Skocz do zawartości


SWIADECTWO PRACY


wróć do serwisu Kadry 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_HANULA

Gość_HANULA
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 08:21

Jezeli wypowiedzenie konczy sie w sobote , a sobota jest dniem wolnym to z jaka data wystawia sie świadectwo pracy? czy można 23.w piatek? np. pracownik nie moze odebrac w pozostałe dni.

#2 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 08:31

Nie wolno wystawiać św. pracy przed końcem zatrudnienia. Wystawiasz w najbliższy dzień roboczy (poniedziałek). Jeżeli pracownik nie może odebrać osobiście może kogos upowaznić do odbioru, jesli nie, to wysyłasz pocztą ZPO.

#3 Gość_HANULA

Gość_HANULA
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 09:21

tak myslałam , dziekuje bardzo. a jak poprawnie powinnam podac tryb rozwiaznia umowy na swiadectwie pracy pkt3 , podaje w a , czy b jezeli jest to wypowiedzenie dwutygodniowe bez przyczyny .

#4 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 09:40

W pkt. 3 a) Art. 30 par. 1 pkt. 2 ze wskazaniem, kto dokonał wypowiedzenia (pracodawca czy pracownik)

#5 Gość_ula

Gość_ula
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 09:44

Jeśli wypowiedzenie/umowa trwa do 31.01.2009 to świadectwo ma datę 31.01 czy 01.02????

#6 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 09:48

Wystawiasz św. pracy z datą 2.02.2009, wpisując czas trwania stosunku pracy do dnia 31.01.2009. Oczywiście, jeżeli w soboty nie pracujesz.

#7 Gość_hanula

Gość_hanula
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 10:15

czyli tak? art30 par.1 pkt2 przez pracodawce taka tresc?

#8 Gość_p

Gość_p
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 10:22

ja pisze tak:na skutek:rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem ze strony pracodawcy, art. 30 § 1 pkt. 2 KP

#9 Gość_ula

Gość_ula
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 10:26

A wg mojej kierowniczki, głównej kadrowej św. wystawia się na koniec zatrudnienia czyli ostatniego dnia. Zawsze tak robię a ona na mnie krzyczy, że pracownik musi wyjść ostatniego dnia ze świadectwem i siedzę po godz. i robię żeby je dostał. Z datą ostatniego dnia pracy. :( Czy to jest bardzo źle?

#10 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 10:46

Ula, prawidłowo ostatniego dnia zatrudnienia, ale pytałaś o sytuację, kiedy ostatni dzień pracy przypada w sobotę (jak się domyślam - wolną od pracy).

#11 Gość_Beata

Gość_Beata
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2009 - 13:05

A z jaką datą będzie wystawione świadectwo pracy przy rozwiązaniu umowy o pracę z dniem 31.01.2009? Jest to sobota.Pracuję 7 dni w tygodniu (pn - nd).Czy w tym przypadku świadectwo pracy powinnam otrzymać w ostatnim dniu pracy tj. 31.01.2009 czy 02.02.2009 (poniedziałek) tj. pierwszy dzień roboczy.

#12 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 27 luty 2009 - 14:47

W swiadectwie wpisano ze wykorzystała 5 dni urlopu za styczeń i luty 2009( byłam wtedy na wymówieniu).Nie otrzymałam ekwiwalentu! czy powinnam odebrać świdectwo czy dopiero jak firma ureguluje zaległość?Proszę pomózcie

#13 Gość_?

Gość_?
  • Goście

Napisano 27 luty 2009 - 18:22

jak nie odbierzesz świadectwa to i tak wyslane zostanie na twoj adres a ekwiwalent otrzymasz moze przy zaplacie wynagrodzenia za luty,



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych