Skocz do zawartości


podwyższone koszty uzyskania przychodu

koszty uzyskania przychodu

wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_sylwia

Gość_sylwia
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2013 - 18:07

Mam problem i nie wiem czy powinnam zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu u pracownika, który:- nie otrzymuje dodatku za rozłąke- pracodawca nie zwraca kosztów za dojazdy- pracownicy pracują w delegacjach, mogą wracać w weekendy- firma jest w branży budowlanej i miejsca pracy sa w całej Polsce i tak też jest napisane w umowie pracownika, czyli msc. pracy: teren kraju,- siedzibą firmy jest Elbląg i teraz , czy pracownik, który mieszka w Elblągu może mieć zastosowane podwyższone koszty up? Moim zdaniem tak, przcież on też dojezdza tak jak inni pracownicy, którzy miejsce zamieszkania mają w innej miejscowości niż siedziba firmy?

#2 Jarsz

Jarsz

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 18:15

nie ma takiej możliwości dla pracownika który mieszka w miejscowości w której jest zakład pracy przepisy mówią wyraźnie "w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę"
pozatym polecam artykuł http://kadry.infor.p..._przychodu.html

#3 Gość_sylwia

Gość_sylwia
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2013 - 18:23

Pani z US, nie potrafiła mi odpowiedzieć, powiedziała żeby skierować się po interpretację indywidualną. Ja czytałam przepisy, mają się one nijak do rzeczywistości, przecież pracownicy dojezdżają i ponoszą koszty tak samo jak ci pracownicy spoza miejscowości siedziby. Dla mnie to jest bezsensu przepis

#4 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 20:06

Witaj,podwyższone koszty uzyskania przychodów można stosować w stosunku do pracowników których zakład pracy znajduje się poza miejscowością zamieszkania.Ważne jest tutaj umowa o pracę: miejsce zamieszkania pracownika oraz miejsce świadczenia pracy.Zasadnicza wątpliwość jaka wiąże się z problematyką dotyczącą możliwości zastosowania podwyższonych kosztów pracowniczych sprowadza się do pytania - czy brać pod uwagę miejsce wykonywania pracy, czy siedzibę pracodawcy? Należy podkreślić, że ustawodawca w art. 22 ust. 2 pkt 3 updof nie wskazuje jak należy rozumieć pojęcie „zakład pracy”. W literaturze przedmiotu wskazuje się, iż w takim przypadku należy stosować wykładnię celowościową. Gdy pracownik nie otrzymuje dodatku za rozłąkę, a faktycznie dojeżdża do pracy w innej miejscowości, to niezależnie od tego, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy, należy naliczać podwyższone koszty uzyskania przychodów. Ważne jest miejsce świadczenia pracy określone w umowie o pracę!!!

#5 Gość_sylwia

Gość_sylwia
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2013 - 20:14

Tak więc też czytałam ten artykuł i uważam, że powinno się zastosować w moim przypadku ( pracowników w firmie, którą rozliczam) podwyższone koszty. Na umowie mają wpisane miejsce pracy: teren kraju. Ale nadal mam wątpliwości, skoro urzędniczka miała również to ja nadal jestem w kropce. Może ktoś ma podobny przypadek, przecież jest dużom firm budowlanych, jakie koszty wy stosujecie? Aniu dziękuję za odp.

#6 LENA

LENA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 88 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 20:33

Ja bez wątpienia zastosowałabym podwyższone koszty uzyskania przychodu.

#7 Gość_sylwia

Gość_sylwia
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2013 - 20:44

ok, zastosowałabym podwyższonek koszty, a jak mam zaznaczyć na Pit-11 w podp. dotyczącym koszów, w tym msc nie ma odpowiednika do mojego przypadku, bo firma i msc zamieszkania pracownika jest w tej samej miejscowości i nadal jestem w kropce. I jeszcze zeby było smieszniej pracownicy kilka miesięcy pracowali w miejscowości tam gdzie jest siedziba firmy, a pozostałe kilka poza miejscowością zamieszkania i siedziby. I moim zdaniem powinno się odpowiednio do miesięcy i zaistniałych sytuacji zastosować koszty up, przez kilka mcy w roku zwykłe i pozostałe podwyższone, ale jakby zobaczyli coś takiego w skarbówce to dopiero by się zdziwili. Jak myślicie?

#8 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 22:31

Stosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodu możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy pracownik złoży pracodawcy oświadczenie o spełnieniu warunku określonego w pierwszym poscie (czyli że mieszka poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy / poza miejscem w którym świadczy pracę).W urzędzie nikt się nie zdziwi :-) podwyżsozne koszty mozesz stosować przez część roku (przez kilka miesięcy). Problem moze pojawić się wówczas jeśli w ciągu miesiąca ktoś zmieni miesjce zamieszkania czy też miejsce swiadzcednia pracy (które będzie miało wpływ na wyższe/podstawowe koszty).Tutaj artykuł z przykładami: http://www.podatki.e...odu,1,65,1.html

#9 Gość_XX

Gość_XX
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2013 - 13:22

 

 

[font="calibri, sans-serif;"]A czy można KUP podwyższyć pracownikowi, który ma w umowie o pracę wpisane  województwo, a jego miejsce zamieszkania znajduje się w innym mieście niż siedziba pracodawcy?[/font]



#10 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 09 wrzesień 2013 - 13:28

tak, jesli pracuje w siedzibie pracodawcy i potrafi wykazać wyższe koszty dojazdu.

poczytaj:

http://www.podatki.b...ly/35_13190.htm


Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#11 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 16 październik 2013 - 08:48

A ja mam takie zapytanie. Nasz zakład ma siedzibę w miejscowości X i filię w Y. Pracownik mieszka w miejscowości X, a w umowie ma napisane miejsce świadczenia pracy: miejscowość X i Y.  Większość dyżurów pełni w X, ale zdarza się, że na polecenie musi jechać do miejscowości Y.  Jakie koszty powinnam zastosować?





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: koszty uzyskania przychodu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych