Skocz do zawartości


koniec umowy a ciąża


wróć do serwisu Kadry 150 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Pati

Gość_Pati
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2008 - 14:43

wg KP umowa o pracę zawarta na czas określony ulega przedłużeniu do dnia porodu, jeżeli uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego m-ca ciąży. Czy dobrze myślę, że pracownica której umowa kończy się w 12 tygodniu ciąży nie podlega temu art.?

#2 Gość_magda

Gość_magda
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2008 - 14:47

przezornie radzę przedłużyć umowę do dnia porodu bo w sądzie pracy, pracodawca, który nie przedłużyłby umowy w takim przypadku i tak by przegrał...Pozdrawiam

#3 Gość_miraga

Gość_miraga
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2008 - 14:47

miesiące ciąży liczy się inaczej - 4 tygodnie+ 1 miesiąc

#4 Gość_Pati

Gość_Pati
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2008 - 14:52

O tym liczeniu nie wiedziałam. Ale nawet w najprostszy sposób m-c = 30 dni. m-ce 90 dni, natomiast 12 tygodni to tylko 84 dni. Moim zdaniem za mało.

#5 Gość_miraga

Gość_miraga
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2008 - 15:07

4 tygonie = 1 miesiąc, czyli 12 tygodni to 3 miesiące, a wię lekarz pewnie wypisz zaświadczeni,że upłynął już trzeci miesiąc ciąży.

#6 Gość_alicja

Gość_alicja
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2008 - 15:08

potrzebne jest zaświadczenie od lekarza że na dzień kiedy kończy się umowa np. 30.06.2008 pracownica jest w ciąży powyżej 12 tygodnia (lepiej mieć podkładkę)

#7 Gość_Pati

Gość_Pati
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2008 - 15:24

Miraga masz rację ciążę liczy się w m-cach księżycowych a nie w kalendarzowych. problem polega na tym, że pracownicy nie przedłużono umowy a 3 m-ce temu zlikwidowano ten zakład pracy. I co zrobić w takiej sytuacji?

#8 Gość_miraga

Gość_miraga
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2008 - 15:32

zostaje sąd pracy i walka o odszkodowanie.No i kwestia czy pracownica dostarczyła to zaświadczenie pracodawcy.

#9 Gość_Pati

Gość_Pati
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2008 - 15:33

A w obecnej sytuacji to i zasiłek macierzyński nie przysługuje, czy mam rację?

#10 Gość_miraga

Gość_miraga
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2008 - 15:37

żeby dostać zasiłek macierzyński należy bezpośrednio przed porodem pracować przez pół roku. Więc jak nie ma pracy to nic z tego

#11 Gość_Pati

Gość_Pati
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2008 - 15:38

Możesz mi podać art. do tej pracy przez pół roku? i bardzo dziękuję

#12 Gość_miraga

Gość_miraga
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2008 - 15:50

Wg art.29 ust. 1 ustawy z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tj. Dz.U. z 2005, Nr 31, poz. 267)zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego(czyli np.w trakcie stosunku pracy) urodziła dziecko.Sorrki za te 6-mcy pracy - Dotyczy to urlopu wychowawczego a nie macierzyńskiego.

#13 Gość_Pati

Gość_Pati
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2008 - 15:52

Jeszcze raz wielkie dzięki!!!

#14 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2008 - 16:04

Jezeli została rozwiązana umowa a zakład pracy uległ likwidacji to pracownica powinna zarejestrowac się w PUP.Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, prawo do zasiłku macierzyńskiego może nabyć ubezpieczona, która urodziła dziecko po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie ustało w czasie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, to tym bardziej prawa do tego świadczenia w wyniku likwidacji pracodawcy nie może utracić ubezpieczona, która już jej nabyła.

#15 Gość_winerka

Gość_winerka
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2009 - 12:59

mam pytanie.skonczyła mi sie umowa 31.12.2008r. z dniem wczorajszym dowiedziałam sie,ze jestem w 4 tygodniu ciąży.czyli ciąża rozpoczeła się w trakcie trwania umowy.i moje pytanie : czy pracodawca ma obowiązek przywrócić mi umowę?? czy skoro skonczył się 5 dni temu i z opóźnieniem dowiedziałam się o ciąży to stracone?

#16 Gość_juleczka

Gość_juleczka
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2009 - 14:48

wg przepisów to już za późno. ja mam inne pytanie. Pracodawca przedłuży umowę do dnia porodu. W dniu porodu wypowiada umowę. I co dalej dzieje się z taka mamą? Rejestruje się w PUP? Czy otrzymuje zasiłek macierzyński z ZUSu? Jaki ma status wg prawa?

#17 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2009 - 15:18

winerka, - jak była to umowa na czas określony i sie zakończyła , to nie było obowiązku jej przedłużania ( dopiero jakbyś była po upływie 3 m-ca ciąży) juleczka - jak przedłuża umowę do dnia porodu to jej nie wypowiada tylko ona się zakańcza z upływem na jaki była zawarta, potem ma płacony zasiłek macierzyński z ZUS, a dopiero potem może się rejestrować w UP jako bezrobotna

#18 Gość_winerka

Gość_winerka
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2009 - 18:30

Marg,to była umowa na czas określony.zakonczyła się z zakonczeniem roku.z tymże,ja nie dostalam jeszcze ani świadectwa pracy ani nie została przedłużona umowa.zadzwoniłam wczoraj do szefowej i powiedziałam o ciąży i zastanawiam się czy ona własnie przedłuży mi tą umowę czy nie musi.z tego co przeczytałam to nie musi tego robic..mimo,że w ciążę zaszłam w trakcie trwania umowy?? przecież jest to ochrona kobiet w ciąży czy to tak nie działa.

#19 Gość_juleczka

Gość_juleczka
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2009 - 13:03

marg, rozumiem, że okres urlopu macierzyńskiego w takim wypadku wynosi tyle samo co dla pracownicy, zgodnie z nowymi przepisami

#20 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2009 - 22:28

winerka - działa, ale od początku ciąży kobieta jest pod ochrona czyli nie można jej wypowiedziec umowy ,ale gdy umowa na czas określony zakończy sie przed upływem 3 m-ca to niestety nie ma obowiązku jej przedłużać - zalezy to od woli pracodawcy.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy