Skocz do zawartości


termin wynagrodzenia za L4 (do 33 dni)


wróć do serwisu Kadry 69 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_cogito

Gość_cogito
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2009 - 14:39

Regulamin wynagrodzeń mojej firmy mówi, że wynagrodzenia płatne są do ostatniego dnia miesiąca. Pod koniec miesiąca zaczęło mi się L4, wysłałem druk L4 pocztą i nie dotarł do kadr do 30 marca, kiedy to przygotowano listy płac. Jednak 27 marca (na początku L4) poinformowałem kadry i mojego szefa mailem i smsem, że jestem na L4 (czego moje kadry nie negują - potwierdzają, że dostali maila). Za okres od 27 do 31 marca NIE otrzymałem jednak w ogóle wynagrodzenia razem z resztą pensji (za 1 do 26 marca). Kadry twierdzą, że dostanę je do 10 kwietnia zgodnie z KP bo jedyną podstawą wynagrodzenia jest druk L4. Twierdzą też, że nie zalegają z terminem płatności bo termin wypłaty wynagrodzeń określony w Regulaminie wynagradzania nie dotyczy "wynagrodzeń chorobowych". Przewertowałem KP i jedyne co znalazłem to art. 92, który mówi, że w moim przypadku powinno być wypłacone 80% wynagrodzenia - nie znalazłem nic na temat tego, że wynagrodzenie za ten okres płatne jest np. w innym terminie! Do tego ustawa o zasiłkach mówi wyraźnie, że mam 7 dni na dostarczenie L4 do pracodawcy, aby nie obniżył mi o 25% wynagrodzenia za L4. Nie znajduję nic co by pozwalało pracodawcy nie wypłacić 80% wynagrodzenia za L4 w terminie późniejszym niż wynika z Regulaminu wynagrodzeń. Czy mam rację czy też firma ma rację?

#2 Gość_aaa

Gość_aaa
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2009 - 14:51

Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest L4.Chyba słusznie nie zostało wypłacone za te dni .

#3 Gość_TED

Gość_TED
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2009 - 15:04

Wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacone w "normalnym " terminie.Pracodawca słusznie wstrzymał wypłatę chorobowego jeżeli L-4 nie dotarło na czas.Sama informacja telefoniczna czy smsy nie upowazniają do naliczenia chorobowego.

#4 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2009 - 15:53

nie ma dokumentu,nie ma podstawy do wypłaty, to logiczne, więc wypłata wynagrodzenia chorobowego nastąpić może nawet z następnym terminem wypłaty, to normalne

#5 Gość_asia

Gość_asia
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2009 - 15:56

dokładnie, podstawą wypłaty wyn. chorobowego jest druk L4. My też dopóki nie mamy go, to nie wypłacamy nic "na gębę".

#6 Gość_czay

Gość_czay
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2009 - 16:18

Ok, ale tak z ciekawości. Jaka jest podstawa prawna. Nie znam tak dobrze tych przepisów, w samym art. 92 nie znalazłem nic na ten temat. Jest tam tylko napisane, że za chorobowe wypłaca się 80% wynagrodzenia. Skoro firma nie wypłaciła mi 80% wynagrodzenia to zakłada, że gdzie ja w takim razie jestem? Na obecności nieusprawiedliwionej? To jest trochę nielogiczne.

#7 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2009 - 16:33

owszem wierzą Ci że jesteś na L4 ale bez dokumnetu nie mogą wypłacić - ustawa o świadczeniach chorobowych czyli masz usprawiedliwione ale niepłatne (narazie - potem wyrównanie)

#8 Gość_LeWak

Gość_LeWak
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2009 - 20:50

ktoś tu robi masło maślane z regulaminu pracy i płacy, nie ma takiego prawa ażeby nie zapłacić za dni chorobowe z L-4. Jeżeli pracownik dostarczył L-4 po terminie naliczeń płac pracownikom to jego chorobowe dolicza się do następnego L-4 jeżeli takowe pracownik otrzyma lub do najbliższych poborów. Jeżeli chodzi o terminy płac z tytułu chorobowego istotnie nie ma nic w ustawach o zasiłkach, dlatego też pracodawcy szanujący prawo pracy i swoich podwładnych wypłacają ten zasiłek tak jak płace za pracę, natomiast pozostali pracodawcy tak jak wszystko w tym kraju???

#9 Gość_czay

Gość_czay
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2009 - 22:56

a najśmieszniejsze jest to, że wysłałem L4 poleconym za potwierdzeniem odbioru i 30 marca zostało odebrane (mam to na pieczątce potwierdzenia zwrotnego) - to w sumie czy to moja wina, że nie dotarło to na czas z sekretariatu do kadr?... Myślę, że trochę dobrej woli by wystarczyło, by wypłacić normalnie wynagrodzenie za L4 - tym bardziej, że za miesiąc i tak będę miał na pewno wynagrodzenie (jestem pracownikiem) i gdyby coś było nie tak, to by mogli z tego odjąć przecież później, choć mnie się w głowie nie mieści by w "niby" poważnej firmie, pracownikom na jakiś w miarę poważnych stanowiskach (nie jestem z agencji tymczasowej, ani kimś kto pracuje miesiąc) i z historią pracy wycinać takie numery - przez to miałem problem ze spłatą raty kredytu :/

#10 Gość_dejwmag

Gość_dejwmag
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2009 - 23:25

Ale to nie ich wina czay ja bym tez nie zapłacił, musza miec podstawę a wiedzieli, ze nie ma cie w pracy. A co bybyło gdybys ich okłamał i nie miał L4 wtedy ktos z płąc by z a to oberwał. Bo niby jak maci to potrącić potem. Gdyby faktycznie naliczyłci wypłate i przelał np. 27 za cały miescia wtedy ma możliwośc w nastepnym miesiacu to potracic ale jelsi przelew poszedł ostatniego to juz po temacie. Dlatego naprawde spokojnie nie ich wian ja bym tez nie zapłacił i dałci jak juz tu napisoano, nieobecnosc usprawiedliwioną. A nie mogles poslac przez kogos tego L4 żeby było szybciej.

#11 Gość_Ewa

Gość_Ewa
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2009 - 09:47

Ja też traktuje taką sytuację jako nieobecność usprawiedliwioną niepłatną , a wynagrodzenie chorobowe wypłacam przy następnj wypłacie.Zauważ ,że jeżeli macie w regulaminie iż wypłata jest do końca miesiąca, to przecież nie można naliczać tych wypłat 30-naliczamy to przecież parę dni wcześniej w zależności od ilości osób w firmie.I dlatego nawet jak odebrano pocztę 30 nie ma możliwości przeliczenia tego .A wypłacić 'na gębę " nie można - podstawą do chorobowego jest tylko i wyłącznie zwolnienie lekarskie, które już jest w kadrach. No sory,ale inaczej nie można i nie możesz mieć pretensji do firmy.

#12 Gość_DD59

Gość_DD59
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2009 - 19:16

Nie można pracownikowi potrącić wynagrodzenia za czas choroby, nie wypłacając jednocześnie świadczenia za ten okres. Pracownik nie złożył przecież wypowiedzenia o pracę, by mieć podejrzenia, że przestanie pracować od 1 kwietnia. nałeżało zatem wypłacić pełne wynagrodzenie za cały marzec, natomiast w kwietniu nalezało dokonać rozliczenia L-4(które jest podstawą do świadczeń) z bieżącą wypłatą.Kodeks pracy nic nie mówi, by potrącic za czas nieobecności z powodu L-4!!!A w RSA wykazujecie marzec z kodem 331 kwota 0,- zł a potem w kwietniu kod 335 z kwotą świadczenia, jako wyrównanie?, bo jeśli jako nieobecność usprawiedliwiona(niesłusznie w tym przypadku) to powinien być kod 151 i trzeba by potem korygowac dokumenty za m-c marzec.

#13 Gość_wiesia

Gość_wiesia
  • Goście

Napisano 21 maj 2009 - 12:21

popieram DD59 u nas tez tak robimy

#14 Gość_zdesperowana

Gość_zdesperowana
  • Goście

Napisano 28 maj 2009 - 09:44

mam pytanie,jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym w związku z z wypadkiem w pracy w wysokości 100procent wynagrodzenia,które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w związku z wypadkiem przy pracy od dnia 27 11 2008 moje wynagrodzenie za grudzień wyniosło 1243.41 brutto za styczeń 1395.35brutto to było za grudzień 1056.41za grudzień i1190.35za styczeń na rękę,nie mam kartek za następne miesiące ale wypłata była niższa za kwiecień dostałam 981.90na rękę a za 25 dni maja 825.75 nie rozumiem skąd takie różnice czy może ktoś to sprawdzić zastanawiam się czy nadal mam naliczane 100 procent bo jakoś nie bardzo wiem jak to sprawdzić

#15 Gość_zdesperowana

Gość_zdesperowana
  • Goście

Napisano 28 maj 2009 - 10:06

czy może mi ktoś pomóc dlaczego mam mieć mniej

#16 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 28 maj 2009 - 10:28

wygląda na to że nie masz 100% - może ktoś przeoczył , najlepiej zadzwonić do płatnika świadczenia czyli albo zakłądu albo do ZUS

#17 Gość_zdesperowana

Gość_zdesperowana
  • Goście

Napisano 28 maj 2009 - 16:12

bardzo dziękuję marg tylko że nie bardzo wiem czy mam rację a nie chcę wyjść na pazerna bo przecież mnie nie nie zwolnili(a przecież mogli)ale patrząc na kartki jest tyle samo dni a pensja różna co robić

#18 Gość_zdesperowana

Gość_zdesperowana
  • Goście

Napisano 28 maj 2009 - 16:33

#bardzo dziękuję marg tylko że nie bardzo wiem czy mam rację a nie chcę wyjść na pazerna bo przecież mnie nie nie zwolnili(a przecież mogli)ale patrząc na kartki jest tyle samo dni a pensja różna co robić

#19 Gość_zdesperowana

Gość_zdesperowana
  • Goście

Napisano 28 maj 2009 - 19:27

słuchajcie czy ktoś może mi pomóc wy się na tym znacie nie chcę wyjść na błazna, a jeśli mam rację mogła bym to jutro wyjaśnić ponieważ będę w firmie pomóżcie proszę

#20 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 28 maj 2009 - 21:14

czemu zaraz na błazna - jak pracownik przychodzi i pyta to wcale nie uważam go za błazna, i nikt nie mówi żeby sie awanturowac ale poprosić o wyjasnienie. Napisz jak wyjaśnisz



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych