Skocz do zawartości

PODATEK DOCHODOWY JAK OBLICZYĆ POMÓŻCIE

wróć do serwisu Księgowość 221 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_ELA

Gość_ELA
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2009 - 15:50

JAK OBLICZYĆ PODATEK DOCHODOWY? w TAMTYM MIESIĄCU MIAŁAM STRATĘ 2315 ZŁW TYM MAM DOCHÓD 2360,99 CZY MAM TO JAKOŚ POŁĄCZYĆ CZY OD TEJ KWOTY 2360,99 PŁACĘ PODATEK DOCHODOWY 19 % I DO KIEDY? CZY WYPEŁNIAM JAKIEŚ DOKUMENTY? POZDRAWIAM ELA

#2 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2009 - 16:00

od kiedy masz działalność, jakie składki zus płacisz , czy dajesz go w koszty firmy, dlaczego piszesz że 19 % ,jesteś na podatku liniowym? Jeśli jesteś na KPIR na zasadach ogólnych to podatek obliczasz tak:- Przychód narastająco od początku roku- minus koszty narastająco od początku roku-wychodzi dochód-odejmujesz składki zus społeczne zapłacone od początku roku-wychodzi dochód do opodatkowania -zaokrąglasz do pełnych złotych-ten dochód razy 18% minus 556,02 (ulga podatkowa) minus składki zus zdrowotne (7,75% podstawy) zapłacone od początku roku -wychodzi podatek do zapłaty od początku roku-zaokraglić do pełnych zł)-jeśli płaciłaś już wcześniej zaliczki to je odejmujesz od tej kwoty i wychodzi podatek do zapłaty za dany miesiącNie wypełnia sie żadnych dokumentów tylko płaci zaliczkę do urzędu, rozlicza sie za cały rok (rozliczenie roczne)

#3 Gość_ELA

Gość_ELA
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2009 - 07:59

dorziaJesteśmy sp zoo i działalność mamy od 1 lipca 2009 r.

#4 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2009 - 09:08

Ustalając dochód do opodatkowania , przychody i koszty, liczysz narastająco.

#5 Gość_czytelnik

Gość_czytelnik
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2009 - 10:48

Jesli jest to podatek dochodowy na ksiedze przychodow i rozchodow (nie liniowy) to obliczyc mozna w taki sposob. Podatek dochodowy 2009 = 18%Przychod PKoszt KKwota podlegajaca odliczeniu 111 PLN KPOPoprzednie zaliczki na podatek dochodowy PZPrzyklad:Przychod jest 5000 PLNKoszty sa 2000 PLNKwota Podlegajaca odliczeniu w 2009r - 111 PLNPoprzednie zaliczki np. 50 PLN5000 - 2000 = 3000 (jest to kwota do opodatkowania ale mozna odliczyc jeszcze )3000 - 111 = 2889 (teraz od tej kwoty wyliczymy podatek dochodowy)2889 * 18 / 100 = 520,02 ( i teraz od tej kwoty odliczamy poprzednie zaliczki na podatek dochodowy, w naszym przypadku poprzenie zaliczki byly w sumie 50 zl)czyli: 520,02 - 50 = 470,02 (jest to kwota ktora nalezy wplacic do US)470,02 Jest to podatek.Pozdrawiam

#6 Gość_czytelnik

Gość_czytelnik
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2009 - 10:52

Wejdz na strone i sprawdz skale podatkuwww.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=133&id=152226&typ=newsZ jednego stosunku pracyMiesięcznie111 zł 25 grRocznie1.335 złZ kilku stosunków pracyNie może przekroczyć rocznie2.002 zł 05 grZ jednego stosunku pracy dla dojeżdżającychMiesięcznie139 zł 06 grRocznie1.668 zł 72 grZ kilku stosunków pracy dla dojeżdżającychNie może przekroczyć rocznie2.502 zł 56 gr

#7 Gość_czytelnik

Gość_czytelnik
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2009 - 10:55

Po pierwsze nie mozna miec jednoczesnie DOCHODU i STRATY.To tak jak miec 50 zl w kieszeni i -50 zl w kieszeni :)Najlepiej prosze udac sie do biura podatkowego by dokladnie wyliczyli Pani podatek.Pozdrawiam

#8 Gość_Sandra

Gość_Sandra
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2009 - 11:26

19% - rozumiem przez to,że jest to podatek liniowy. Przychody narastająco od początku roku - koszty narastająco od początku roku = dochód.Od dochodu odejmujesz składki ZUS (o ile nie były zaliczone do kosztów)i mnożysz tę kwotę przez 19 %. Następnie odejmujesz składkę zdrowotną (7,75%) od wyliczonej zaliczki. Podatek płacisz dopiero za ten miesiąc, za który Ci wyjdzie z powyższych wyliczeń. Nie składa się żadnej deklaracji. Dopiero rozliczenie roczne.

#9 Gość_natka

Gość_natka
  • Goście

Napisano 05 październik 2009 - 13:47

powiedzcie prosze, czy te zapłacone składki zus trzeba co m-c jakby podwajac? bo ja np. mam teraz problem, bo jestem na zus wlasnie od wrzesnia br. nie wpisalam do kpir tych skladek. i obliczam tak: dochód(narastajaco)- 567,84*19%-193,10=podatek do zapłaty. i nie wiem wlasnie co z zaokrągleniami. tylko napiszcie czy jest ok. i jesli mozna to prosze napisac, jak bedzie na nastepnym miesiacu.

#10 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 05 październik 2009 - 13:56

jeśli składki za wrzesień zapłaciłaś w październiku to nie odliczasz ich od przychodu wrześniowego tylko dopiero od październikowego, dochód zaokrąglasz do pełnych złotych, obliczasz zaliczkę na podatek i potem tę obliczona zaliczkę zaokrąglasz do pełnych złotych. Czy ty jesteś na liniowym podatku???

#11 Gość_natka

Gość_natka
  • Goście

Napisano 05 październik 2009 - 14:06

tak, podatek liniowy. i wkazdym kolejnym miesiacu licze tak samo? czyli jesli chce obliczy podatek za wrzesien, a jeszcze nie zaplacilam zus, to nie odejmowac spolecznych? a co ze zdrowotnym?Mam pytanie jeszcze dotyczace ryczaltu: czy licze tak samo jak w ww przypadku? czy nie odejmu sie skladek zus?

#12 Gość_natka

Gość_natka
  • Goście

Napisano 05 październik 2009 - 14:10

zapomnialam dodać, że jeśłi chodzi o ten ryczałt, to składki są mniejsze, bo firma działa od maja br.

#13 Gość_wiola

Gość_wiola
  • Goście

Napisano 06 listopad 2009 - 00:52

witam staram sie o dotacje z urzędu pracy i nie mam pojęcia o co chozi z tym podatkiem dochodowymprzychodu mam 60 000 kosztów 3000 składkę na zus obliczyłam 4020 ?tu chodzi o roczny bilans takich przewidywalnych efektów zysk brutto to 52980 zł a jak obliczyc ten podatek dochodowy błagam pomocy

#14 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 06 listopad 2009 - 08:16

A jaką formę opodatkowania przewidujesz w DG???- Ryczałt ewidencjonowany- Zasady ogólne ( skala)- Podatek liniowy 19%

#15 Gość_PUMA

Gość_PUMA
  • Goście

Napisano 07 listopad 2009 - 18:49

WITAM,MAM PROBLEM CHCIAŁABYM SIĘ DOWIEDZIEĆ CO MOŻNA WRZUCAĆ W KOSZTY W PODATKU DOCHODOWYM?CZY KOSZTY JEDZENIA TZW DIETY PONIEWAŻ FIRMA WYKONUJE PRACE ZA GRANICĄ? W OGÓLE CO PODLEGA ODLICZENIU? PROSZĘ O PILNE ODPOWIEDZI Z GÓRY SERDECZNIE DZIĘKUJE.

#16 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 07 listopad 2009 - 19:46

puma zbyt ogolne pytanie. wiec ogolnie odpowiem: podatkowe koszty uzyskania przychodu to wszelkie koszty sluzace uzyskaniu przychodu lub zachowaniu zrodla przchody z wylaczeniem tych wymienionych w art 23.1 PDOF.Diety sa kosztem i roliczajac delegacje nie tylko one.

#17 Gość_PUMA

Gość_PUMA
  • Goście

Napisano 07 listopad 2009 - 19:53

DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZ CZYLI DIETY MOŻNA ODLICZAĆ?A CO JESZCZE MOŻNA ODLICZYĆ Z DELEGACJI?CIEMNA JESTEM W TYCH PODATKACH.DZIĘKI Z GÓRY ZA ODP

#18 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 07 listopad 2009 - 20:08

chodzi tobie o diety przedsiębiorcy czy pracowników ? jeśli pracowników to na jak długi czas wyjeżdżają ?

#19 Gość_PUMA

Gość_PUMA
  • Goście

Napisano 08 listopad 2009 - 00:16

DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZ CZYLI DIETY MOŻNA ODLICZAĆ?A CO JESZCZE MOŻNA ODLICZYĆ Z DELEGACJI?CIEMNA JESTEM W TYCH PODATKACH.DZIĘKI Z GÓRY ZA ODP

#20 Gość_Marysia

Gość_Marysia
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2010 - 23:22

Jak mam rozliczyć sie z urzędem skarbowym gdy nie otrzymałam PIt-u 11 a firma w której pracowałam znikneła. dzwoniłam do US i powiedzieli ze z wyciągów, ale jak tego dokonac nie mam pojęcia, czy ktoś może mi pomoc.Z góry dziękuję za odpowiedz.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych