Skocz do zawartości


Zdjęcie

wojsko a nagroda jubileuszowa


wróć do serwisu Moja Firma 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 nowakadrowa

nowakadrowa

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 71 postów

Napisano 11 luty 2013 - 12:50

Pracownik w szkole ( woźny) po odbyciu służby wojskowej nim podjął pracę po wojsku miał przerwę 34 dni, czy wtedy wosko wlicza się jemu do nagrody jubileuszowej? Wiem zę wojsko wlicza się do każdych innych uprawnień pracowniczych ale do jubileuszowki nie. Nadmieniam Ze osoba ta pracowała przed wojskiem a pow wojsku poszła po 34 dniach do innej pracy. Z tego co wiem gdyby ta przerwa między zakończenie służby wojskowej a podjęciem pracy była krótsza niż 30 dni to wtedy bym to mogła wliczyć do stażu pracy potrzebnego do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej. Proszę o pomoc w tej sprawie i może jakiś paragraf który otym mówi.Dziękuję

#2 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5522 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 11 luty 2013 - 12:57

Okresy stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej nie są sztywno wyznaczone przez przepisy Kodeksu pracy, mogą być przedmiotem negocjacji i zapisów w regulaminach wynagradzania lub układach zbiorowych pracy. U mnie go nagrody jubileuszowej zaliczam okresy czynnej służby wojskowej.

#3 nowakadrowa

nowakadrowa

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 71 postów

Napisano 11 luty 2013 - 13:10

Ale ja znalazłam w przepisach że:
• pracownikowi powracającemu w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej do pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do służby - czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy (art. 120 ust. 1 ustawy),
• pracownikowi, który w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę po raz pierwszy lub u innego pracodawcy niż ten, u którego był zatrudniony w dniu powołania do służby - czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabywania lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjął pracę (art. 120 ust. 2 ustawy),
• pracownikowi, który podjął pracę po upływie 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej - czas odbywania służby wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjęli pracę (art. 120 ust. 3 ustawy)
W pierwszym przypadku okres służby wojskowej zostanie zaliczony pracownikowi do tzw. zakładowego stażu pracy. Oznacza to, że okres służby wojskowej zostanie zaliczony pracownikowi do wszystkich uprawnień pracowniczych, w tym szczególnie do uprawnień uzależnionych tylko i wyłącznie od okresu zatrudnienia w danym zakładzie pracy, np. nagroda jubileuszowa wypłacana za lata przepracowane w danym zakładzie pracy.
WAŻNE!
Zakładowy staż pracy to łączny okres zatrudnienia u danego pracodawcy bez względu na przerwy w zatrudnieniu.
W pozostałych dwóch sytuacjach okres służby wojskowej zostanie zaliczony pracownikowi do tzw. ogólnego stażu pracy. Oznacza to, że okres służby wojskowej zostanie pracownikowi zaliczony do wszystkich tych uprawnień pracowniczych, których nabycie jest uzależnione od ogólnego stażu pracy, np. wymiar urlopu wypoczynkowego


#4 Agnieszka

Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 11 luty 2013 - 13:52

No to znaczy ze masz juz podstawę i wszystko jasneDołączona grafika



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy