnieszka może w takiej sytuacji pomóc (o ile nie napisze "wiem ale nie powiem"). Zaszokuj nas wiedzą Agnieszka!

#11 karlajn

karlajn

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 90 postów

Napisano 26 luty 2013 - 22:21

US ściaga dla jednostki budżetowej należność. Następnie przysyła dokument do zapłaty za ściąganie ww. należności. Czy US czasem nie powinien tych kosztów potrącić sobie przed dokonaniem przelewu dla mojej jednostki? Ja nie mam w planie nic na par.461 więc lepiej byłoby gdyby potgrącili sobie i mniej dochodów dla mnie wpłyneło. A jeśli już dostanę taki dokument to czy mogę doliczyć sobie koszty US do długu?Jak to zaksięgować?

#12 Agnieszka

Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 27 luty 2013 - 07:50

US ściaga dla jednostki budżetowej należność. Następnie przysyła dokument do zapłaty za ściąganie ww. należności. Czy US czasem nie powinien tych kosztów potrącić sobie przed dokonaniem przelewu dla mojej jednostki? Ja nie mam w planie nic na par.461 więc lepiej byłoby gdyby potgrącili sobie i mniej dochodów dla mnie wpłyneło. A jeśli już dostanę taki dokument to czy mogę doliczyć sobie koszty US do długu?Jak to zaksięgować?

Może i powinien US tak właśnie robić, ale nie robi, pewnie nic go do tego nie zmusi.
Opłata bankowa zawiera się w § 4300.
jeśli nie masz w § 4610 środków w planie, to zrób przesunięcie (zmiana do planu) z innych § rzeczowych.
To nic skomplikowanego.
Ustawa dopuszcza płacenie bez planu natychmiastowych wykonalności, oczywiście pod warunkiem jednoczesnego zainicjowania zmian w planie.
Proponuję ci nie skupiać się na złosliwościach i wątpliwej merytoryczności wypowiedziach BDMB - to tylko reklama swojej działlnosci

#13 robin_h

robin_h

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 27 luty 2013 - 08:09

Ja w swojej jednostce księguje tak:Nałożony mandat 100 zł (przypis) Wpływ z US 95 zł (WB)221/720 - 100 zł (przypis)130/221 - 100 zł (wpłata)761/130 par. 4610 - 5 zł (koszty)Zdaje sobie sobie sprawę, że te księgowania mogą być trochę uproszczone i nie do końca prawidłowe, ale na razie gwarantują mi one czystość i porządek.robin

#14 Gość_BDMB

Gość_BDMB
  • Goście

Napisano 27 luty 2013 - 09:02

130/221 - 100 zł (wpłata)761/130 par. 4610 - 5 zł (koszty)1.Zaksięgowana wpłata jest niezgodna z dowodem księgowym jakim jest wyciąg bankowy - zaksiegowano 100 zl a na wyciągu występuje kwota 95 zł2. Zapis 761/130 nie jest udokumentowany. Ujęto operację gospodarczą która nie miała miejsca.Naruszono przepisy art 24 UoR oraz przepisy rozporządzenia MF w sprawie szczególnych zasad rachunkowości.Ponadto ponoszony koszt z tyt. opłaty komorniczej jest kosztem który jest związany z osiąganymi przychodami z tytułu działalności operacyjnej jaką jest ściaganie należności z tyt. mandatów i tym samym koszt ten jest kosztem operacyjnym czyli powinien być ujmowany na kontach kosztów rodzajowych.

#15 robin_h

robin_h

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 27 luty 2013 - 15:04

BDMB, ja to niestety wiem, ale nie chciałbym się pogubić w gąszczu księgowań. A jakie księgowania Ty byś mi zaproponował??I co, każdy zapis dotyczący kosztów (będzie tego dużo) na osobnym PK, to będzie niezłe szaleństwo:)PozdrawiamrobinPS Update...sorki, wyżej jest przecież juz Twoja propozycja

#16 Gość_księgowy

Gość_księgowy
  • Goście

Napisano 28 luty 2013 - 08:06

BDMB, ja to niestety wiem, ale nie chciałbym się pogubić w gąszczu księgowań. A jakie księgowania Ty byś mi zaproponował??I co, każdy zapis dotyczący kosztów (będzie tego dużo) na osobnym PK, to będzie niezłe szaleństwo:)PozdrawiamrobinPS Update...sorki, wyżej jest przecież juz Twoja propozycja

Ty nie czytaj tego co pisze ten......BDMB, chce zaistnieć, bierze z podręczników teorie (czytaj bzdety) z praktyką nie ma nic wspólnego

#17 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 28 luty 2013 - 08:25

Ja akurat zgadzam się na ogół z tym co pisze BDMB i w jaki sposób przekazuje informacje. Nie umniejszam wiedzy Agnieszce.

#18 robin_h

robin_h

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 28 luty 2013 - 08:45

Ty nie czytaj tego co pisze ten......BDMB, chce zaistnieć, bierze z podręczników teorie (czytaj bzdety) z praktyką nie ma nic wspólnego

A Kim Ty jesteś, abyś MNIE mówił co mam czytać, a czego nie HEHE. Akurat tutaj BDMB pisze mądrze, tylko wiele osób różnie księguje mandaty i koszty.Chciałoby się zakończyć już moją krótką działalność na tym forum, szkoda, bo chciałem się od WAS czegoś dowidzieć, nauczyć, pokonsultować merytorycznie...Cześć!



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy